И нжектирането на нервен блок (метод за производство на анестезия, загуба на чувство, използвано за предотвратяване на болка - бел. ред) може да помогне на хората, боледували от COVID-19 да възстановят обонянието си. Това показват нови изследвания, цитирани от Live Science.
Ваксината, наречена стелатен ганглионен блок, се прилага в сноп от нерви на шията. Новото проучване, представено на 20 ноември на годишната среща на Радиологичното общество на Северна Америка, заедно с други доклади, намеква, че ваксината може да помогне на пациенти, преболедували от COVID-19, които вследствие на заболяването страдат от паросмия или липса на обоняние. Това състояние може да направи приятните аромати да изглеждат отвратителни и може да има голямо влияние върху качеството на живот на човека, казват учени.
Проучване: Има ли връзка между ваксините срещу COVID-19 и внезапната смърт
Други изследователи обаче изразиха опасения относно ограниченията на дизайна на изследването. „Те загубиха една трета от пациентите си за проследяване, което е ужасно“ и означава, че работят с много ограничени данни", казва д-р Лий Соуърби, асистент по отоларингология в Западния университет в Онтарио, Канада.
Стелатните ганглии са снопове от нерви от двете страни на гласовата кутия. Те съдържат нерви, които отиват към главата, шията, ръцете и горната част на гърдите. Симпатиковата нервна система контролира реакцията на тялото „бий се или бягай“ и е част от автономната нервна система, която се занимава с телесни функции, които не контролираме съзнателно, като сърдечната честота, посочват от Live Science. Стелатните ганглийни блокове препречват дейността на тези нерви на врата, често за лечение на хронична болка и главоболие.
Injection might help long COVID patients smell normally again https://t.co/C9wWVxaP0b
— Live Science (@LiveScience) November 27, 2023
В новото проучване 54 пациенти са получили стелатен ганглионен блок за потенциално лечение на паросмия след COVID-19, но само 37 са предоставили последваща информация. Участниците също били инжектирани със стероиди, за да намалят възпалението в нервите, което може да повлияе на обонянието, обясняват учените.
От 37 пациенти, 22 съобщават за известно подобрение една седмица след лечението, а 18 съобщават за значително подобрение един месец след това. След три месеца 22-ма пациенти съобщават, че техните симптоми са се подобрили средно с 49%. Това посочва научният сътрудник Ребека Сон.
26 участници са се върнали за втора инжекция най-малко шест седмици след първата. Втората инжекция подобри симптомите на тези, които са се повлияли от първата, но не била полезна за пациенти, които не са имали ефект от първата, допълва тя.
COVID-19: Предлагат нови правила за карантина
Не е ясно защо това лечение може да е ефективно за паросмия, казва д-р Адам Зога, автор на новото изследване, който прилага медикамента в лечебно заведение във Филаделфия.
Някои смятат, че изкривяването на обонянието на човек може да се дължи на свръхактивна симпатична нервна система, изправена пред ускоряване по време на инфекция с COVID-19, казва Соуърби. Теорията е, че инжекцията "нулира" тази част от нервната система, казва той.
Има предишни доклади за случаи, базирани на проучвания и наблюдения, които предполагат, че блоковете на звездните ганглии могат да помогнат за лечението на паросмия. Но тези проучвания, подобно на новото изследване, не включват контролна група, която е получила плацебо. Без контролна група е трудно да се разбере дали нервният блок е наистина ефективен, казва Соуърби. Той и група други изследователи планират да проведат този вид изследване, съобщава Live Science.
STUDY: 10 Minute Treatment Could Restore Smell in Long COVID Patients https://t.co/JuhMZvBSHp
— ContinuousHits 94KEY (@94KEY) November 27, 2023
Лий Соуърби казва, че най-значимото ограничение на проучването е броят на участниците, които не са предоставили последващи данни. Подробностите за симптомите на тези пациенти, могат да направят съществена разлика в резултатите. Друго ограничение е, че пациентите съобщават за подобрения на своите симптоми, вместо подобренията да бъдат обективно измерени.
„Има някои инструменти за тестване на обонянието. Надявам се, че бъдещите проучвания могат да използват обективно тестване“, казва Кай Джао, доцент по отоларингология в Държавния университет на Охайо.
COVID-19: Прекараната инфекция предпазва колкото ваксина
Въпреки че са необходими повече изследвания върху стелатните ганглийни блокове за паросмия, Адам Зога отбелязва, че процедурата обикновено е с доста нисък риск и изглежда работи добре за някои хора.
Соуърби се съгласява с това твърдение - дори ако подобренията наистина са плацебо ефект, лечението има потенциала да помогне на хората. „В крайна сметка става въпрос за излекуването на вашия пациент“, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!