Г ейзер в националния парк Йелоустоун внезапно избухна и изхвърли гореща вода и отломки във въздуха. Сега учените разкриват причината за зрелищното явление.
„Хидротермалната експлозия“ е настъпила във вторник около 10 ч. местно време близо до басейна Блек Даймънд в район, наречен Бисквитена котловина, на няколко километра северозападно от известния гейзер Олд Фейтфул.
Експлозията е повредила пешеходната пътека, като в социалните мрежи са публикувани видеоклипове, показващи мащаба на изригването и последиците от него, с много отломки, разпръснати в района.
„На 23 юли 2024 г., около 10 ч. българско време, в Националния парк Йелоустоун, в термалната зона Biscuit Basin, на около 2,1 мили северозападно от Old Faithful, се случи хидротермална експлозия. Многобройни видеоклипове на събитието са записани от посетители. Повредена е пешеходната пътека, но няма съобщения за пострадали. Изглежда, че експлозията е възникнала в близост до басейна Блек Даймънд“, пише Майк Поланд, учен от Вулканичната обсерватория в Йелоустоун, в съвместно изявление на Националния парк Йелоустоун и Геологическата служба на САЩ.
Причината е хидротермална експлозия, която представлява силно изхвърляне на кипяща вода, пара и кал. Такива експлозии възникват, когато силно нагрята вода, задържана в подземни резервоари, влезе в контакт с гореща скала или магма. Интензивната топлина бързо превръща водата в пара, увеличавайки налягането, докато тя надхвърли здравината на лежащата над нея скала или почва и избухне през земята.
Според USGS хидротермалните експлозии могат да варират от малки изригвания, подобни на гейзери, до големи събития, които създават кратери и изхвърлят скали и отломки на значителни разстояния.
По-малките хидротермални изригвания са доста често срещани в Йелоустоун, като на 15 април тази година в басейна на гейзерите Норис имаше малка експлозия, а през 2009 г. подобна експлозия беше наблюдавана в басейна на Бисквитените.
Паркът е преживял няколко значителни хидротермални експлозии в историята си. Заливът Мери на ръба на езерото Йелоустоун е бил мястото на една от най-големите известни хидротермални експлозии, която се е случила преди около 13 800 години и е създала кратер с ширина над 2 мили.
„Въз основа на появата на големи хидротермални експлозии през последните 16 000 години, експлозия, достатъчно голяма, за да създаде кратер с ширина 100 метра, може да се очаква на всеки няколкостотин години“, казват от USGS.
Видеозаписът на експлозията от тази седмица, записан от калифорнийския агент на недвижими имоти Влада Марч, показва огромен сив стълб от пара и прах, който се издига високо във въздуха, последван от хора на близката пешеходна пътека, които тичат в обратна посока, докато отдолу се издигат шлейфове от гореща пара, а на земята се сипят парчета скала. Друг видеоклип, качен от Марч, показва последствията, с разпръснати отломки по пешеходната алея и околността и издигаща се от земята пара.
За щастие, хидротермалните експлозии се различават от вулканичните изригвания, тъй като се дължат предимно на взаимодействието между водата и топлината, а не на движението на магмата към повърхността.
„Данните от мониторинга не показват промени в района на Йелоустоун. Експлозията не отразява активността в рамките на вулканичната система, която остава на нормални фонови нива на активност. Хидротермални експлозии като тази не са признак за предстоящи вулканични изригвания и не са причинени от издигане на магма към повърхността“, пише в официално изявление.
Въпреки че никой не е пострадал при експлозията, районът е бил затворен за кратко за обществеността.
„Biscuit Basin“, включително паркингът и пешеходните пътеки, са временно затворени за безопасността на посетителите. Пътят Grand Loop остава отворен. Геолозите от Националния парк Йелоустоун разследват събитието“, заявиха от парка.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!