О бсесивно-компулсивното разстройство или OКР е погрешно разбрано психично заболяване, въпреки че засяга около един на всеки 50 души.
Ново изследване показва колко дълъг и труден може да бъде пътят до диагностиката и лечението на заболяването.
Това проучване показа, че отнема средно почти 9 години, за да диагностицирате диагнозата ОКР и около четири месеца, за да получите някаква форма на помощ.
Obsessive Compulsive Disorder is still widely stereotyped as just about 'being clean'.
— Mental Health UK (@mentalhealthuk) March 13, 2023
OCD is a serious mental illness and people can experience intrusive thoughts surrounding many themes. For accurate information about #OCD, visit our website 👉 https://t.co/9sXyRN9isG #OCDWoA pic.twitter.com/KYd9u1N5Eq
Какво е ОКР?
ОКР засяга деца, юноши и възрастни. Около 60 % съобщават за симптоми преди 20-годишна възраст. Погрешно схващане е, че ОКР е някой, който е изключително подреден или обича да чисти. Може дори да сте чули някой да казва, че е „малко ОКР“, докато се шегува, че има красиво подредени канцеларски материали.
Но ОКР не е приятно. Обсесиите са силно изтощителни и има повтарящи се, натрапчиви мисли, които човек с ОКР не може да контролира. Хората с ОКР може да вярват, например, че те или техните близки са в сериозна опасност.
Компулсиите са действия, които временно облекчават, но в крайна сметка изострят този дистрес, като например постоянно проверка дали вратата е заключена. Хората с ОКР прекарват часове, погълнати от този цикъл, вместо нормалните си дейности, като учене, работа или социален живот.
Как се диагностицира?
Хората с ОКР често не казват на другите за тревожните си мисли или повтарящи се ритуали. Те често се чувстват засрамени или притеснени, че като кажат на някого за тях, те могат да станат истина. Лекарите не винаги питат за симптомите на ОКР, когато хората потърсят помощ за първи път. Тези неща водят и до забавяне на правилната диагноза.
Когато хората се чувстват комфортно да говорят за своите симптоми на ОКР, диагнозата може да бъде поставена от личен лекар, психолог или друг здравен специалист, като например психиатър.
Понякога ОКР може да бъде трудно да се разграничи от други състояния, като хранителни разстройства, тревожни разстройства или аутизъм.
OCD Is a Serious Illness, And It's More Common Than You Think https://t.co/9vV2hNZbmj
— Bushman Kev (@BushmanKev) March 31, 2023
Поставянето на допълнителна диагноза за психично здраве е често срещано при хора с ОКР.
За да диагностицира ОКР, медицинският специалист задава въпроси на хората или техните семейства относно наличието на мании или компулсии и как това се отразява на живота и семейството им.
Как се лекува?
След като някой получи диагнозата, много помага да научите повече за ОКР и какво включва лечението. След това ще трябва да намерите добър психолог, който предлага специален тип психологическа терапия, наречена „превенция на излагане и реакция“ .
Това е вид когнитивно-поведенческа терапия, която е мощно и ефективно лечение. Препоръчително е хората с ОКР да опитат първо това.
Терапевтите подкрепят хората умишлено да навлизат в ситуации, провокиращи безпокойство, като същевременно се съпротивляват да завършат действието по принуда.
Важно е, че хората и техният терапевт решават заедно какви стъпки да предприемат, за да се справят наистина със страховете си. Хората с ОКР научават нови неща, например „микробите не винаги водят до заболяване“, а не „микробите са опасни“.
Има набор от лекарства, които също така ефективно лекуват обсесивно-компулсивното разстройство. Но са необходими повече изследвания, за да се научи за това кога трябва да се добавят медикаменти. Поставянето на диагнозата е само началото.
Ами ако мисля, че имам ОКР?
Най-честата пречка за получаване на помощ навреме е да не знаете кого да потърсите или къде да отидете.
Започнете от личния си лекар: кажете му, че смятате, че може да имате ОКР и помолете да обсъдите възможностите за лечение. Те могат да включват терапия или лекарства и да ви насочат към психолог или психиатър.
Не забравяйте, че доброто лечение може да промени живота ви!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!