Н ово изследване, публикувано в European Journal of Personality, показва, че промените във взаимоотношенията, като създаване на нова връзка, сключване на брак и развод, са свързани с промени в личността и удовлетвореността от живота.
Изследователите определят личността като "широк модел на мисли, чувства и поведение".
Професорът по социална психология, Мадлен Фюгер посочва, че личностните черти обикновено варират в някакви граници и те не се различават коренно при различните индивиди. Според Фюгер тези черти могат да се променят, когато хората съзряват, или когато преживяват различни житейски събития.
Според авторите на изследването, публикувано в European Journal of Personality, някои хора са по-склонни към промяна от други.
Личностни характеристики и житейски събития
Изданието посочва, че учените са се фокусирали върху пет големи личностни характеристики - отвореност към нови преживявания, емоционална стабилност, интровертност и екстровертност, добросъвестност и съглашателство.
По думите на експерти това това са "основните" личностни характеристики. Учени посочват, че самооценката и удовлетвореността от живота, спадат към групата на "повърхностните характеристики", които са по-гъвкави към и склонни към промяна.
Изследването се фокусира и върху шест основни житейски събития, свързани с взаимоотношенията: Старт на нова връзка, брак, раждане на дете, раздяла, развод и вдовство. В своя анализ изследователите правят разграничение между житейски събития, основани на "печалба", като влизане в нова връзка или раждане на дете, и житейски събития, основани на "загуба", като развод или вдовство.
Методология
Фюгер и колегите ѝ са направили мета-анализ на 44 различни проучвания, включващи повече от 120 000 участници, за да проучат промените в личността, свързани с посочените житейски събития.
Авторите разглеждат и възрастта, пола, културата и етническия произход, като потенциални модератори на тези ефекти. Според изследователите някои промени могат да настъпят непосредствено след дадено събитие, но за други е необходимо повече време, за да се проявят.
Повечето от проучванията, включени в този мета-анализ, са част от национални представителни извадки, пише издание Psychology Today. Оттам уточняват, че около 60% от участниците са били жени.
Резултати
Данните сочат, че влизането в нова връзка е свързано с най-голяма промяна на личността. Според специалистите, този момент от живота на човек повишава удовлетвореността от живота.
"Влизането в нова връзка е свързано и с повишаване на добросъвестността. Въпреки че другите ефекти са по-малки, бракът е свързан с повишаване на удовлетвореността от живота и намаляване на желанието за нови преживявания. Раждането на дете е свързано с намаляване на екстравертността", обяснява професорът по социална психология, Мадлен Фюгер.
"Интересно е, че раздялата се свързва с повишаване на удовлетвореността от живота, докато разводът е свързан с намаляване на удовлетвореността от живота", констатира тя.
Изводи и последици
Авторите стигат до заключението, че макар ефектите да са по-скоро малки, "големите житейски събития наистина са свързани с личностни промени".
Учените отбелязват, че преживяването на много от тези житейски събития може да доведе до натрупване на промени в личността с течение на времето. Сключването на брак може бързо да бъде последвано от родителство и съответните промени в личността, свързани с тези две събития, могат да имат по-силно въздействие, обясняват експертите.
Изследователите смятат, че събитията, основани на "печалба", могат да имат по-голям ефект в краткосрочен план, за разлика от преживяванията, основани на "загуба", които оказват дългосрочни последици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!