Обувки от мечешка кожа и римски монети за късмет: Изгубените светове, които излизат от ледниците
Източник: iStock/Getty Images
1

П реди около 5000 години татуиран мъж на около 40 години, с кафяви очи и оредяваща черна коса, се изкачвал по стръмна планина в Алпите Етцал, на границата между днешна Италия и Австрия, до планински хребет на повече от 3000 м над морското равнище. Бил облечен в раирано палто от козя кожа, шапка от меча кожа и здрави обувки с подметки от меча кожа и изглеждаше, че бърза. Въпреки че бил генетично предразположен към затлъстяване, активният му начин на живот като цяло го запазил здрав и мускулест. Имал някои здравословни проблеми - проблеми със стомаха, с коленете - но това не го спираше. Не го спирало и необикновеното му количество екипировка, някои от които непълни, сякаш опаковани в бързината: недовършени лък и стрели, скъпоценна медна брадва, лечебни гъби и дори две преносими печки, направени от брезова кора.

Тъкмо се канел да прекоси високия хребет, може би надявайки се на безопасност от другата страна, когато една стрела попаднала в рамото му, прекъснала артерия и го убила. Снегът и ледът покривали тялото и вещите му. Той лежал там, незабелязан, в продължение на хиляди години.

На други места в Алпите други тела и вещи също са замръзнали в леда за векове или дори хилядолетия. Но преди няколко десетилетия те започват да се появяват. Ледниците, които се отдръпват с все по-бързи темпове, разкриват зловещите, понякога ужасяващи останки и дават началото на нова научна област: ледниковата археология - изучаването на древните находки от топящите се ледници. Те представят изненадващо подробна и неочаквано дълга хронология на приключенията, иновациите и опасностите във високите планини.

„Винаги е имало отделни случаи на тела или предмети, излезли от леда. Ледниците поглъщат хора и вещи и в даден момент ги изплюват отново, тъй като ледените маси се движат", казва Томас Райтмайер, директор на археологическата служба на кантон Гризон в Швейцария.

Дори има алпийска немска дума за процеса на излизане на вещи от ледниците: „ausgeapert“, което означава, че нещо се разкрива при топенето на снега или леда. Въпреки това, тъй като глобалното затопляне и рекордно горещите лета са ускорили загубата на ледници, топенето на леда е разкрило безпрецедентен огромен брой археологически находки, казва Райтмайер, които понякога носят наведнъж хиляди години история.

Откритията показват човешката изобретателност, която е била необходима, за да се прекосяват алпийските хребети и проходи, да се търгува, да се бяга, да се ловува, да се пасе стадо или да се завладява. Те включват много технически нововъведения - като най-старата обувка за сняг в света, датираща отпреди почти 6000 години - както и следи от древни духовни практики. Нервните римляни, които се страхували от скални срутвания и лавини, принасяли монети на различни планински богове, преди да се опитат да преминат опасните алпийски преходи, докато разширявали империята си в Европа.

Някои от най-затрогващите и загадъчни открития дори не са толкова стари. През XVII в. жена на 20 години, облечена в мъжко палто и с несъответстващи обувки, се опитва да прекоси ледник в Швейцария. Тя носела със себе си дървена купа, дървена лъжица и броеница. Тя загинала - може би от падане - и подобно на избягалия хиляди години преди нея мъж била покрита от сняг и лед, докато не се появила в края на 80-те години на ХХ век.

Разгадаване на тайните на ледената мумия

Може би е изненадващо, но откритията също така показват, че най-популярните ни алпийски маршрути не са се променили много в продължение на хиляди години. През 2003 г. едно рекордно горещо лято разкрива огромната скрита история на билото Шнидейох в Швейцария, казва Райтмайер.

„Имате непрекъсната линия от обекти, простираща се от 4800 г. пр.н.е., през Средновековието и до наши дни. Винаги, когато проходът е бил отворен, хората са го пресичали и са губили вещи или са умирали и са оставяли вещи след себе си“, казва той.

"Едва с появата на пътищата, железопътните линии и тунелите тези проходи губят решаващото си значение за придвижването ни от едно място до друго", казва още той.

Най-известната и най-интензивно проучвана находка е споменатият по-рано убит тиролски леден човек на 5000 години, известен също като Оци, по името на Оцталските Алпи, където е намерен. Запазен от леда, той е намерен през 1991 г., в сравнително ранните дни на отстъплението на ледниците.

„Преди откритието на Оци археолозите обикновено приемаха, че в далечното минало хората не са посещавали или прекосявали високите планини, защото теренът е бил твърде труден", казва Андреас Пуцер.

