М арсоходът на НАСА Perseverance направи немислимото. Или поне едно малко устройство на марсохода е направило това. Според публикация в Twitter и статия, споделена от екипа на НАСА, устройството, известно само като MOXIE, е успяло да докаже, че можем да генерираме кислород на Марс, използвайки атмосферата на планетата, концентрирана върху CO2, предаде BGR.
Огромен пробив в търсенето на извънземни: НАСА откри Суперземя
Тази технология е огромна придобивка и успехът на тази история може да помогне да се проправи път за бъдещо генериране на кислород на Червената планета - нещо, което би направило дългосрочното изследване на планетата много по-възможно.
✅ It’s mission accomplished for my MOXIE instrument!
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) September 7, 2023
I brought this device to test making oxygen from Mars’ CO2 atmosphere, and it worked great. This tech could pave the way for future explorers to make their own rocket fuel and breathable air. 🚀
More: https://t.co/BR2GqQtWDs pic.twitter.com/okFg8YyUvy
MOXIE, който всъщност е известен като Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, е показал, че може да генерира кислород на Марс 16 пъти подред, твърди докладът. Освен това НАСА твърди, че през последните две години, докато е била провеждана тази мисия, малкото устройство е генерирало достатъчно кислород, за да може едно малко куче да диша в продължение на 10 часа.
Марсоходът на НАСА откри "перка на акула" и "щипка на рак" в древна река
Макар че това не е достатъчен кислород, за да могат изследователите да започнат да тичат свободно по планетата, това е хубав напредък, който може да бъде разширен в бъдеще, за да се създадат по-ефективни системи за генериране на кислород на Червената планета.
Възможността за генериране на кислород и дори на изкуствена гравитация би била от жизненоважно значение за дългосрочните мисии на планети като Марс. Не само поради това, че планетата е много далеч, но и поради това, че пътуването дотам отнема много време. Възможността за транспортиране на ресурси до тези планети няма да е лесна, така че колкото повече можем да генерираме там на място, толкова по-добре.
Подвиженият робот "Идефикс" ще изследва една от луните на Марс
Този експеримент на MOXIE само доказва, че науката е готова да направи това и с малко късмет и много упорита работа може да видим пилотираната мисия на НАСА до Марс, предвидена за 2030 г., която действително ще се възползва от някои наистина страхотни технологии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!