К онкурсите със състезателен характер често предлагат напълно неочаквани изненади.
Първият полуфинал на „Евровизия”, който се проведе вчера в Тел Авив, Израел, напълно потвърждава това твърдение.
Година, наситена с изпълнения, които излизат извън рамките на приетите норми. Публиката обаче явно разграничава различното от другото различно.
Изпадането на едни от най-големите фаворити за класиране в десетката на големия финал доказва, че за да успяваш на сцената на „Евровизия” ти трябва много повече от талант и прилична песен.
Нека започнем първо с десетте държави, които успяха да се преборят за вота на публиката и експертното жури, и гарантираха участието си на големия финал в Тел Авив в събота.
Катрин Душка, Гърция
Катрин Душка беше една от любимките на букмейкърите и най-върлите запалянковци на „Евровизия” още от самото ѝ избиране за представител на Гърция.
Миналата вечер Катрин оправда всички очаквания към себе си. На сцената тя беше нежна, чувствена и разказваща истории. Красота и хармония струеше от изпълнението на Катрин и таньорите, които я придружаваха. На финала изпълнението със сигурност ще бъде още по-зашеметяващо.
Зина, Беларус
Зина от Беларус не показа с нищо на сцената, че е едва на 16г. Младата изпълнителка изглеждаше уверена, забавляваше се на сцената и успя да привлече вниманието на публиката, която избухна в бурни аплодисменти след края на изпълнението.
Сцената на „Евровизия” не е чужда на беларуската певица. Миналата година тя беше водеща на детското издание на конкурса, което се проведе в Минск, Беларус.
Невена Божович, Сърбия
Невена се справи с първото препятствие по пътя към своята „Корона”. Такова е и заглавието на песента, с която тя представя Сърбия. Автор на текста и композитор на музиката е самата Невена, а песента е посветена на нейния съпруг.
Може би именно това грабна публиката на „Евровизия”. Невена пя великолепно и успя да предаде своята история на зрителите в залата и пред екраните. А на сцената тя изглеждаше като истинска кралица в своето ледено кралство.
Тамта, Кипър
Тамта откри първия полуфинал на тазгодишното издание на „Евровизия” и по този начин отвори вратата си към участието на големия финал.
Представителката на Кипър, родена в Грузия, беше уверена, сексапилна и заразяваше с енергия зрителите. И най-малкото колебание от предварителните репетиции се беше изпарило и тя символично взриви сцената на конкурса със своята огнена визия и характер.
Виктор Кроне, Естония
Определено може да се каже, че Естония е една от изненадите в първия полуфинал. След провеждането на първите репетиции една седмица преди началото на „Евровизия” експертите и феновете не бяха сигурни, че балтийската страна има шанс да се пребори за място на големия финал.
Но ето че Виктор Кроне опроверга всички съмнения и с ослепителната си харизма омагьоса почитателите на музикалния конкурс. Впечатляващият финален момент от изпълнението и намесата на визуалните ефекти със сигурност са допринесли за високата му оценка от страна на жури и публика.
„Лейк Малави”, Чехия
Чехия е друг от първоначалните аутсайдери, който успя да изуми скептиците. „Лейк Малави” докоснаха публиката с артистичността и театралното си поведение на сцената.
Малко добро настроение никога не е в повече, а те донесоха именно това на арената в Тел Авив. Адвокат, преводач и пилот. Това са заниманията на тримата членове на бандата, когато не пеят на „Евровизия”.
Кейт Милър-Хайдке, Австралия
Каквото и да се каже за изпълнението на Кейт Милър-Хайдке, със сигурност няма да бъде достатъчно. Изолирайки настрана невероятните ѝ вокални способности, сценичното изпълнение сякаш идваше директно от някоя далечна галактика.
„Евровизия” несъмнено не е виждала подобно театрално представление на своята сцена. Кейт Милър-Хайдке се рееше из необятната Вселена, високо над земната атмосфера. Тя се издига и в прогнозите на букмейкърите, достигайки третото място.
„Хатари”, Исландия
Никой не си представяше финала в Тел Авив без присъствието на изумителните изпълнители от исландската пънк рок група „Хатари”. Както винаги, безупречни, сдържани и уверени, те накараха публиката в залата да избухне от вълнение и емоция.
А посланието, което носи на пръв поглед агресивната им песен, кара всеки зрител да се замисли. „Хатари” пеят за омразата, но не защото я прокламират, а в опит да предупредят обществото какво ще се случи, ако светът продължава да върви по същия път, по който е поел.
Серхат, Сан Марино
Класирането на Чехия и Естония може и да изненада много хора, но прескачането на полуфиналната фаза на Сан Марино със сигурност шокира голяма част от почитателите на „Евровизия”.
Серхат представя Сан Марино на музикалния конкурс за втори път, като при първото си качване на сцената на „Евровизия” не успя да стигне до големия финал. Този път обаче късметът беше на негова страна, а позитивизма, с който зарази публиката, определено оказа своето влияние.
Зала Крал и Гашпър Шантл, Словения
Словенският дует спечели сърцата на зрителите по целия свят със своето емоционално изпълнение, което излъчваше нежност, чистота и искреност. Фактът, че Зала и Гашпър са двойка и в реалния живот, без съмнение даде отражение на тяхното изпълнение.
Докосването помежду им от време на време и погледите, които си разменяха на сцената, докато звездното небе обикаляше около им, изглеждаше повече от магично. На сцената на „Евровизия” все пак има нужда и от малко романтика.
Това бяха десетте държави, които си спечелиха участие на финала в събота, 18 май, на сцената в Тел Авив.
За седем участници приключението „Евровизия” приключи вчера, а една от най-големите изненади сред отпадналите със сигурност е Португалия. Феновете възлагаха големи надежди на Конан Озирис, които обаче не се оправдаха.
Извън надпреварата остават още Йоци Папай от Унгария, Ото Немсадзе от Грузия, „Тулиа” от Полша, Елиът от Белгия, „Д-мол” от Черна гора и Даруд и Себастиан Рейман от Финландия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!