С тартираща компания твърди, че един ден учените ще могат да копират цялата информация от паметта на хората. За целта от „Нектом” предлагат да балсамират мозъци, запазвайки ги непокътнати до този момент от бъдещето, когато технологията е достатъчно напреднала.
Как английските учени отглеждат човешки мозъци
Мистерията, защо не помним как сме били бебета
Продуктът е „100% фатален”, коментират пред „MIT Technology Review” от компанията. Тя е подкрепена от „Y Combinator” – организация, която всяка година избора стартиращи бизнеси, за да им помогне със средства и маркетингови съвети, с надеждата, че ще получат значително финансиране по-нататък. Сред тях са успешни стартъпи като „Dropbox” и „AirBnB”.
„Нектом” обаче цели запазване на човешкия мозък, за да може в бъдеще да копира спомените и да ги вкара в компютърна симулация.
Фирмата вече е спечелила финансиране на стойност 960 000 долара от Националния институт по психично здраве на САЩ, откъдето заявяват, че виждат „търговска възможност” в запазването на информацията от мозъка.
Плановете за разработването на новата технология е първо тя да се изпробва върху хора, страдащи от нелечими заболявания в крайна фаза.
Екипът на „Нектом” посочва, че вече е направил опит с жена, която е починала в Портланд, Орегон. Техният метод на балсамиране, трябва да запазва мозъка до най-малкия детайл.
Компанията си сътрудничи с Едуард Бойдън, водещ невролог в Масачузетският технологичен институт. Методът претендира за научна награда от 80 000 долара за запазване на мозъка на прасе толкова добре, че всеки синапс вътре в него може да се види с електронен микроскоп.
Следващият етап е да се намерят тестови субекти, които планират да умрат чрез самоубийство, подпомогнато от лекар. Идеята е докато тялото е включено към животоподдържаща машина да се изпомпва смес от балсамиращи химикали в мозъка през големите каротидни артерии на гърдите. В началото на процеса доброволците ще са живи, макар и под обща анестезия.
До момента не съществуват никакви доказателства, че човешките спомени могат да бъде извлечени от мъртва мозъчна тъкан.
Някои експерти смятат, че заявените от „Нектом” цели няма как да бъдат реализирани. Подобно на криониката – замразяване на хора за евентуалното им бъдещо съживяване, липсва съществен научен напредък, които да дава реални предпоставки, че процесът е възможен. Въпреки това вече 25 души са платили по 10 000 долара, за да бъдат „запазени” спомените им.
Все пак „Нектом” няма за цел да връща личността или мозъка обратно към живот. От компанията искат само да направят възможно най-изчерпателно копие на спомените.
„Сега, когато едно поколение хора умрат, губим цялата им колективна мъдрост”, смята съоснователят на „Нектом” Робърт Макинтайър. „Можеш да предадеш знанието на следващото поколение, но е по-трудно да предадеш мъдростта на опита. Деца трябва да се учат, повтаряйки грешките на родителите си”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!