О ктомври е специален месец за любителите на астрономията, защото всяка година по това време Земята преминава през опашката от отломки, оставена от Халеевата комета.
Резултатът е това, което НАСА нарича "един от най-красивите дъждове през годината": метеоритният дъжд "Ориониди". Този дъжд продължава до 22 ноември, но пикът му предстои този уикенд, предаде „Сайънс алерт“
Пикът на "Орионидите" ще настъпи между полунощ и изгрев сутрин на 21 октомври, събота - но чудесна гледка ще има и в неделя рано сутринта.
Тогава жителите на северното, и южното полукълбо ще имат възможност да видят до 20 метеора на час, които ще горят в близост до земната атмосфера през цялата нощ.ю
#Orionids is October's clear showstopper, with a peak of 20 meteors an hour.
— The Weather Channel India (@weatherindia) October 18, 2023
This meteor show originating from the famous Halley's Comet, will emanate from the Orion constellation between 10:30 PM and 6:30 AM IST on October 21-22. pic.twitter.com/pn3xUPpec1
Тези метеори са известни като Ориониди, защото излизат от областта на север от втората по яркост звезда в съзвездието Орион - Бетелгейзе.
Първоначално те са били метеороиди, образувани от остатъците от скалистото ядро на Халеевата комета. Откакто са се откъснали от кометата, те са останали като въртящ се облак отломки, които я засенчват, докато тя обикаля около Слънцето на всеки 76 години.
Когато Земята преминава през този облак от "прах" два пъти годишно, тези метеорити изгарят в нашата атмосфера и се превръщат в метеори - известни още като падащи звезди.
ORIONIDS 🌟 HALLEY ☄️
— Parc Astronòmic Prades (@parcastroprades) October 18, 2023
📷 Yin Hao, Mongòlia pic.twitter.com/Uz1KBbd73n
Според НАСА метеоритният дъжд "Ориониди" се движи със скорост около 148 000 mph (66 km/s) в земната атмосфера.
Това означава, че те могат да оставят след себе си лъчисти "следи", които продължават от няколко секунди до минути. Тези бързи метеори могат да предизвикат и огнени кълба - метеори, които светят изключително ярко в продължение на няколко секунди, преди да избледнеят.
За да имате най-голям шанс да забележите метеори, трябва да мислите стратегически - т.е. не излизайте на балкона си и не се чудете къде са всички падащи звезди, а намерете място с ниско светлинно замърсяване, легнете и просто чакайте.
Elizabeth Shippen Green
— Anne Louise Avery (@AnneLouiseAvery) October 11, 2023
Halley’s comet at dawn
1909 pic.twitter.com/Ha2J9eTIl0
"Елате подготвени със спален чувал, одеяло или стол", обяснява НАСА.
"Нуждаете се от по-малко от 30 минути на тъмно, за да може очите ви да се адаптират и ще започнете да виждате метеори."
"Бъдете търпеливи - шоуто ще продължи до зазоряване, така че имате достатъчно време да ги зърнете", допълва космическата агенция.
Също така ще трябва да откриете съзвездието Орион на небето, за да знаете къде ще се появят метеорите, а най-лесният начин да направите това е да потърсите пояса на Орион - три звезди, които са почти равномерно разположени в права линия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!