25

И зглежда, че вирусът COVID-19 за първи път е попаднал върху хората от диви животни, отглеждани в плен на пазара за морски дарове Хуанан в Ухан, а сега ново проучване идентифицира конкретни животни, които вероятно са били носители на вируса.

Новият анализ на метагеномни данни за РНК, събрани малко след затварянето на пазара, също подкрепя натрупващите се доказателства за произхода на SARS-CoV-2.

Първите признаци на проблеми са в Ухан, столицата на китайската провинция Хубей, в края на 2019 г. Наред с вече несъществуващия пазар за морски дарове и животни, в града се намира Институтът по вирусология в Ухан (Wuhan Institute of Virology, WIV), където учените са изследвали коронавирусите.

Въпреки че изследванията показват, че SARS-CoV-2 не е създаден в лаборатория, появата му в същия град, в който е и WIV, предизвика подозрения и вдъхнови широки спекулации. Дори и да е еволюирал по естествен път, например, една популярна теория предполага, че вирусът може да е избягал, след като изследователите са го събрали от дивата природа.

Има обаче малко доказателства за изтичане от лаборатория и много вирусолози твърдят, че е много по-вероятно вирусът да е попаднал върху хората от някой от многото други бозайници на пазара в Хуанан, където условията са били подходящи за зоонозно разпространение.

С надеждата за яснота международен екип от изследователи извърши новия анализ на данните, събрани от китайския Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в началото на 2020 г.

„Това е един от най-важните набори от данни, които съществуват за произхода на пандемията COVID-19. Изключително сме благодарни, че данните съществуват и са споделени“, казва старшият автор на изследването, еволюционният биолог Флоранс Дебаре от Френския национален център за научни изследвания (CNRS).

Разследващите от китайския Център за контрол на заболяванията влязоха на пазара в Хуанан на Нова година 2020 г., часове след затварянето на пазара заради COVID-19. Въпреки че животните вече ги нямало, екипът взел проби от околната среда.

След като първоначално взел тампони от повърхностите в сергиите, където били държани животните, екипът се върнал дни по-късно, за да вземе тампони от още сергии, клетки и колички и да събере проби от канализацията и отводнителните шахти.

Използвали са и метатранскриптомично секвениране, за да разкрият всяка последователност на РНК от всеки организъм, открит в пробите, заедно с някои ДНК, и са ги сравнили с проби от ранни случаи на SARS-CoV-2 до 14 февруари 2020 г.

Китайският екип на CDC публикува своите открития в Nature през 2023 г. Общо те са имали над 800 проби и въпреки че не са посочили кои животни са потенциални междинни гостоприемници на SARS-CoV-2, са споделили данните си за секвениране в хранилища със свободен достъп.

Това дава възможност за нов анализ, който идентифицира животинските видове в пробите чрез генотипиране на митохондриалните им геноми, обясняват авторите.

Дебаре, заедно с първия автор и микробиолог Alexander Crits-Christoph и техните колеги, откриват доказателства за вируса в обори, в които се отглеждат животни, включително кучета еноти и цивети. Някои проби дори съдържат генетичен материал от животни и SARS-CoV-2 заедно в един тампон.

„Много от ключовите животински видове са били изчистени преди пристигането на китайските екипи на CDC, така че не можем да имаме пряко доказателство, че животните са били заразени“, казва Дебаре.

„Виждаме ДНК и РНК призраци на тези животни в пробите от околната среда, а някои от тях са и в оборите, където е открит SARS-CoV-2. Това е, което може да се очаква при сценарий, при който на пазара е имало заразени животни“, добавя тя. 

Проучването включва и еволюционен анализ на вирусните геноми от ранните дни на COVID, за да се открият вероятните предшественици на вируса, който стартира пандемията. Резултатите сочат, че малко хора, ако изобщо има такива, са били заразени преди свързаните с пазара епидемии.

„В тази статия показваме, че последователностите, свързани с пазара, съответстват на появата на пазара. Основното разнообразие на SARS-CoV-2 е било на пазара от самото начало“, казва Дебаре. 

Въз основа на своите констатации авторите създават кратък списък на животинските видове на пазара, които най-вероятно са служили като междинни гостоприемници.

Те съобщават, че най-често срещаното генетично животно в пробите е обикновеният енот (Nyctereutes procyonoides), но генетичен материал от маскирана палмова цивета (Paguma larvata) също се е появил в сергия с РНК от SARS-CoV-2.

Изследователите отбелязват, че и двата вида са били свързани с първоначалното огнище на SARS, а кучетата от вида обикновен енот са с известна чувствителност към SARS-CoV-2.

„Това са същите видове животни, за които знаем, че са улеснили първоначалното прескачане на коронавируса на SARS при хората през 2002 г.“, казва екологът Майкъл Вороби от Университета на Аризона.

„Това е най-рискованото нещо, което можем да направим - да вземем диви животни, които гъмжат от вируси, и след това да си играем с огъня, като ги вкараме в контакт с хора, живеещи в центъра на големите градове, чиято гъстота на населението улеснява разпространението на тези вируси“, добавя Уроби.

Макар че новото проучване не доказва, че някое животно е било заразено с SARS-CoV-2, то предлага улики, които могат да подпомогнат бъдещи разследвания, както и да утвърдят пазара в Хуанан като стартова площадка на COVID-19.

„Тази статия добавя още един слой към натрупващите се доказателства, които всички сочат към един и същ сценарий: че заразени животни са били пуснати на пазара в средата или края на ноември 2019 г., което е предизвикало пандемията“, казва еволюционният биолог Кристиан Андерсен от изследователския институт „Скрипс“ в САЩ.

Това е от значение не само за ретроспективните проучвания на произхода на COVID, но и за предотвратяването на бъдещи пандемии.

„От началото на пандемията преди повече от четири години, въпреки че се обръща по-голямо внимание на безопасността в лабораториите, не е направено много, за да се намали вероятността подобен зоонотичен сценарий да се повтори“, казва Воробей.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 25
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

25 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 3 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 7 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 9 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 10 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 10 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 11 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 11 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 12 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 13 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 13 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 13 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 13 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 14 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 14 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години