С ред редица други подсладители, стевията придобива все по-голяма популярност. Откъде произхожда този заместител на захарта, има ли странични ефекти и безопасна ли е консумацията му?
Когато стевията за пръв път се появява на американския пазар през 2008 г., мнозина в хранителната общност изпадат в екстаз относно здравния потенциал на този нов заместител на захарта, пише изданието The Healthy.
Най-накрая се появява "естествен" заместител на захарта с 0 калории, и до 300 пъти по-сладък от нея.
Надеждите са, че стевията може да помогне на хората, опитващи се да свалят някой килограм, без да жертват вкусовите качества на храната си, както и че ще има огромна роля в контролирането на диабета.
И всъщност част от това става факт.
Стевията остава популярна. Голяма част от това може би е свързана с увеличаването на случаите на диабет, както и с изключването на бялата рафинирана рахар от все повече хора.
Докато употребата на други изкуствени подсладители е намаляла, продажбите на продукти, съдържащи стевия, са нараснали с 16% от 2017 до 2018 г., сочи проучване на Nielsen.
Какво е стевия?
Стевия или още "Сладката билка" е многогодишно храстовидно растение със сладък вкус. Родът Stevia се състои от над 200 вида произхождащи от Южна Америка, Централна Америка и Мексико.
Видът Stevia Rebaudiana, по-известен като sweetleaf (сладко листо) или sugarleaf (захарно листо) или просто стевия, е широко разпространен заради сладкия вкус на листата му. Като подсладител и заместител на захарта, от гледна точка на вкус, стевията има по-бавно начало на действие и по-голяма продължителност от тази на захарта, като някои екстракти могат да имат горчив, както и остатъчен вкус при високи концентрации.
Със своя екстракт от стевиол гликозиди с до 300 пъти сладостта на захарта стевията привлича вниманието с нарастване на търсенето на ниско въглехидратни, с ниско съдържание на захар подсладители. Причината е, че стевията има незначителен ефект върху кръвната захар и е привлекателна за хора на диети с контролиран прием на въглехидрати.
Тя може да се намери в напитки, десерти, дъвки, печени изделия, бонбони, кисело мляко, а също така може да се използва за приготвяне на сладкиши у дома.
Безопасна ли е стевията?
Стевията е общопризната като безопасна съставка от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA). Това обаче не се отнася за екстракти от листа на стевия и сурови екстракти от стевия, които нямат одобрение от FDA за употреба в храната.
Първоначално е имало опасения, че стевията може да увеличи риска от рак или репродуктивни проблеми въз основа на проучвания върху животни.
След повече от 10 години на пазара обаче е доказано, че стевията е безопасна дори по стандартите на CSPI, въпреки че групата все още настоява за повече тестове, за да потвърди за в бъдеще нейната безопасност.
Какви ползи за здравето носи стевията?
- Регулира нивата на глюкозата
Въпреки че има няколко вида стевия, способността да контролира оптималното ниво на кръвната захар притежава всеки един от тях. Стевията се използва като заместител на захарта, особено при диабетици, тъй като нейният сладък компонент стевиозид не се разгражда или абсорбира в организма. Стевията като стабилизатор на глюкозата също подпомага правилната функция на панкреаса.
Стевиозид повишава чувствителността към инсулин, което спомага за намаляване на кръвната захар. Това прави стевията препоръчителна хранителна добавка за диабетици, страдащи от диабет тип 2.
- Понижава кръвното налягане
Стевия понижава кръвното налягане при хора, страдащи от хипертензия. Хипертензията е най-често срещаното сърдечно заболяване и засяга до 1/4 от населението, чието кръвно налягане е по-високо от 140 на 90 mmHg. Първите резултати от приема на стевията върху кръвното налягане се появяват едва след една или две години.
Ако сред членовете на семейството ви има такива, които страдат от високо кръвно налягане, те не трябва дълго да отлагат включването на стевията в хранителния си режим. За да поддържате здравословно ниво на кръвното налягане и да намалите риска от сърдечно-съдови заболявания, достатъчно е да приемате една чаша чай от стевия на ден.
- Намалява бръчките и линиите по кожата
Ретиноевата киселина предотвратява разграждането на колагена и еластина, като по този начин регулира образуването на бръчки. Освен това стевията намалява производството на себум, увеличавайки живота на кожните клетки.
Въпреки че няма гарантиран лек за постигане на вечна младост, опитайте да смесите крема си за лице с малко екстракт от стевия. Ако не видите резултата веднага, бъдете по-упорити.
- Поддържа здравето на зъбите и венците
Антибактериалните и противовъзпалителните средства предотвратяват колонизирането на бактерии в устната кухина, водещи до образуването на възпаления на венците и устна плака.
- Намалява храносмилателните проблеми
Растителните гликозиди имат успокояващ ефект върху раздразнената стомашна лигавица, което го прави активна съставка за лечение на храносмилателни проблеми и киселини.
Докато чаша топъл чай със стевия ще ви избави от здравословни проблеми, свързани с храносмилателни смущения, студеният чай със стевия ще облекчи неприятните киселини.
- Намалява риска от рак на гърдата
Увеличава апоптозата (клетъчна смърт или разпадането на ДНК на клетките на малки частици) и намалява определени стресови фактори в тялото, които могат да причинят развитие на раковите клетки.
- Помага при отслабване
Всяка година захарта представлява все по-голям дял от храненето на хората не само в чужбина (в хранителния режим на американците – цели 16% от общото количество калории), но и у нас. Високият прием на захар се отразява на телесното тегло, но има и други неблагоприятни ефекти върху здравето ни. Както споменахме в началото, стевията е подсладител без калории, което я прави здравословна алтернатива на вредната захар.
Тя намалява приема на нездравословни захари и калории, които с течение на времето могат да се отразят на теглото ви. Стевията не само решава проблемите със затлъстяването, но и съпътстващите го състояния като диабет или метаболитен синдром.
Какъв е вкусът на стевията?
Има ли вкус на захар? Не точно.
"Никога няма да получите заместител на захарта, който да има точно същия вкус", казва д-р Дейвид Левицки, професор, отдел по хранителни науки в университета "Корнел" в американския град Итака, Ню Йорк.
Тя обаче е доста по-сладка от захарта.
Много от онези, които са опитвали подсладителя, могат да потвърдят, че тя има горчив послевкус. Някои дори вярват, че горчивината се увеличава, когато стевията се добавя към топли напитки. Привикването е малко трудно, но не е невъзможно.
Стевията, която се продава в магазина обаче може да бъде смесена с Reb-A или еритритол, захарен алкохол, който може да има негативни стомашно-чревни ефекти и да причини храносмилателни проблеми при някои хора, предупреждават експертите.
Затова, когато избирате подсладител, внимателно четете етикетите, за да сте наясно какво точно съдържа той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!