С лънцето започна страховития сезон с гръм и трясък, освобождавайки се на 1 октомври с колосално изригване и изхвърляне на коронална маса, насочено право към Земята.
Изригването достигна X7.1 – второто най-мощно изригване от текущия слънчев цикъл и едно от най-мощните слънчеви изригвания, измервани някога, намиращо се сред първите 30 изригвания през последните 30 години.
Не сме в никаква опасност, но Центърът за прогнозиране на космическото време на NOAA прогнозира леки до силни геомагнитни бури през следващите няколко дни, от 3 до 5 октомври.
Слънчевите изригвания и короналните изхвърляния на маса са нормално поведение за Слънцето, особено когато е в пика на своя цикъл на активност, както учените смятат, че е случаят в момента. Те често се появяват в асоциация един с друг, изригвайки от слънчеви петна на повърхността на Слънцето.
Тези слънчеви петна са региони, където слънчевото магнитно поле е временно по-силно от магнитните полета навсякъде другаде по Слънцето. Когато магнитните полета на слънчевите петна с противоположна полярност се заплитат, те могат да щракнат и да се свържат отново, причинявайки мощни експлозии на енергия. Слънчевото изригване е изригване на светлина; които достигат до нас със скоростта на светлината и могат да причинят временно прекъсване на радиото.
M3.2 flare from 13842 about 30 min ago. Hopefully the sunspot group has more oomph left as it is about as Earth-directed as it will ever be. pic.twitter.com/L2HzfPheuL
— Jure Atanackov (@JAtanackov) October 2, 2024
Изхвърлянето на коронална маса е изхвърляне на милиарди тонове слънчеви частици, заплетени с магнитни полета, се изхвърлят в космоса, където се разнасят из Слънчевата система.
Когато тези слънчеви частици се сблъскат с магнитосферата на Земята, резултатът е това, което наричаме геомагнитна буря, голямо разрушаване на магнитосферата на Земята, което засяга най-вече горната атмосфера, далеч от мястото, където би засегнало повечето хора.
В допълнение, слънчевите частици могат да бъдат отклонени и ускорени по линиите на магнитното поле до по-високи географски ширини, където се изхвърлят в атмосферата. Те взаимодействат с частици в земната атмосфера, чиято йонизация създава цветни, танцуващи светлини в небето – полярните сияния и австралите.
Изригването X7.1 и свързаният с него CME идват от особено сложен регион на слънчеви петна, наречен AR 3842. Тази колекция от слънчеви петна е това, което е известно като регион Бета-Гама-Делта . Той съдържа сложна плетеница от линии на магнитно поле с противоположна полярност, всички много близо една до друга – оптималните условия за активност на избухване.
AR 3842 в момента пресича слънчевия диск и е точно в средата на нашето зрително поле; основна позиция за насочени към Земята изригвания. И той излъчи друг факел от клас М само преди няколко часа, към момента на писане, с тактова честота M3.3 .
Изригванията на тези нива са доста зрелищни и могат да причинят някои смущения в живота на Земята. Те могат да причинят прекъсвания на високочестотното радио на осветената от слънцето страна на Земята.
Изхвърлянията на коронарна маса са потенциално по-разрушителни, но силата им варира в зависимост от редица фактори и няма признаци, че AR 3842 CME ще бъде повод за безпокойство.
Най-мощното слънчево изригване от настоящия слънчев цикъл беше X8.7, което видяхме през май.
Районът на слънчевите петна, свързан с това изригване, донесе някои от най-зашеметяващите полярни сияния, които светът някога е виждал; не е ясно дали представлението ще се повтори, но прогнозите предполагат, че ще получим поне нещо като светлинно шоу.
A significant #SolarFlare is currently in progress on the Sun, producing a widespread strong radio blackout on the day-lit side of the Earth. The flare clocked in above an X7-class, making it the second largest event since 2017. #spaceweather #astronomy pic.twitter.com/Xj7xpIIWtQ
— Dr. Ryan French (@RyanJFrench) October 1, 2024
Центърът за прогнозиране на космическото време на NOAA, Службата за космическо време на Британската метеорологична служба и Австралийското бюро по метеорология прогнозират геомагнитни бури от ниво G3 – или силни – с шанс за полярно сияние.
Според Space Weather Live, прогнозата за нощите на 4 и 5 се очаква да достигне връх съответно над 6 и 7 на 10-точковия Kp индекс на геомагнитната активност, който може да се използва като заместител на прогнозите за полярно сияние.
Досега беше страхотна година за полярните сияния. Да се надяваме, че има още много за гледане.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!