С поред нов доклад на Организацията на обединените нации (ООН) броят на световното население ще достигне своя пик и ще започне да намалява по-рано, отколкото предполагаха предишните оценки.
Новият доклад "Перспективи за световното население през 2024 г." се задълбочава в прогнозите за населението на 237 държави или области и предлага някои ревизии на предишните им оценки.
Една от най-фрапиращите ревизии е, че пикът на световното население се очаква да настъпи по-рано, отколкото се смяташе досега. Освен това населението през 2100 г. може да бъде със 700 млн. души (6%) по-малко от прогнозираната преди десетилетие цифра.
За по-ранния пик на населението има множество сложни фактори, но основният е прост: в много части на света се раждат по-малко деца.
World Population Expected To Drop For First Time Since Black Death After Mid-2080shttps://t.co/xWZJt3OZVb
— IFLScience (@IFLScience) July 12, 2024
Намаляването на раждаемостта е особено силно изразено в някои от най-големите страни в света. Известен с бурното си население, населението на Китай е намаляло за първи път от 60-те години на миналия век. Това е тенденция, която се наблюдава и в много други части на света, включително Япония, Тайланд, Италия, Испания, Португалия и Южна Корея.
"През последните години демографският пейзаж претърпя голямо развитие. В някои страни раждаемостта вече е дори по-ниска от предварително очакваното, а в някои региони с висока раждаемост наблюдаваме и малко по-бърз спад", заяви в изявление Ли Дзюнхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социалните въпроси.
"По-ранният и по-нисък пик е обнадеждаващ знак. Това би могло да означава намаляване на натиска върху околната среда от човешкото въздействие поради по-ниското съвкупно потребление. По-бавното нарастване на населението обаче няма да премахне необходимостта от намаляване на въздействието, което се дължи на дейностите на всеки отделен човек", добави той.
Според новия доклад броят на населението вече е достигнал своя връх в поне 63 държави и области, включително Китай, Германия, Япония и Русия. От страните, които вече са достигнали своя пик, населението на групата ще намалее с 14% през следващите 30 години.
В 48 други държави и области - като Бразилия, Иран, Турция и Виетнам - се очаква населението да достигне своя пик между 2025 и 2054 г.
В същото време в още 126 държави - Индия, Индонезия, Нигерия, Пакистан и САЩ - се очаква населението да продължи да нараства до 2054 г. и може да достигне своя връх през втората половина на века или дори по-късно. Сред тях девет държави - включително Ангола, Централноафриканската република, Демократична република Конго, Нигер и Сомалия - се очаква да преживеят огромен демографски бум, като общият брой на населението им ще се удвои между 2024 и 2054 г.
Имайте предвид, че тези прогнози не са 100% сигурни и други изследователи са стигнали до малко по-различни заключения. През 2020 г. едно влиятелно проучване прогнозира, че световното население ще нараства през следващите няколко десетилетия и ще достигне своя връх през 2064 г. на около 9,7 милиарда души, преди да спадне до 8,8 милиарда през 2100 г.
Въпреки това, на която и прогноза да заложите, практически всички предвиждат спад на световното население. Когато това се случи, световното население ще намалее за първи път след Черната смърт през XIV в., което ще доведе до дълбоки промени в начина, по който хората живеят и организират света.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!