И зследователите са направили редица интригуващи открития в древен град, който е служил като краткотрайна столица на една от най-значимите и мощни империи в древността.
Селището, известно като Дур-Шарукин, се намира на мястото на днешното село Хорсабад в Северен Ирак. Построено е по време на управлението на цар Саргон II, който управлява Асирийската империя от 721 г. пр.н.е. до смъртта си през 705 г. пр.н.е.
Саргон построява града, който кръщава на себе си, за да служи като нова столица на империята. Но той е убит неочаквано в битка, а неговият син и наследник скоро след това премества столицата в селището Ниневия. През следващите десетилетия Дур-Шарукин постепенно е изоставен, тъй като никога не е напълно завършен.
Сега изследователски екип обяви резултатите от проучването на древния археологически обект, което разкри доказателства за неизвестни досега сгради и инфраструктура в рамките на квадратните градски стени, които ограждат площ от повече от една квадратна миля. Откритията показват, че на обекта е било завършено повече строителство, отколкото се е смятало досега.
Изследванията в Дур-Шарукин са възпрепятствани от конфликти през последните години. През 2015 г. членове на „Ислямска държава“ (ИД) разрушават части от древния град, а скоро след това в района се водят боеве между кюрдски войници и войници на ИД.
Но през 2022 г. екип, ръководен от Йорг Фасбиндер от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан“, Германия, картографира около седем процента от площта на града с помощта на магнитометър с висока резолюция. Това устройство може да идентифицира характерни магнитни свойства в различни видове почва, скали и други материали, което позволява на археолозите да „видят“ скрити под земята елементи.
За да проведат проучването, изследователите пренесоха магнитометричната система, която тежи около 33 килограма, на ръка, като вървяха по дълги прави линии, за да покрият обща площ от 2,79 милиона квадратни метра в продължение на една седмица. Като се има предвид неспокойният характер на региона, екипът решава да не монтира магнитометъра на дрон или друго превозно средство, за да не привлича нежелано внимание.
След събирането на данните екипът успява да генерира изображения в сиви скали на обекта, които разкриват очертанията на няколко неизвестни досега структури. Те включват пет огромни монументални сгради, включително нещо, което изглежда е вила със 127 стаи, която е два пъти по-голяма от Белия дом. Проучването идентифицира и други интригуващи характеристики, като например възможни дворцови градини.
„Всеки ден откривахме по нещо ново“, казва Фасбиндер в съобщение за пресата.
„Всичко това беше открито без никакви разкопки. Разкопките са много скъпи, така че археолозите искаха да знаят в детайли какво могат да очакват да постигнат, като копаят. Проучването спести време и пари. То е необходим инструмент преди започването на каквито и да било разкопки“, казва още Фасбиндер.
В един от обектите, представляващи интерес, идентифицирани от проучването, екипът наистина изкопава малък пробен изкоп, който потвърждава съществуването на „много съществена“ сграда с 13-метрови стени, направени от кални тухли, които изглежда са високи до четири метра.
Установените от проучването особености ще се нуждаят от по-нататъшно проучване, но работата вече е предоставила значителни нови сведения за развитието на краткотрайната антична столица.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!