Той е археолог и куратор в Археологическия музей на Южен Тирол в Болцано, Италия, където се съхранява ледената мумия.

„Но Оци ни научи, че хората наистина са ходили там и това наистина постави началото на археологическите изследвания във високите планини тук, в Алпите“, добавя той.

Десетилетията на изследване на Оци и неговите вещи са върнали към живот цял един свят. Учените са открили кои растения и животни е събирал, отглеждал и ловувал. Проследили са дългата миграция на предците му от Анадола (в днешна Турция) към Европа и са картографирали далечната търговска мрежа на земеделската му общност. Той е живял по време, когато хората в района вече са живеели в села в долините и са се занимавали със земеделие там, казва Путцер, но някои от тях все още са обикаляли на широко, за да ловуват.

Древна „високотехнологична“ екипировка

Застанала пред витрината с шапката от меча кожа на Оци, Евелин Егер, археолог в музея, обяснява, че институцията е разширила пространството си, за да побере новите открития.

„Учените продължават да правят нови открития“, казва тя - например за генетичната предразположеност на Оци към затлъстяване, диабет и оплешивяване, отчасти компенсирани от здравословния му начин на живот.

Анализът на прашеца и фрагментите от мъхове в храносмилателната система на Оци, както и по дрехите и екипировката му, позволява на изследователите дори да възстановят последното му пътуване, тъй като растенията растат на различна надморска височина и от различни страни на планините. По време на последните около 33 часа от височината близо до линията на дърветата, на около 2300 м, той върви на север, след това се спуска обратно към гората, преминава през пролом и се връща обратно на височина над 3000 м.

Други изследвания показват, че прибързаното пътуване на Оци може да е свързано с причината за смъртта му. Дни преди смъртта си той получава прободна рана в дясната си ръка, а малко преди смъртта си получава удар в гърба. Луксозната му екипировка показва, че може би е бил някакъв лидер, който може би е участвал в борба за власт. Медната брадва например е била изработена с мед, внесена от Тоскана, а подобни брадви са били изобразявани върху каменни резби и откривани в гробове от онова време, което подсказва, че подобни брадви са били символи на висок статус. Шапката му от меча кожа, дрехите и множеството инструменти са майсторски изработени. 

Вървейки покрай дрехите и вещите на Оци, изложени във витрини в музея, Егер спира и се вглежда в палтото му, изработено от ивици черна и кафява козина от коза и овца. „Топло е и дълго, а освен това е много внимателно изработено. То е не само функционално, но и красиво.“

Путцер изтъква изискания дизайн на обувките на Оци: „Оци е носил обувки, които наистина са били пригодени за високите планини, с много здрава, грапава подметка, изработена от мечешка кожа, и са били натъпкани със сено за топлина.“

Горната част е била изработена от еластична еленова кожа. Тези здрави обувки са много различни от по-леките обувки, които се срещат в низините по това време, казва Пуцер, на места като алпийските селища край езерата, известни като жилища на купчини.

„Обувките от тези езера са били основно сандали. Дори и днес само туристите носят такива сандали тук, в планината“, казва той.

Конструкцията на други алпийски съоръжения, като обувки за сняг и шейни, също е останала непроменена в продължение на стотици и дори хиляди години, защото просто работи, казва той: „Още тогава те са знаели какво им е необходимо, за да прекосят тези алпийски хребети, и са били добре подготвени.“

В музея в Болцано най-старата снежна обувка в света, която също е открита на италианско-австрийската граница, е изложена заедно с други предмети от бита, намерени в леда, като например вековна шейна. Всички те са сходни по дизайн със съвременните си аналози.

 

Райтмайер казва, че други находки от други части на Алпите, като например инструменти и оръжия от Шнидехох, показват също толкова сложно разбиране за това какво е необходимо, за да се преодолее планината.

„Те са използвали подходящото дърво за всяка цел и винаги най-добрите материали. Днес бихме го нарекли високотехнологично“, казва той. 

Страхливи римляни

Находките от ледници са специални, защото са изключително добре запазени, казва Райтмайер, и защото хората и предметите обикновено са се озовали в планината по средата на пътя на дадена задача или пътуване, в разгара на обикновения живот.

„Това не е като гроб, чието съдържание отразява погребален ритуал. Вместо това Оци и останалите са били изтръгнати от живота, от ежедневните им дейности. Това е като капсула на времето, много различна от другите археологически източници“, казва той. 

Предметите са „неща, които никога не бихме намерили в долината, защото биха изгнили там - например оборудване, изработено от дърво, кожа, кожа и т.н.“, казва той.

