С ред сибирската пустиня се намира градчето Мирни, единственият знак за цивилизация в безлюдна пустош, простираща се на километри. В града живеят само няколко постоянни жители, в малка общност, построена на колове, за да не позволят на разтапящата се замръзналост да наводни домовете им през пролетта.
В интерес на истината град Мирни би бил напълно незабележителен, ако не се брои едно нещо. В средата на града има гигантска дупка, дълбока над 300 метра и широка над 800 метра, от която са се добивали мистериозно количество диаманти. Местни жители твърдят, че тя засмуква всичко, което прелита над нея, включително хеликоптери, но досега няма такъв потвърден инцидент.
(Видеото е архивно: Рядък розов диамант беше продаден за 13,3 милиона долара на търг)
Съветският лов на диаманти в Сибир
През 1955 г. Съветският съюз все още се възстановява след Втората световна война. Огромен екип от съветски геолози претърсва страната след края на войната с надеждата да открие в почвата следи от химикали, които да подсказват за наличието на диаманти.
Накрая трима от тях попадат на диамант. Докато пресяват седименти в Източен Сибир, трима геолози откриват кимберлит, който сигнализира за наличието на диаманти в района.
Nunca había visto imágenes de la ciudad de Mirni (Yakutia, Rusia) y su mina de diamantes y estoy flipando. https://t.co/KPoYeAxdOU cc @Milhaud @kurioso pic.twitter.com/0ts5Mzy6E6
— Javier Saborido🔻 (@javiersaborido) December 6, 2020
Изграждането на мината започва през 1957 г. Ако пространството и работната ръка позволяваха, това трябваше да бъде най-голямата и най-успешна диамантена мина, която светът някога е виждал.
Строителният процес обаче се сблъсква с няколко проблема.
Първо, земята в Сибир е покрита с дебел слой замръзналост през поне седем месеца от годината, което затруднява пробиването ѝ. През петте месеца, в които не е замръзнала, ледът се превръща в кал, което прави строителството върху него почти невъзможно.
Освен това средната температура в региона през зимата е 40 градуса под нулата. Всъщност е толкова студено, че автомобилните гуми се съсипват, а маслото замръзва.
Въпреки това Съветският съюз продължава да упорства. С помощта на реактивни двигатели за размразяване на земята, дебели покрития, които да предпазят машините от замръзване, и динамит за пробиване на вечната замръзналост инженерите успяват да пробият земята и да изкопаят своята мина.
Диамантената мина "Мирни" доказва своята стойност
До 1960 г. мината е готова и работи, като се оказва, че е толкова успешна, колкото геолозите са се надявали.
The city of Mirny in Sakha Republic, Siberia, Russia
— Alexander's Cartographer (@cartographer_s) April 25, 2022
Located in town (or next to it) is the "Mir" open pit diamond mine
It is 525m (1,722 ft) deep and a diameter of 1,200 m (3,900 ft)
I wonder how many people have fallen into it pic.twitter.com/vKBrP74i1X
През 60-те години на миналия век диамантената мина "Мирни" произвежда 10 000 000 карата диаманти годишно, от които 20 % са с качество на скъпоценни камъни. В пиковия момент на всеки тон руда се падат приблизително четири карата, което е един от най-високите показатели в света. В един момент в мината е произведен 342,57-каратов жълт диамант тип "fancy lemon" - най-големият, който някога е бил откриван в страната. По време на експлоатацията си мината произвежда диаманти за света на стойност 13 милиарда долара.
С нарастването на успеха на мината дистрибуторите на диаманти по света започват да се съмняват. Мината е успешна, да, но броят на диамантите, които се твърди, че произвежда, звучи твърде добре, за да е истина.
De Beers, най-големият дистрибутор на диаманти в света, иска отговори за темповете на производство на мината.
Orbital View: The Gaping Maw of the Mir Diamond Mine, Siberia, Russia. It is one of the largest man made holes in the world.
— Bad Spit (@BadSpit) October 16, 2022
The hole is so large that it creates air currents strong enough to suck a helicopter into it. pic.twitter.com/EHZUFaFrRk
За да поддържа глобалния си контрол върху пазарните цени, стандартната практика на De Beers е да изкупува възможно най-много диаманти. Ръководителите на De Beers обаче се притесняваха, че производствените темпове в мина Мирни може да са толкова високи, че компанията да не може да изкупува толкова много диаманти.
Предвид факта, че мината е била сравнително малка в сравнение с подземните мини на други места, компанията смята, че добивът е трябвало да бъде много по-малък.
През 1970 г. представители на De Beers поискали обиколка на мината, за да се запознаят лично с производството. Одобрението на техния иск отнема шест години и дори след като представителите пристигат в Мирни, те срещат отпор. В момента, в който представителите получават достъп до мината, те разполагат само с 20 минути за обиколка на съоръженията - време, което едва ли е достатъчно, за да получат представа.
От този момент нататък диамантената мина "Мирни" остава мистерия, подобна на измислената фабрика на Уили Уонка за шоколад, която произвежда продукти за милиарди долари, без нито един външен човек да получи достъп. Дори след разпадането на СССР мината продължава да работи, финансирана от няколко местни компании.
Неочаквано (и внезапно) закриване
През 2004 г. мината внезапно е затворена завинаги. Длъжностните лица заявяват, че е имало наводнение и че са навлезли твърде дълбоко, за да продължат да добиват. Въпреки това любителите на конспиративни теории и търговците на диаманти разпространяват алтернативни теории.
Mir Diamond Mine, Siberia ✨ pic.twitter.com/PT9Y01DRLI
— Detty (@0ddette) September 20, 2021
Сега огромната открита дупка на диамантената мина "Мирни" е изоставена, въпреки че подземните изследвания на диаманти продължават, провеждани от руската компания "Алроса". Въздушното пространство над нея е ограничено, тъй като огромната дълбочина на мината може да засмуче хеликоптерите в нея. Когато студеният въздух от повърхността се срещне със затопления въздух от недрата на мината, се създава достатъчно силен вихър, за да засмуче хеликоптери и малки самолети в дълбините ѝ. Докладвани са няколко инцидента.
През 2010 г. руската компания AB Elise обяви плановете си за изграждане на гигантски, футуристичен купол в мината, който да осигури захранвани със слънчева енергия домове на над 10 000 жители. Оттогава обаче не са изготвени никакви планове.
Засега диамантената мина "Мирни" остава привидно бездънна яма, в която някога са се добивали повече от половината от световните диаманти.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!