К олкото повече научаваме за света и Космоса, толкова повече ни се налага да се отказваме от представите за собствената си значимост. Открихме, че светът не е центърът на Вселената, около който се въртят всички обекти. След това открихме, че Земята се върти около Слънцето, и повярвахме, че вместо това тя е центърът на Вселената.

(Във видеото може да научите повече за: Според ново проучване първият живот в нашата слънчева система може да се е зародил на Марс)

Сега вече знаем, че и това не е така. Отказвайки се от идеите за собствената си значимост, сега използваме принципа на Коперник и неговия осъвременен астрономически близнак - космологичния принцип; ние на Земята не сме в центъра на Вселената, нито заемаме привилегирована част в нея.

Макар че областите в пространството могат да се различават - например Голямото нищо - гледана в достатъчно голям мащаб, Вселената е изотропна и хомогенна, или еднаква, където и да се намирате в нея.

Нарушаването на този принцип би било огромно. Не толкова голямо, колкото ако се нарушат законите на термодинамиката, но все пак е голямо.

"Принципът на Коперник е крайъгълен камък на по-голямата част от астрономията, приема се без съмнение и играе важна роля в много статистически тестове за жизнеспособността на космологичните модели", обяснява Алберт Стебинс от Фермилаб.

"То е и необходимо следствие от по-силното допускане на Космологичния принцип: а именно, че не само не живеем в специална част от Вселената, но и че няма специални части от Вселената - всичко е еднакво навсякъде (до статистическа вариация)", казва още Стебинс.

"Това е много удобен принцип, тъй като предполага, че тук и сега е същото като там и сега, а тук и тогава е същото като там и тогава. Не е необходимо да гледаме назад във времето на сегашното си място, за да видим как е изглеждала Вселената в миналото - можем просто да погледнем много далеч и предвид голямото време за пътуване на светлината, гледаме далечна част от Вселената в далечното минало. Като се има предвид Космологичният принцип, тяхното минало е същото като нашето минало", казва Алберт.

Но при изучаването на космическия микровълнов фон (КМВ) - остатъчното лъчение от около 400 000 години след началото на Вселената, което е слабо доловимо и прониква в цялата позната Вселена - няколко екипа са открили очевидни нарушения на този принцип. 

Ако принципът (и сегашното ни разбиране за физиката) са в сила, първата светлина, която е започнала пътуването си, когато горещата ранна Вселена се е охладила, би трябвало да има приблизително една и съща температура, с изключение на малки температурни колебания.

"Мисиите COBE и WMAP на НАСА измериха, че температурата на CMB е 2,726 Келвина (приблизително -270 градуса по Целзий) почти навсякъде на небето", обяснява Европейската космическа агенция. "Почти" е най-важният фактор тук, защото малките колебания в температурата, само с частица от градуса, представляват разлики в плътността на структурата, както в малки, така и в големи мащаби, които са били налице веднага след формирането на Вселената. Те могат да бъдат представени като семена за местата, където евентуално ще израснат галактиките", обяснява Стебинс.

Разделянето на CMB на сегменти позволява да се анализират разпределенията на температурите. Когато разделите CMB на по-малки сегменти (диполът е две полукълба, квадруполът е разделен на четвъртини и т.н.) и ги сравните, разпределението на температурата в тези региони би трябвало да изглежда напълно случайно. Горещите и студените области в квадрупола не би трябвало да съответстват на горещите и студените области в октупола. Но в този случай те съответстват.

Тъй като Вселената е такава, каквато е, още с появата си тя ни изпрати няколко криви топки. Към прословутото студено петно физиците откриха следа от аномални горещи и студени петна, простиращи се по оста, наречена в статия от 2005 г. "Ос на злото". Още по-неприятно е, че тази ос съвпада с нашата слънчева равнина (равнината, по която планетите от Слънчевата система обикалят около Слънцето), като температурите "над" Слънчевата система са малко по-студени от температурите "под".

Това е доста необичаен резултат и накара някои да потърсят друга възможна "предпочитана ос" в космологията, като предположиха, че Вселената все пак не е хомогенна. В една статия от 2016 г. се посочват спиралните галактики, които, наред с други открития, изглежда са по-склонни да бъдат "леворъки", отколкото десноръки.

"В различни наблюдения са докладвани няколко аномалии в посока: разпределението на поляризацията на квазарите, скоростния поток, ръката на спиралните галактики, анизотропията на космическото ускорение, анизотропната еволюция на константата на фината структура, включително аномалии в ниските мултиполюси на CMB, като асиметрията на четността на CMB", се казва в статията.

"Въпреки че нивото на достоверност за всяка отделна аномалия не е твърде високо, посоката на подреждане на всички тези аномалии е доста значителна, което силно подсказва общия произход на тези аномалии", пише още в статията.