Много от тези предмети са принадлежали на хора, които са прекарали целия си живот в Алпите, но други са възприемали планините предимно като нещо, което трябва да се прекоси възможно най-бързо - например римляните.

„Римляните описват алпийския пейзаж, колко е ужасен, но също така хвалят сиренето от Алпите и пишат, че е вкусно“, казва Пуцер.

Но римляните наистина са използвали Алпите само като пресечна точка, за търговия и за военните си походи из Европа, добавя той. Останки от римски военни селища са открити в планините, на 2200 м надморска височина - в този случай не върху ледник, а просто на високо място, от което се открива стратегическа гледка към долините отдолу.

„Римляните не са били големи почитатели на високите планини. Те бързо са създали добре изградена пътна мрежа през основните проходи и са оставили следи от пътни станции в планините, където са сменяли конете - основно инфраструктура за империята“, съгласява се Райтмайер. 

Жената със странните обувки

Не само най-дълбокото минало крие загадки. Една от най-загадъчните ледникови находки не е толкова стара в сравнение с останалите - младата жена с несъответстващи обувки и мъжко палто, открита на ледника Поршабела в Швейцария, която е починала около 1685 г. Тя имала въшки в косата си и носела гребен, за да се опита да се справи с тях. Въпреки ярките подробности за екипировката ѝ, самоличността ѝ остава неизвестна.

„Когато говорим за нейната история, тя веднага става много спекулативна. Не знаем дали е била сама, или с други хора. Не знаем защо е била там. Била е доста добре екипирана и съм сигурен, че е знаела, че отива във високите планини“, казва Райтмайер.

Той казва, че тя не е била пастир, а местоположението прави малко вероятно да е търсила изгубено животно. Той изтъква, че по това време Европа съвсем наскоро е била опустошена и обедняла от Тридесетгодишната война и е възможно тя да е мигрирала в резултат на това, може би с група хора - „но това отново са само предположения“, предупреждава той.

Частна стая в болницата

Оци може да разкрие още тайни, тъй като изследванията на тялото и вещите му продължават. Той е изложен дискретно, зад малък прозорец в затъмнена странична стая, така че посетителите да могат да решат дали искат да го видят, или да посетят само основната част на музея. В случай на проблем в музея, за него винаги са подготвени две други хладилни камери в града, едната от които е в главната болница на Болцано, казва Егер.

Междувременно ледът, който някога го е разкрил, е продължил да се оттегля.

„За пръв път посетих мястото, където е намерен, през 1993 г., а когато днес отидеш там, виждаш колко масивно се е свил ледникът. Не са нужни поколения, за да се документира това, един живот е достатъчен, за да се види промяната“, казва Путцер.

Колкото и ценни да са тези находки, археолозите предупреждават, че като цяло изчезващите ледници са лоша новина - не само за околната среда, но и за нашето разбиране на историята. Без лед артефактите скоро се разпадат, казва Райтмайер.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
- По какво може да се познае дали един мъж е семеен или е любовник? - Много просто - единият носи цветя, а другия зеленчуци...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Хамас" готова да освободи 34 заложници

"Хамас" готова да освободи 34 заложници

Свят Преди 7 часа

Групировката все още не е предоставила списък на заложниците

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

Любопитно Преди 8 часа

Сокът от кисело зеле има уникален състав, който може да повлияе положително на вашето здраве

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Свят Преди 9 часа

Шолц и Путин проведоха първия си телефонен разговор от близо 2 години на 15 ноември

<p>Западни политици идват и си отиват - не и в Русия</p>

Несменяем лидер от четвърт век: Как го постигна Владимир Путин

Свят Преди 10 часа

Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други. Не обаче и в Русия, където президентът Владимир Путин е несменяем лидер вече от четвърт век. Как го постига?

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Свят Преди 11 часа

Очаква се държавният секретар да посети още Япония и Франция

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

България Преди 11 часа

Взривът е близо до мястото, където снощи газова бутилка се взриви и подпали цяла къща

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Свят Преди 12 часа

Пери почина след борба с болезнено заболяване на копитата

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

България Преди 12 часа

Те влязоха в спор в социалните мрежи

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

Любопитно Преди 13 часа

"Беше дебела като крава", разказва 73-годишният рибар Масахиро Тайеучи

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

България Преди 13 часа

Жената е била трудно подвижна

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Свят Преди 13 часа

Украинските военни заявиха, че други 42 дрона са "изчезнали" от радарите

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Свят Преди 14 часа

Видеата са били препоствани в социалните мрежи и широко коментирани, като са породили безпокойство

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Свят Преди 14 часа

Кристиан Щокер временно поема ръководство на Австрийската народна партия

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Свят Преди 14 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната