А ко нашият партньор се държи като майка или баща, рано или късно ще изпаднем в неудовлетвореност и конфликт. Затова е важно да разберем на какво се дължи това явление и как можем да сложим край.
По-често, отколкото си мислим, бъркаме ролите в личните си взаимоотношения. Това може да ни се случи с нашите родители, братя и сестри или приятели, но в романтичните връзки тези обърквания са най-често срещани.
Това изкривено поведение може да работи и в двете посоки: и мъжете, и жените могат да се чувстват и държат така, сякаш са родители на своя партньор, въпреки че това се случва по-често при жените.
Този тип поведение е толкова вкоренено и нормализирано, че често е трудно да осъзнаем грешката, която допускаме.
Това объркване може да има сериозни последствия, като например:
• Трудности в интимните отношения, сексуални дисфункции или пълна липса на секс. Това е така, защото никой не е привлечен от контролиращ родител или разглезен тийнейджър. Всички търсим равен.
• Чувство на безпомощност и задушаване при тези, които страдат от свръхзакрилата на партньор, който не ги оставя да живеят или да решават сами.
• Разочарование от това, че не получавате признанието и любовта, които очаквате от партньора си.
• Неудовлетвореност и в двамата партньори, изчерпване на връзката и чести конфликти.
Както виждаме, това е неприятна ситуация в дългосрочен план. Какво можем да направим, за да променим нещата? Има различни опции за действие, като например:
1. Идентифицирайте грешните роли
Това е сложна стъпка, тъй като е трудно да предположим, че играем ролята на баща/майка или син/дъщеря с нашия партньор.
2. Поемете отговорност
Партньорът, който действа като родител, често е обвиняван за неговите нагласи, но няма как да се стигне дотам, ако другият не го е позволил.
Много е удобно единият да се грижи за всичко, а другият да не поема отговорности, да не си сътрудничи у дома и да не съзрява, но това е изключително пагубно за двойката. Трябва да приемете, че отговорността е и на двама ви.
3. Задайте граници и променяйте ситуацията
Сега, след като идентифицирахте проблема, трябва да вземете твърдо решение да спрете да го поддържате. Ако искате партньорът ви да спре да се държи като баща или майка, спрете да се държите като безпомощно дете.
Поемете отговорността за вашите дела и задължения, вашите задачи и решения. Когато партньорът поеме тази роля отново, сложете спирачка и му напомнете защо се опитвате да се промените.
4. Потърсете професионална помощ
Ако тези поведения са дълбоко вкоренени, може да бъде много трудно да ги промените сами. Това е моментът, когато професионалната помощ може да ви помогне да определите кои конкретни действия трябва да поправите.
Специалист може да ви помогне да разберете какви емоции са скрити зад ролите, които играете, и да ви предложи инструменти, за да се научите да се свързвате един с друг по по-здравословен начин.
Двойката трябва да бъде равнопоставена, да сте съотборници, които работят по общ проект. Една връзка трябва да се състои от двама възрастни, които се уважават, възхищават и се грижат един за друг. Ако приемете дисбаланса, бъдете сигурни, че в крайна сметка това ще се отрази на връзката ви. Така че нека не отлагайте решението и започнете да правите промени днес.
Още от автора:
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!