Но колкото и странни да са резултатите, те не са били възпроизведени от всички, които са се опитали. Някои отдават необичайните резултати на статистически грешки, докато други предполагат, че фактът, че изглежда, че се подреждат в една линия със слънчевата равнина, може да се дължи на това, че микровълновото излъчване е доминирано от местния преден план. Ако статистическите грешки, грешките при събирането на данни и други местни причини бъдат отстранени и проблемът остане, може да се наложи нова физика. 

В науката понякога се случват грешки и особено необичайни резултати, които се коригират чрез по-нататъшно проучване. По-бързите от светлината неутрино се оказаха дефектен кабел, а озадачаващите радиоизбухвания се оказаха от микровълнови печки, така че нека все още не се вълнуваме прекалено. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Семейство пътува с кола. Синът пита: -Тате, кой ти е казвал на къде да завиваш, кога да сменяш скоростите и как да си слагаш колана…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Свиреп вълк

Учените казват, че са възкресили свирепия вълк

Любопитно Преди 1 минута

Свирепият вълк, който беше вдъхновението за страховитото вълчище, представено в телевизионния сериал на HBO „Игра на тронове“, беше топ хищник, бродил някога в Северна Америка

Макензи Скот дари над 19 млрд. долара след развода с Джеф Безос

Макензи Скот дари над 19 млрд. долара след развода с Джеф Безос

Любопитно Преди 10 минути

Тази година се навършват шест години от развода им

<p>Крал Чарлз и&nbsp;Камила празнуват годишнината си в Италия</p>

Крал Чарлз и кралица Камила отбелязват 20-ата си годишнина с визита в Италия

Любопитно Преди 32 минути

Посещението е част от усилията на Обединеното кралство за „рестарт“ на отношенията с Европа след Брекзит

Китай с остра реакция на заплахата на Тръмп за допълнителни мита

Китай с остра реакция на заплахата на Тръмп за допълнителни мита

Свят Преди 42 минути

Пекин отговори, като обяви свои собствени 34-процентни мита върху американските стоки

Мадона и Елтън Джон сложиха край на дългогодишната си вражда

Мадона и Елтън Джон сложиха край на дългогодишната си вражда

Любопитно Преди 46 минути

78-годишният сър Елтън многократно е обвинявал Мадона, че пее на плейбек през годините

<p>GWM Wey 05 променя стереотипите (ВИДЕО РЕВЮ)</p>

GWM Wey 05 променя стереотипите (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 49 минути

Колкото и налудничаво да ви прозвучи, в доста отношения този автомобил е на нивото на моделите от германската тройка

Как се стигна до катастрофата с пияния 14-годишен, ударил се в ограда на бензиностанция

Как се стигна до катастрофата с пияния 14-годишен, ударил се в ограда на бензиностанция

България Преди 49 минути

Заедно с шофьора на превозното средство е бил и 30-годишен мъж

Ирмгард Фурхнер

Почина „Секретарката на злото“ от нацисткия лагер Щутхоф

Свят Преди 55 минути

Миналата година тя се провали в опита си да бъде отменена присъдата ѝ за съучастничество в над 10 000 убийства

Снимката е илюстративна

„Ловци на лъжи“: Кой и защо заяви, че ЕС слага „срок на годност“ на заплатите

България Преди 1 час

Твърденията най-вероятно са провокирани от публикация на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

<p>След шест години изолация: 200 чуждестранни бегачи в маратона на Пхенян</p>

Северна Корея проведе международен маратон за първи път от 2019 г.

Свят Преди 1 час

Маршрутът на неделния маратон премина през емблематични обекти из цял Пхенян

Делото за сигурността на принц Хари отново в съда: Всичко, което трябва да знаете

Делото за сигурността на принц Хари отново в съда: Всичко, което трябва да знаете

Свят Преди 1 час

Херцогът обжалва решението, с което беше отхвърлен неговият иск срещу нивото на полицейска защита

Атанас Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие

Атанас Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие

България Преди 1 час

„В основата на нашето поведение е да бъдем конструктивна политическа сила“

Заради митата на САЩ: Има реална опасност българският пазар да се „наводни” с китайски стоки

Заради митата на САЩ: Има реална опасност българският пазар да се „наводни” с китайски стоки

България Преди 2 часа

Това каза председателят на общото събрание на АИКБ Васил Велев

<p>Руски съд глоби &bdquo;Телеграм&ldquo; за отказ да премахне съдържание</p>

Руски съд глоби „Телеграм“ за отказ да премахне съдържание

Свят Преди 2 часа

Според ТАСС част от каналите, изброени в съдебното решение, са съдържали призиви за антиправителствени протести с цел сваляне на правителството

Изписват от "Пирогов" четирима от ранените в Кочани

Изписват от "Пирогов" четирима от ранените в Кочани

България Преди 2 часа

Пациентите ще останат още няколко дни в България, за да може да бъде проследено тяхното състояние