Н ова дата за края на света мълниеносно се разпространява в социалната мрежа TikTok. Без да има абсолютно никакво научно основание, теорията добива все по-голяма популярност.
Теории за края на света винаги е имало. Според TikTok обаче това може да се случи тази неделя, 23 април, заради слънчева буря. Въпреки че дискусията е изключително тревожна, в нея има някаква научна обосновка.
В TikTok става все по-популярна нова конспиративна теория, според която тази неделя, 23 април, ще настъпи някакъв апокалипсис, набира популярност, особено сред испаноезичните потребители, тъй като основният източник изглежда е акаунтът @lascapsulasdeltiempo.
Спекулациите около предполагаемия "край на света" са съсредоточени около предполагаема много силна слънчева буря, която потенциално може да отключи множество и сериозни проблеми в света, като например технологична повреда, която ще прекъсне енергоснабдяването на целия свят.
Ако сюжетът ви звучи познато, то е защото наподобява теорията за срив на интернет по време на Y2K (която сега вдъхновява нов филм на A24). Все пак, макар че тази нова теория е само дискурс в интернет (тъй като няма как да се предскаже слънчева буря), това не означава, че няма научна основа. Всъщност все още не знаем пълния ефект, който слънчевата буря може да има върху планетата.
Your thoughts about this...
— The Coffee Drinker (@TCDMS99) April 19, 2023
Could the Sun wipe out all of our Electrical grid?
What would happen on April 23, 2023? The ‘end of the world’ theory going viral on TikTok https://t.co/M5s4TtZdlg
Могат ли слънчевите бури да повлияят на Земята?
Слънчевите бури не са нещо ново. За DW астрономът Самуел Хайнрих Швабе открива, че слънчевата активност следва определени модели и достига своя пик на всеки 11 години. Всъщност през миналата година НАСА засне изображения на "усмихнатото слънце", които по същество представляват коронарни дупки.
Короналните дупки на Слънцето могат да се видят само в "ултравиолетова светлина" и "са области, в които бързият слънчев вятър се излива в космоса", пише НАСА в Twitter. Те са по-често срещани в периодите на по-ниска слънчева активност и могат да позволят на слънчевия вятър да се измъкне по-лесно в космоса и дори да достигне Земята.
По данни на DW най-силната слънчева буря, измерена на Земята досега, е т.нар. събитие Карингтън през 1859 г. Пристигането на слънчевите частици е причинило сривове в северноамериканските и европейските телеграфни мрежи. Също така през 1989 г. слънчева буря в Квебек, Канада, парализира цялата електропреносна мрежа и остави около 6 милиона души на тъмно в продължение на девет часа.
Така че, въпреки че светът няма да свърши, има потенциални рискове. Също така нека вземем предвид, че никой не може да предвиди слънчева буря, така че няма нищо вярно в случайно избраната дата за тази теория.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!