Опасните нашественици
Източник: iStock
1

Е косистемите по света са изправени пред редица заплахи, като за една от тях се говори относително рядко, но въпреки това е много сериозна. Става въпрос за т. нар. инвазивни видове – животни или растения, които не са естествено разпространени в даден район, но по един или друг начин са изкуствено пренесени там. В редица случаи, тези видове променят драстично местната флора и фауна. Например, комарите разпространяват опасни болести. Котките убиват птици и някои малки бозайници. Много насекоми се хранят със земеделски култури или листата на дървета. Щетите, които инвазивните видове нанасят, са огромни. Ново изследване, извършено от международен екип учени, разкрива, че в периода 1970 – 2017 г. въпросните поражения възлизат на близо 1,3 трилиона долара.

„С извършеното от нас проучване се надяваме да повишим осведомеността на хората по тази тема“, отбелязва биогеографът от Френския национален природонаучен музей Борис Лерой. Той е посветил живота си на изучаването на начина, по който животинските и растителните видове се разпространяват в различни райони на планетата и е един от водещите автори на проучването. Въпреки че проблемът с инвазивните видове не е от вчера, много хора не знаят абсолютно нищо за пораженията, които те нанасят на екосистемите, добавя Лерой. За да хвърлят повече светлина върху тази тема, той и екипът му се заели да изготвят подробен анализ, използвайки над 1300 научни публикации. Експертите също така създали компютърен модел, с помощта на който изчислили дългосрочните щети, които нанасят опасните нашественици.

В проучването учените обърнали специално внимание и на разходите за справяне с разпространението на инвазивните видове. Те установили нещо много интересно: нанесените щети в изследвания период възлизат на около 892 млрд. долара, докато средствата, похарчени за превенция и контрол, са значително по-малко – близо 66 милиарда долара. Освен това, експертите се натъкнали и на една притеснителна тенденция – размерът на пораженията от 1970 г. насам се е удвоявал приблизително на всеки шест години. Показателен е фактът, че през 2017 г. щетите са в размер на рекордните 162,7 млрд. долара.  

Редица инвазивни видове достигат нови места с товарни кораби или самолети. По тази причина стриктното инспектиране на товари и постоянното наблюдение за нови вредители може да допринесе за значителното намаляване на пораженията, смята екологът Хелън Рой. „Това е много по-евтин вариант, отколкото да се чака видът да се разпространи в даден район и чак тогава да се вземат някакви мерки“, добавя тя. Рой работи в британския център за екология и хидрология в Уолингфорд и не е сред авторите на проучването.

Друга причина за разпространяването на инвазивни видове, която често бива подценявана, е нелегалната търговия с домашни любимци. Хората често си купуват екзотични животни, без да осъзнават какви могат да бъдат последствията. Някои от тях живеят по над 20 години, а отглеждането им е скъпо, сложно и в редица случаи рисково занимание. По данни на властите в САЩ, от 1990 г. насам най-малко 300 души са били нападнати от екзотични домашни любимци на територията на страната.   

Ако по някаква такова животно избяга от своя стопанин – или нарочно е пуснато на свобода, последиците могат да бъдат катастрофални, отбелязват еколози. В случай, че не умре от глад или не стане жертва на някой хищник, то може да си намери партньор, да се размножи и да се превърне в инвазивен вид. Според доклад, изготвен през 2019 г. от Екологичното общество на Америка (професионална организация на еколози, основана през 1915 г.), търговията с екзотични животни вече е сред водещите причини за разпространение на инвазивни видове не само в САЩ, но и в редица други държави по света. Липсата на достатъчно мерки за справянето с този проблем означава, че той със сигурност ще продължи да се задълбочава през следващите години.

Търговията с екзотични домашни любимци е бизнес за милиарди долари. В него са замесени десетки милиони животни от хиляди видове, сред които много бозайници, птици, влечуги, риби и насекоми. През последните десетилетия той се радва на растяща популярност, главно заради възхода на нетрадиционни пазари като уебсайтове и социални медии. „Най-добрият начин да се справим с този проблем е чрез образоването на хората. Колкото повече знаят те за тези екзотични видове, толкова по-вероятно е да се замислят внимателно дали ще могат да се грижат за подобен домашен любимец, преди да решат да го купят“, отбелязва биологът Кристина Ромагоса.  

Резултатите от новото изследване вероятно са само върха на айсберга, тъй като далеч не обхващат всички аспекти на проблема. Анализираните данни се отнасят основно за Северна Америка и Европа, но все още се знае относително малко за ситуацията в Южна Америка и Африка. Освен това, на някои видове е било обърнато много по-голямо внимание, отколкото на други. Например, голяма част от данните се отнасят за насекоми, които нападат земеделски култури, но все още се знае относително малко за размера на щетите, нанасяни от растенията-нашественици. „Независимо от това, че изследването не е съвсем пълно, то ни показва по един безспорен начин, че разпространението на инвазивните видове е изключително сериозен проблем, който се влошава“, заключава Хелън Рой.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 42 минути

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 1 час

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 1 час

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 1 час

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 9 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 10 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 13 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 13 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 14 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова