М асивна дупка, пълна с лед на повърхността на Марс, е разкрита в изображения, излъчвани от космически кораб, обикалящ около Червената планета.
Кратерът Королев е с големина 51 мили или близо 81 км и е разположен в северните низини на Марс, южно от полюса.
На дълбочина от 1,9 километра учените смятат, че пропастта улавя слой студен въздух, който гарантира, че леденото ядро остава в сила през цялата година.
Тъй като въздухът се движи по повърхността на кратера, той потъва и създава ниска температурна зона, която запазва леда, като го предпазва от околната атмосфера.
Наличието на течност на Марс е предмет на много дебати в продължение на години и откритието му може да държи ключовете за намирането на извънземен живот там.
Учените обаче отдавна знаят, че голяма част от полярните райони на Червената планета са в контакт със слой лед.
This looks like the perfect winter wonderland but it's a #Mars crater filled with ice that's about 1.1 mile thick near the center.https://t.co/vXgGyHYQ6e
— CNET (@CNET) December 20, 2018
Учените отбелязват, че мястото на Королев е особено добре запазен пример за замразен марсиански кратер.
Той е кръстен на известния инженер Сергей Королев, известен като бащата на съветската космическа технология, който работи по програмата "Спутник".
Изображенията на кратера бяха изпратени от мисията на Европейската космическа агенция (ESA) "Марс експрес", която стартира през 2003 г. и сега се намира в орбита около планетата.
Пълната картина на огромния кратер се сглобяваше с помощта на пет различни снимки, които бяха комбинирани, за да се направи един образ.
Описвайки сцената като "красива зима на чудесата", ESA заяви, че това е "отлично честване" на 15-годишнината от космическия кораб в космоса.
Районът около северния полюс на планетата, известен като Olympia Undae, е особено интересна зона за други мисии, включително програмата ExoMars на ESA, която има за цел да установи дали животът някога е съществувал на Марс.
Роботът ExoMars ще кацне на повърхността на планетата, за да търси доказателства за древни форми на живот, заровени отдолу.
През ноември, след многобройни дискусии в рамките на европейско-руския проект, екипът се засели на място за разтоварване, наречено Oxia Planum, което според учените е било домът на голямо водно тяло преди милиарди години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!