П о случай 130-годишнината от рождението на Николай Райнов в Софийска градска художествена галерия (СГХГ) бе открита изложбата "Омагьосано царство".
Тя е резултат от дългогодишно проучване върху творчеството на Николай Райнов, една от най-значителните фигури в историята на българското изкуство от първата половина на 20-и в. Голямата известност и митовете около личността му се дължат преди всичко на неговото литературно и публицистично творчество.
Той остава в историята и като автор на първата българска история на изкуството
и на едни от първите монографии за българско изкуство.
В експозицията са над 120 произведения на Николай Райнов, обособени в две части. Опитът е художественото наследство на автора да бъде видяно от ключови позиции чрез текстовете, декоративните природни картини, графичните композиции и илюстрации. Представени са ранни работи от студентските години в Държавното рисувално училище (1909-1911), творби от по-зрелия период през 20-те години, гравюри от престоя му в Париж (1925-1927), както и декоративни пейзажи от 30-те, сред които са и пейзажите, изработени в лакова живопис върху станиолена основа, които нямат аналог в българското изкуство.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ИЗЛОЖБАТА В ГАЛЕРИЯТА НИ
В изложбата са и рисунки по натура с туш, темпера, цветни моливи и акварел.
Те показват неизследвана страна от художественото наследство на Николай Райнов, свързана с процеса на стилизация, посочват кураторите Станислава Николова и Галина Декова.
Като част от експозицията ще бъдат прожектирани два филма, предоставени от БНТ - "Николай Райнов"(1984) със сценарист Александър Бешков и режисьор Михаил Стойков, и "Николай Райнов - Тютюневият човек" (1989) с режисьор Христо Вълев и сценарист Дарин Камбов.
Изложбата е съпроводена от каталог на български и английски език. В съпътстващата програма в СГХГ през март и април са три лекции за творчеството на Николай Райнов и юбилейна научна конференция, посветена на 130-годишнината от рождението му, организирана от Института за литература към БАН.
ИЗЛОЖБАТА "ОМАГЬОСАНО ЦАРСТВО" ЧАСТ II
Николай Райнов завършва Художествено-индустриалното училище в София през 1919 г. През целия си живот се определя като "художник-декоратор" и създава значителна продукция в областта на илюстрацията и оформлението на книгата, както и многобройни декоративни проекти.
Най-личната, уникална и разпознаваема част от художественото му творчество обаче остават т. нар. стилизувани картини, които създава през 20-те и 30-те г. Те го открояват като изключително явление на художествената сцена в този период и препращат към единната философска система, обединяваща делото му.
Всяко произведение на Николай Райнов - от най-незначителната рисунка до теоретичните му трудове, е фрагмент от този сложен градеж. Някои от декоративните композиции достигат до нас придружени от обяснение на сюжета, но всички те отразяват дълбоката ерудираност и многостранните интереси на Николай Райнов в области като философия, история на религията, етнография, физика, ботаника, астрология, химия и т.н.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!