К огато говорим за значими образователни събития назад в годините, какво е редно да включим? Само книги, само учебници, пробив в дадена образователна сфера или нещо съвсем различно. И макар, че е трудно да се каже кое е най-значимото образователно събитие от даден период, то що се касае до Възраждането, а и не само, смятам, че точно това, с което ще се срещнете в следващите редове е сред най-значимите и трябва да бъде известно на всеки българин.
The 'Fish Primer' (Рибен буквар) by Petar Beron is the 1st modern Bulgarian textbook, published in 1824 pic.twitter.com/lNYWokLRbc
— Jasper Neve (@JasperNeve) September 12, 2016
Най-първите прояви на организираното просветно движение са свързани с 30-те години на 19 век. Както се казва остава съвсем малко до Освобождението, но самият възродителен процес се подготвя много преди събитието. Това много ясно личи в сферата на образованието и литературата, които са част от културния живот на българина. Този разцвет, който се случва е нещо, което не бива да забравяме никога.
Има множество значими събития в историята на образованието на нашата страна, които трябва да бъдат помнени и предавани на следващите поколения. Едно от най-значимите образователни събития в този период, а дори може би като цяло в историята на българското образование е създаването на добре известният ни „Рибен буквар“ от Петър Берон.
Рибният буквар или както е цялото му наименование - „Буквар с различни поучения“ е първият новобългарски учебник, който е написан и съставен от Петър Берон през 1824 г. Този учебник прилича на една добре подредена енциклопедия, която съдържа така да се каже от всичко по-малко – граматика, математика, ботаника, биология и дори пословици и поговорки. Названието му „Рибен буквар“ идва от известната рисунка на кит в края на книгата и с това си название той става изключително популярен и до днес. Значението на този първи учебник е огромно, защото той поставя началото на българската просветна култура в този ѝ вид. Това е и една от причините габровската община да реши да създаде светско взаимно училище.
Учебникът на Петър Берон освен, че има за цел да запознае българите с основни неща в различни области, той е чудесен първоучител и за българската книжовност и писменост, за това как трябва да се пише грамотно и на един по-висок литературен стил. Този учебник запознава читателите с разнообразна информация в няколко области и се оказва ценен актив за всяко училище, читалище и дори частен дом.
„Буквар с различни поучения (Рибен буквар) – фототипно издание с осъвременен текст” (изд. „Българска история”) https://t.co/bfz2o0LLM1 pic.twitter.com/g66FCicrME
— Книжни Криле (@knijnikrile) March 22, 2020
Още на пръв поглед се вижда, че речта в книгата е близка до народната реч. Използва обаче и доста диалектни думи, така както авторът ги е чул в родния си край или някъде другаде из страната. Оказва се обаче, че езиковите особенности на „Рибния буквар“ не се покриват напълно с народната реч и се налага Петър Берон да използва и известно количество книжовни думи. Проучванията сочат, че голяма част от тези книжовни думи имат старобългарски корени. Точно поради тези особености, които се забелязват в „Рибния буквар“ се смята, че Петър Берон има голяма роля и значителен принос в за оформянето на българския книжовен език в съвременния му вид. Това е едно наистина много важно постижение в историята на българското образование, защото този учебник е служел доста години като основа за преподаване на различни предмети – граматика, математика, биология, ботаника и много други. А днес е една прекрасна колекционерска книга, която смятам, че всяко едно българско семейство трябва да притежава в домашната си библиотека.
Може да се каже, че Петър Берон и неговият „Рибен буквар“ са дали един нужен, начален тласък на образованието е България, което е довело след себе си до редица реформи, които са били от огромна необходимост и значение за историята на нашето образование. Тази първа, уж детска енциклопедия е послужила като искрата, която е запалила пожара на българската просветна книжовност и до голяма степен е отговорна за формирането ѝ до такава, каквото го познаваме в наши дни. Едва ли дори самият Петър Берон е предполагал, че неговият „Учебник с различни поучения“ ще има такъв ефект върху образованието в България и такъв широк отзвук, който стига и до наши дни.
Европеизирането на българската култура започва с „Буквар с различни поучения“ или „Рибен буквар“, издаден от Петър Берон през 1824 г. pic.twitter.com/T33HhahT0C
— ИСТОРИЯ.BG (@istoriabg) October 29, 2017
Интересна глава, поне за мен от книгата е глава номер 3 „Добри съвети“. В нея има различни съвети и сентенции за живота, какво трябва и какво не трябва да прави един човек. От всяка една от тях може да се извлече поука и те са съвсем актуални и в наши дни. Това е още една изключително важна част от българското образование – не само да се научат граматични правила, да се смята, да се говори и пише правилно, но и да се мисли, да се извлича полезната информация от всяко изречение, от всяка дума и да може да се анализира след това.
Образованието е много важна част от живота на всеки човек и тя не бива да бъде пропускана, нито да се отнасяме към нея с лека ръка. То е лъчът светлина в мрачния ден, искрата надежда, там където всичко е загубено. Образованието трябва да е сред основните приоритети на всеки човек и никога не бива да бъде пренебрегвано!
Още от автора:
Назад към корените ни: Кои са най-чудатите факти за българските владетели
Уникалната и странна съдба на църквата "Света София" в столицата
Тайните на ароматерапията и как да я използваме ефективно в нашето ежедневие
Мистериите по българските земи – какво знаем за древния град Хераклея Синтика
Днес знаем цената на всичко, но не и истинската стойност на важните неща
30 невероятни факта за ацтеките
Какво се крие зад фамилията Рокфелер?
Проверете знанията си: 50 географски факта за България
„Аз съм държавата“: Лудостта на Краля Слънце и „позлатената клетка“ Версай
Електронната мъгла, буря и извънземни: Какво се крие зад легендата на Бермудския триъгълник?
Кои са най-известните учени на всички времена и какви мистерии се крият зад тях?
Най-мистериозните места в България
50 невероятни факта за историята и културата на Япония
Най-интересните теории за Светия граал
Легенди и интересни истории, свързани с българските върхове
3 от най-мистериозните места в България
3 от най-мистериозните места в света
Най-интригуващите факти за Космоса
Копривщица: Градът, който носи духа, бита и културата на миналите времена
Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?
Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?
Известни символи в световната история и тяхното тълкувание
5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят
Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история
Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален
Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти
Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците
Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация
Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!