Е дин мъж в Индия реагира на ухапване от змия по неочакван начин, като взе присърце поговорката "око за око, зъб за зъб".
Той е ухапал змията, която го е нападнала, в резултат на което змията умира.
(Видеото е архивно: Змия в задния двор | Змии в града | NG Wild Bulgaria)
35-годишният железопътен работник Сантош Лохар работел в горски район близо до град Навада в Бихар, Индия, когато инцидентът се случва във вторник вечерта.
Когато Лохар легнал да спи, влечугото внезапно го нападнало. Той реагирал, като бързо сграбчил змията и я ухапал два пъти, убивайки съществото.
В някои части на Индия съществува суеверие, че ухапването на змия прехвърля отровата обратно на влечугото.
Indian man bites snake to death after the reptile attacked him in his sleep pic.twitter.com/YcmjohResY
— Instablog9ja (@instablog9ja) July 8, 2024
"В моето село се вярва, че ако те ухапе змия, трябва да я ухапеш обратно два пъти, за да неутрализираш отровата", казва Лохар пред India Today. Видът на змията, която го е ухапала, не е потвърден.
След ухапването Лохар е откаран в болница от свои колеги. Той е останал за една нощ и е реагирал добре на лечението, съобщава Times of India, като посочва, че му е била дадена противоотрова. На следващия ден той е изписан от болницата, без сериозни наранявания. Може би суеверието е подействало.
Индия е дом на разнообразни видове змии, включително няколко силно отровни. Сред най-опасните змии в страната са индийската кобра (известна още като очилатата кобра), обикновеният крайт, усойницата Дабоя и усойницата Ефи.
Тези четири вида понякога се наричат "Голямата четворка" поради силната им отрова и дела на нараняванията от змийско ухапване, които причиняват. Индия е дом и на отровната кралска кобра и на лентовия крайт.
Според проучване от 2020 г. само на усойницата Дабоя се падат 43% от ухапванията от змии в Индия между 2000 и 2019 г., като крайтите съставляват 18% от ухапванията, а кобрите - 12%. Селскостопанските работници, жителите на селските райони и тези, които живеят в непосредствена близост до местообитания на змии, са изложени на по-висок риск от ухапване от отровни змии.
Според същото проучване в периода 2000-2019 г. е имало 1,2 милиона смъртни случая от ухапване от змии (средно 58 000 на година).
"Приблизително 1,11-1,77 милиона ухапвания се случват годишно, като около 70 % от тях представляват отрова, а 58 000 умират", се казва в документа.
Отровата на тези змии обикновено съдържа невротоксини - които предизвикват симптоми като замъглено зрение, увиснали клепачи и затруднено дишане - както и хемотоксини, които водят до болка, подуване, натъртване и кръвоизливи.
"Ухапванията от отровни змии могат да причинят остри медицински спешни случаи, включващи шок, парализа, кръвоизлив, остро бъбречно увреждане и тежки локални разрушения на тъканите, които могат да се окажат фатални или да доведат до трайна инвалидност, ако не бъдат лекувани.
"Повечето смъртни случаи и сериозни последици от ухапване от змия (излагане на токсини от отровата при ухапване) могат да бъдат избегнати чрез навременен достъп до безопасни и ефективни противоотрови", се казва в документа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!