Б ебета крокодили, намерени в отдалечен регион на Непал, дават надежда за бъдещето на едно от най-редките и странни влечуги на Земята, пише Би Би Си.
Със своята отличителна дълга тънка муцуна, гавиалът е уникален, но критично застрашен като в природата остават по-малко от хиляда възрастни екземпляра.
Според учените откриването на 100 излюпени бебета крокодили ще помогне за потенциалното възстановяване на вида.
Видът се опитва да оцелее в Индия, Непал и Бангладеш.
100-те бебета крокодили, заедно с три възрастни женски и един възрастен мъжки екземпляр, са открити още през юни, но подробности се разкриват сега, за да се подпомогнат усилията за опазване на вида. Гавиалът не е забелязван в района от 30 години.
В миналото видът присъства в голяма част на Индийския субконтинент, но вече е почти изчезнал в предишното си местообитание. Останали са по-малко от 100 възрастни крокодила в Непал и няколко популации в Индия.
През миналия век броят на гавиал драстично намалява заради ловуването им за медицински цели. Днес ловът и събирането на яйцата им вече са забранени, но видът все още е застрашен заради загубата на своите местообитания, както и хищничество от друг вид крокодил, открит в Непал.
Мъжките представители на вида имат специфично образувание на муцуната си, наречено „ghara“, което много прилича на индийските глинени съдове. То дава и името на крокодилите. Тези животни не дебнат и не се нахвърлят на плячката си. Те се хранят предимно с риби, които улавят със странични движения на главата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!