Ж ивеем във време, в което комуникационните канали са почти безгранични, а самотата взима превез над животите ни.
Изследвания сочат, че все повече хора по света се самоопределят като самотни. Въпреки това редица други социални експерименти и проучвания показват, че предпочитаме да се самоизолираме, избягваме очния контакт на обществени места и натискаме яростно бутона за затваряне на вратите на асансьора, за де не се наложи да се усмихнем неловко на човека, влязъл след нас.
Защо не обичаме да си говорим с непознати
В скорошно проучване, проведено в чикагския транспорт, комуникатори тръгват със задачата да проведат раговор с непознат, активно да избягват очен контакт или просто да се държат естествено спрямо останалите.
След провеждането на експеримента участниците изпращат на екипа, провеждащ проучването, отговорите на предварително получен въпросник.
Учените сравняват отговорите на пръвата група – комуникаторите, с тези на втората група, чиято задача е просто да си преставят, че провеждат разговор с непознат, че избягват очен контакт или просто се държат естествено.
Оказва се, че хората, които реално комуникират с останалите на обществени места, оценяват това преживяване като приятно, но тези, които просто си го представят, го определят като най-неприятното от трите подхода, използвани в експеримента.
„Тези резултати показват редица неправилно възприети психологически последствия от социалната ангажираност“, пишат Николас Епли и Джулиана Шрьоер.
Защо предпочитаме уединението?
Може би ще предположите, че този избор е базиран на неприятен опит, но най-често това изобщо не е така.
По време на експеримента на втората група е дадена задачата да си представят позитивен, негативен и просто разговор с непознат. Участниците не оценяват третия разговор като негативен в представите си.
Авторите предполагат, че предпочитаме изолираност от страх да не бъдем отхвърлени.
Участниците отбелязват, че имат желание да си говорят с непознати, но не знаят дали и отсрещната страна ще се чувства по същия начин. Те смятат че вероятността да уцелят разговор с човек, които иска да си говори с тях е 50%.
Резултатите от първата група обаче показват, че по какъвто и начин да заговорите отсрещния, почти в 100% от случаите разговорът е успешен.
И освен че е добре да си говорим с непознати,
а да бъдем по-социално ангажирани, не е ли и опасно да си говорим с непознати.
В проучването единствената опасност, която се разглежда, е социално отхвърляне, но има и други опасности, на които не се обръща внимание.
Доверявайте се на естествената си преценка и ако някой ви се струва „съмнителен“, просто не се ангажирайте социално с него. От друга страна не е нужно да вдлъбвате копчето на асансьора от натискне на „затвори“, само и само да не обмените две думи с колега от третия етаж.
Светът е пълен с редица опасности, но и с редица възможности и интересни разговори, които може да пропуснете, затваряйки се в собствения си свят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!