П рез декември 2020 г. китайската мисия Chang'e-5 полетя до Луната, кацна, събра материал за изследване, който върна на Земята. Това беше първото събиране на лунен материал от 45 години насам. Анализът на материала дава завладяващи сведения за състава и историята на Луната.
Пробите потвърдиха наличието на вода на Луната, те свидетелстват и за ръжда в повърхностните скали. Изследването разглежда минерали с високо налягане, образувани вследствие на удари от астероиди или комети. Както всички знаем Луната е покрита с кратери, но в пробите, събрани през годините от “Аполо” и от Съветския съюз, тези минерали липсват.
В пробата екипът е открил нов фосфатен минерал, който наричат Changesite-(Y), първият нов лунен минерал от пробата, събрана от китайската сонда. Те смятат, че се е образувал късно в етапа на кристализация на базалтите, открити в района, където се е приземил Chang’e-5. Той е прозрачен и безцветен и се състои от кристали с форма на колона.
Video showing the Chang'e-5 mission of #China. Satellite separation, Sample collection and return to Earth ! After #Chandrayaan3 this should be the next step of #ISRO's lunar programs.
— UtpalG (@UtpalGautam5) February 8, 2024
pic.twitter.com/OE9DIri2X1
Екипът е открил и два известни минерала: стишовит и сейфертит. Това са полиморфи на силициев диоксид и имат същия състав като обикновения кварц, който може да сте виждали, но имат драматично различна кристална структура поради образуването им при високи налягания и температури.
„Въпреки че лунната повърхност е покрита от десетки хиляди кратери, минералите под високо налягане са необичайни в лунните проби. Едно от възможните обяснения за това е, че повечето минерали под високо налягане са нестабилни при високи температури. Следователно тези, образувани по време на удар, може да са претърпели ретрограден процес“, казва авторът Уей Ду от Китайската академия на науките в изявление за пресата.
Конкретна извадка дава важна представа за този процес. Учените са открили и стишовит, и сейфертит в една и съща проба. Тези минерали съществуват заедно само при по-високо налягане. Поради тази причина екипът предполага, че може би минералите изменят формата си от една в друга при променящи се условия.
Never-Before-Seen Mineral Found On The Moon By Chinese Missionhttps://t.co/7WP9RBkMoP
— IFLScience (@IFLScience) February 8, 2024
Те вярват, че идентифицирания полиморф на силициев диоксид (α-кристобалит) е оригиналният продукт, от който се образуват и двата минерала.
"С други думи, сейфертитът може да се образува от α-кристобалит по време на процеса на компресиране и част от пробата се трансформира в стишовит по време на последващия процес на повишаване на температурата", казва Ду.
Смята се, че пробите са дошли от кратера Аристарх недалеч от Oceanus Procellarum (в буквален превод от латински ез. “Океанът на бурите”), където сондата е кацнала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!