И зглежда трудно да се скрие най-високото дърво в света. Точно това обаче се опитват да направят служителите на Калифорнийския национален парк Редуд от 2006 г., съобщи ДПА.
По света има 9200 вида дървета, за които науката не знае нищо
Високата 115 метра секвоя вече официално е недостъпна. Ръководството на парка обяви преди дни, че всеки посетител, хванат близо до дървото, може да получи наказание от шест месеца затвор и глоба от 5000 щатски долара.
Access to the world’s tallest living tree, a California redwood known as Hyperion, has been closed off by the National Park Service after visitors left behind garbage and human waste. Those who get too close could face time in jail and a $5,000 fine. https://t.co/OddiwOAbs8
— The New York Times (@nytimes) August 2, 2022
В продължение на 16 години паркът отказва да обяви местоположението на секвоята, за да я защити. Служителите се страхуват, че твърде много посетители на мястото могат да навредят на дървото, както и на екологията на околните склонове.
Земята може да се възстанови от драстична климатична промяна, човечеството - не
Смята се, че калифорнийската секвоя в парка е на възраст между 600 и 800 години. Наречена е Хиперион, на името на божество от древногръцката митология. Тя е разположена на отдалечено място в парка и няма пътеки, водещи до нея.
For 16 years, California’s Redwood National Park has refused to publish the location of the 380-foot tall redwood tree in order to protect it, fearing that too many visitors to the site could damage it.https://t.co/2jN8nOb6hF
— Los Angeles Times (@latimes) August 2, 2022
Дървото обаче е обект на голям интерес от страна на търсачи на силни усещания, блогъри пътешественици и ентусиасти. Хората са очаровани от размера и потайностите, които крие Хиперион.
Тъй като до секвоята няма път, туристите трябва да вървят през гъста растителност и храсти, за да стигнат до него, се казва в изявлението. Това причинява необратими щети на околната среда. Хората оставят боклуци, създават второстепенни пешеходни пътеки и утъпкват растителността около дървото. Резултатът е деградация на основата на дървото и неестествена липса на растителност около него. Освен това големият брой посетители предизвиква уплътняване на почвата, увреждайки плитките корени на секвоята, обясняват от парка.
Посещенията крият и опасности, тъй като в района мобилните операторите и GPS имат ограничено покритие, което прави спасяването на изгубени или ранени туристи сериозно предизвикателство.
От парка правят всичко възможно, за да попречат на хората да посещават Хиперион, особено сега, когато горските пожари представляват заплаха за старите дървета. В изявлението си управата дава възможност за избор на посетителите: "Трябва да решите дали ще бъдете част от опазването на този уникален пейзаж или ще бъдете част от неговото унищожаване?".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!