С идването на пролетта наближават много поводи за празник, които да озарят ежедневието ни.
Пролетното равноденствие е много важно и дори свещено събитие в някои култури.
В негова чест персийските и тюркските народи празнуват Норуз, което за тях е началото на Новата година.
Персийското значение на думата „норуз” или „навруз” е „нов ден”. Празникът е древна традиция и няма нищо общо с религиозни обичаи.
Произходът на Норуз проследяваме назад в човешката история. Смята се, че по времето на Старото персийско царство празникът е бил почитан като част от обичаите на зороастризма.
Норуз продължил да се почита дори и след арабските завоевания, чак и до днес. Понастоящем празникът се отбелязва в деня на пролетното равноденствие.
Единствените, които празнуват Норуз в Близкия Изток, са потомци на хората, живеели по тези земи преди идването на арабите и разпространяването на исляма на Арабския полуостров.
На 30 септември 2009г. ЮНЕСКО официално обявява Норуз за част от списъка на нематериалното световно културно наследство.
Норуз се празнува от общности в много държави, сред които са Азербайджан, Албания, Босна и Херцеговина, Казахстан, Монголия, Туркменистан, Узбекистан и много региони в Русия (Башкортостан, Дагестан, Татарстан и други).
ВИЖТЕ КОЛОРИТНИТЕ ХОРА И МЕСТА НА КАЗАХСТАН
Казахстан е една от страните, които най-много почитат Норуз. В далечното минало древните казахи смятали този празник за деня на своя народ.
Норуз е и първият ден от Новата година според бахайската вяра.
Празникът Норуз, който е първият ден в иранския календар, съвпада с началото на месец Фаврадин. В Иран обичайно празненствата продължават 13 дни, като първите пет са посветени на посрещането на равноденствието и прекарването на време със семейството.
На празничната трапеза обикновено има кръгли питки от пшеница, ечемик или просо, царевица, боб, грах, леща, ориз, сусам.
В Казахстан обикновено един от хората на трапезата играе ролята на водещ и посреща всички със следните реплики:
„Поздравявам ви с празника Норуз! Нека бъде изобилие!”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!