К рай бреговете на Биг Сур, Калифорния, дълбоко под вълните, се намира загадъчен пейзаж, осеян с големи дупки в глината, тиня и пясъка.
(Във видеото може да научите повече за: Астрономи откриха мистериозна черна дупка близо до Млечния път)
Десетилетия след откриването му учени от Изследователския институт на аквариума в залива Монтерей (MBARI) и Станфордския университет смятат, че са разбрали какво формира любопитната картина от кръгове в полето.
Общоприетата теория е, че петната по океанското дъно са продукт на метан или дори на горещи флуиди, които се издигат нагоре от земните недра и разнасят фини седименти. Но макар това да е вярно за подводните вдлъбнатини в някои части на света, не винаги е така.
Изключенията от правилото стават все повече.
Mysterious Holes on The Ocean Floor Have a New Explanation https://t.co/Qq28XxsCW7
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 21, 2024
Полето Sur Pockmark край бреговете на Калифорния е най-голямото по рода си в Северна Америка. То е с размерите на Лос Анджелис и съдържа повече от 5200 вдлъбнатини, средните от които се простират до 175 метра ширина и 5 метра дълбочина.
Мястото е предвидено за потенциален офшорен вятърен парк, но съществуват опасения, че наличието на метан може да подкопае стабилността на инфраструктурата.
По време на неотдавнашна експедиция до полето с вдлъбнатини, които се намират на дълбочина от 500 до 1500 метра, подводен робот, управляван от изследователи от MBARI, откри "оскъдни доказателства" за метанови отвори или други течни потоци. Вместо това екипът смята, че дупките вероятно са се образували от самата гравитация.
Големите отпечатъци се намират на континентален склон, а пробите от морското дъно, събрани от робота, показват, че седиментите са се стичали по този склон с прекъсвания поне през последните 280 000 години. Последният голям поток е настъпил преди 14 000 години, вероятно в резултат на земетресение или срутване на склона.
Изследователите от MBARI твърдят, че подобни събития биха могли да доведат до ерозия в центъра на всяка точка. Когато се свлече достатъчно голям поток от седименти, той може дори да предизвика "достатъчна ерозия", за да издълбае по-широк белег, измествайки краищата на "множество бели петна на разстояние десетки километри", предлага екипът.
Възможно е това да е причината за появата на "вериги" от вдлъбнатини, въпреки че е необходимо бъдещо моделиране, за да се потвърди тази идея.
"Събрахме огромно количество данни, което ни позволи да направим изненадваща връзка между дупките и гравитационните потоци от седименти", казва научният техник Ив Лундстен от MBARI.
"Не успяхме да определим как точно са се образували тези дупки, но с помощта на усъвършенстваната подводна технология на MBARI получихме нов поглед върху това как и защо тези характеристики са се запазили на морското дъно в продължение на стотици хиляди години", още споделя Лундстен.
Твърди се, че полето Sur Pockmark Field е едно от най-добре проучените морски дъна на западното крайбрежие на Северна Америка. Но това не говори много. Изследователите все още не знаят как седиментите или флуидите се движат по полето.
Доскоро експертите не знаеха, че именно морските свине и змиорки са създали най-малките дупки, наблюдавани в подобно поле в Северно море.
Понякога се казва, че морското дъно е последната граница на Земята. Надпреварата за сканиране на този извънземен свят продължава не само заради научното любопитство, но и заради жизнеспособността на нови индустрии, като например офшорно вятърно земеделие или добив на полезни изкопаеми от морското дъно. Но едно е да наблюдаваш една екосистема, а съвсем друго - да я разбереш.
"Разширяването на възобновяемата енергия е от решаващо значение за постигане на драстично намаляване на емисиите на въглероден диоксид, необходимо за предотвратяване на по-нататъшни необратими промени в климата", казва Крис Шолин, президент и главен изпълнителен директор на MBARI.
"Въпреки това все още има много въпроси без отговор относно възможните въздействия върху околната среда на развитието на офшорната вятърна енергия. Това изследване е един от многото начини, по които изследователите на MBARI отговарят на фундаментални въпроси за нашия океан, за да помогнат за вземането на решения относно начина, по който използваме морските ресурси", заключи Шолин.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!