Ч ували ли сте за паросмията? Това всъщност е промяна в нормалното възприемане на миризми. Получава се когато подушим нещо, което ни е познато, но ни става неприятно. Следователно има изкривяване на миризмите, които харесахме. Ароматът на кафе сутрин може да се превърне в отблъскваща и дори да ни причини гадене.
Паросмията е в списъка на най-честите обонятелни разстройства, заедно със следните:
• Хипосмия: намалено обоняние
• Аносмия: невъзможност за възприемане на миризми
• Фантосмия: миризма на нещо, което всъщност не съществува
През повечето време нарушението на миризмата е придружено от нарушение на вкуса. Последните години е още по-често срещан феномен, а до това доведе пандемията от COVID-19, въпреки че коронавирусната инфекция не е единствената причина.
Какво се случва в мозъка на хората с паросмия?
За да разберем малко повече това състояние, трябва да разберем как работи обонянието. Способността за усещане на миризми започва в обонятелните сензорни неврони, които се намират в горната вътрешна част на носа. Оттам те се свързват с мозъка.
Всеки обонятелен неврон има рецептор, който се стимулира от молекули, освободени в околната среда. Съобщението достига до мозъка и там се идентифицира миризмата. Ние я установяваме, базирайки се на спомени.
Сега, какво се случва при човек с паросмия? Процесът не е напълно ясен и зависи от основната причина. Експертите обаче са съгласни, че има частична загуба на обонятелни неврони, което причинява непълно възприятие на миризмата.
Ароматите, които преди сме харесвали, се възприемат като нещо гнило или изгоряло. Цветята могат да миришат дори на изпражнения. Също така е възможно да си помислим, че това, което готвим, се е запалило.
Вероятно се питате дали има лечение. Ами, няма специфично лечение на този проблем. Всъщност предписанията са посочени според това, което се предполага, че е причината, породила проблема.
На пушач ще бъде казано да спре да пуши. Ако пациентът има полипи в носа, те ще бъдат отстранени. Синузитът ще се лекува с антибиотици.
Използването на витамини и минерали като добавки за лечение не винаги е ефективно. Всъщност подобрения са напълно възможни, ако лицето има установен дефицит на микроелементи.
Паросмията е заболяване, което създава проблеми в ежедневието на хората. Това пречи на нормалната рутина и дори на посещаването на социални събития.
Храната може да мирише на гнило, хората на пот, дори когато са чисти, а дезинфектантите на изпражнения. Дори собствената телесна миризма може да предизвика отвращение.
Вкусът и обонянието са свързани, така че е нормално пациентите да променят хранителните си навици, тъй като храната става неприятна поради миризмата си. Много от хората драстично отслабват, тъй като намаляват дневните си калории.
Не забравяйте, че обонянието е инструмент за оцеляване. Помага ни да определим дали сме в опасност. Например при изтичане на газ или химически продукти, които могат да ни отровят.
Ето защо не трябва да оставяте времето да минава, ако смятате, че имаме паросмия. Необходимо е да се консултирате със специалист и да предприемете съответните тестове за установяване на произхода на проблема.
Още от автора:
Ниско самочувствие: 6 признака, че имате такова
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!