С къпоценните камъни са нещо много повече от украшения – за тях спокойно може да се каже, че са неделима част от човешката история.
Още от дълбока древност красотата им била високо ценена и разпалвала въображението на хората.
По тази причина не е особено изненадващо, че през вековете на скъпоценните камъни били приписвани всевъзможни чудодейни свойства.
Rubies: The real rock stars https://t.co/9JKKUEWA4T pic.twitter.com/mJf5jENwp6
— CBS News (@CBSNews) February 11, 2019
Рубини
Според европейските традиции, кървавочервените рубини са символ на достойнството, смелостта и силата. Тези скъпоценни камъни са споменати цели четири пъти в Библията в контекста на мъдрост и красота. В продължение на векове те били използвани при лечението на вътрешни инфекции и за стимулиране на кръвообращението и имунната система.
В Индия било разпространено преданието, че рубините са капки кръв от тялото на зловещия демон Вала. Древните гърци и римляни пък смятали, че съществуват „мъжки“ и „женски“ рубини.
Изумруди
С изумрудите е свързана една древна история, която нагледно показва, че отношението на хората към бижутата не се е променила значително през вековете. Римският учен Плиний Стари разказва за флейтиста Исмений, който платил голяма сума за направата на изумруден пръстен. Майсторът, който се захванал с тази задача обаче върнал на Исмений част от парите, което разгневило заможния музикант. „Този човек ми направи лоша услуга, тъй като това намаление на цената намали и качеството на скъпоценния камък“, заявил Исмений.
Според някои свидетелства, римският император Нерон използвал изумруд като леща, с помощта на която наблюдавал гладиаторски битки. Историците предполагат, че той бил късоглед и по тази причина използвал скъпоценния камък като монокъл. Освен това, древните римляни смятали, че изумрудите имат способността да успокояват очите. Инките също имат любопитно предание, свързано с тях. Те почитали един голям изумруд като сърцето на богинята Умина и вярвали, че ако болен човек го докосне, той ще оздравее моментално.
An ancient amethyst ring thought to have been worn to in a bid to stop hangovers has been unearthed by archaeologists.https://t.co/tH4HMrT9sh
— The Independent (@Independent) November 11, 2021
Аметисти
Заради своя синьо-лилав цвят, аметистите се радвали на особено голяма почит в Европа в продължение на дълги години (лилавото се считало за кралски цвят). Има данни, че те били използвани за направата на бижута и печати в Египет и Мала Азия още през 3000 г. пр. Хр. Тяхното име произхожда от гръцката дума „аметистос“ – „неопиянен“. Това не е никак случайно. В древността се считало, че носещите аметист не могат да се напият. Съществувало и друго поверие, според което, ако пиете от аметистов бокал, то няма как да бъдете отровени. Плиний Стари описва и други негови свойства: „Според магьосниците, ако изпишем имената на Луната и Слънцето върху този камък и след това го окачим на врата си…това ще ни предпази от заклинания…аметистите също така предпазват от градушки и скакалци“.
Гранати
Гранатите са група минерали, които се различават по състав, но имат аналогична химична формула и еднакъв облик на кристалите си. Прозрачните бистри и наситено оцветени гранати са сред най-търсените скъпоценни камъни. Те се радвали на особено голяма популярност през Средновековието. Англосаксонците, например, използвали гранати, за да украсяват своите бижута, оръжия и брони, тъй като се смятало, че те предпазват своите собственици от враговете им. Тези скъпоценни камъни присъстват и в някои много по-древни легенди. Една от тях е свързана с Ной. Тя гласи, че той използвал лампа, направена от гранат, за да осветява пътя си по време на потопа.
Когато цветът на въпросните скъпоценни камъни е червен, те приличат изключително много на зрънца от нар. По тази причина гранатите са свързани и с едно от преданията за древногръцката богиня Персефона. След като била отвлечена от бога на подземното царство Хадес, той ѝ дал няколко зрънца от нар – символ на брака. Персефона изяла зрънцата, в резултат на което никога вече не можела да забрави или изостави Хадес. Най-вероятно именно от тази легенда произхожда поверието, че гранатът носи щастие в любовта.
A Sri Lankan gem company claims it has discovered the world's largest single natural blue sapphire, here's its estimated worth: https://t.co/L1Pe1TBGUY
— Forbes (@Forbes) December 13, 2021
Сапфири
Цветовата гама на тези скъпоценни камъни е наистина поразителна – има сини, зелени, жълти, безцветни, оранжеви и розови сапфири. Те много често се използват за украса на корони. Тъмносиният сапфир „Свети Едуард“, например, е важна част от короната на Британската империя. Любопитна подробност е, че тези скъпоценни камъни присъстват по един или друг начин в редица митологии. Древните персийци вярвали, че Земята лежи върху гигантски син сапфир, а небето е неговото отражение. Според една християнска легенда, тези камъни са вкаменени отблясъци от Витлеемската звезда. Друга пък твърди, че 10-те Божи заповеди, които Моисей получил от Господ, били изписани върху плочи от сапфир. През вековете много хора вярвали, че скъпоценните камъни имат лечебни свойства и дори ги стривали на прах, за да ги погълнат.
Опали
Едно от най-разпространените предания, свързани с опалите, гласи, че от всички скъпоценни камъни, те носят най-много нещастие. Една от основните причини за това е съдбата на испанския крал Алфонсо XII, управлявал в периода 1857 – 1885 г. Той подарил на съпругата си опал и тя починала няколко месеца по-късно. Следващите притежатели на скъпоценния камък, сред които и самият крал, също се споминали скоро. Преди да се търси някакво свръхестествено обяснение на тези събития, трябва да се отбележи, че по това време в Европа върлувала холерата. Много хора също така смятали, че опалът свети, докато човекът, който го носи, е жив, а след смъртта му губи блясъка си. Днес вече знаем какво е обяснението на този феномен – опалите реагират на топлината на човешкото тяло.
Още от автора:
Истинската история на седемте смъртни гряха
Теория на игрите – какво стои зад решенията, които вземаме
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!