П овечето от нас си поставят безброй цели с настъпването на януари и макар че доста хора не се придържат към тях, това е дългогодишна традиция, от която сякаш не искаме да се откажем. Независимо дали спазвате новогодишните си решения, или не, тази странна традиция датира от хиляди години и има сериозно символично значение за някои древни цивилизации.
Нека разгледаме историята на новогодишните резолюции, събрани от History.co.uk.
Вавилонско начало
Смята се, че концепцията за новогодишните цели датира от вавилонско време, преди повече от 4000 години. Вавилонците са първите хора, за които е известно, че са празнували настъпването на Новата година.
Тяхната Нова година е била в средата на март, когато са празнували засаждането на реколтата си. Новата година е била 12-дневен религиозен фестивал, известен като Акиту, и през това време народът е коронясвал нов цар или е потвърждавал и изповядвал своята лоялност към управляващия цар.
Елементът за поставяне на цели се изразявал в обещание към боговете. Вавилонците обещавали на боговете си да върнат взети назаем предмети или да платят неизплатени дългове. Ако удържат на думата си, боговете ги даряват с благосклонност или късмет през следващата година. Ако не спазвали обещанията си, те изпадали в немилост пред боговете.
Влиянието на Юлий Цезар
След вавилонците следващата регистрирана цивилизация, която проявява подобен интерес към целеполагането в началото на новата година, са римляните. През 46 г. пр.н.е. Юлий Цезар установява 1 януари като начало на новата година. Януари е кръстен на римския бог Янус.
Известно е, че духът на Янус обитава врати и арки. Римляните също така вярвали, че Янус може да погледне назад към предишната година и напред към бъдещето. С оглед на това те принасяли жертви и давали обещания на Янус за предстоящата година.
Раннохристиянски решения
Ранните християни следват същата традиция да използват Новата година като време за размисъл за миналото, но и за поглед напред. Това е била възможност да се разгледат грешките от миналото и да се потърсят начини за промяна и подобрение през следващата година.
Една от основните християнски традиции също е свързана с новогодишните цели. Основателят на методизма Джон Уесли създава през 1740 г. службата за обновяване на завета (Covenant Renewal Service). Службата става известна като нощно бдение и се провежда в навечерието на Нова година или в новогодишния ден. Тя включвала четения от Писанията, химни и била по-спокойна и религиозна алтернатива на бурните празненства, които обикновено се свързват с Нова година. Нощта на стражата е била и възможност за вземане на колективни решения и цели, основани на вярата.
Съвременни решения и годишни традиции
Съвременните новогодишни резолюции водят началото си от XIX век. Първата регистрирана употреба на фразата "новогодишна резолюция" е открита в бостънски вестник през 1813 г. в пълния текст:
"И все пак вярвам, че има множество хора, свикнали да получават наставления за поставянвто на новогодишни цели, като вярват, че по този начин ще изкупят и заличат всичките си предишни грешки."
Други ключови традиции, тясно свързани с поставянето на новогодишни цели, включват пускането на топката на Таймс Скуеър в Ню Йорк. Първото пускане на топката е през 1907 г. и милиони хора използват този момент, за да отбележат началото на своята лична Нова година.
Да се придържаш към дадена резолюция не винаги е лесно и чувството за задължение към нея може да бъде огромно. Разбирането, че желанието ви да си намерите нова работа или да ядете по-малко нездравословна храна датира още от времето на древните вавилонци, е забавен факт, който трябва да знаете, а ето и още няколко.
Топ факти за новогодишните решения
1. Реалистични цели = успешна година
Проучване на Бристолския университет от 2007 г. установява, че хората постигат целта си с 22% по-често, когато целите са постижими. Поставянето на конкретна цел, като например "да отслабвам по 1 кг седмично", е било много по-вероятно да доведе до успех, отколкото по-общото "да отслабна".
2. 88% от поставените цели се провалят
Същото проучване, споменато по-горе, установява, че от 3000 участници 88% не са спазили своите цели. Това е голям ангажимент и много хора се чувстват ентусиазирани в началото, но когато нещата станат трудни, ентусиазмът им намалява.
3. Мястото, от което сте, оказва влияние върху изпълнението на целите ви
Проектът на Google Maps от 2013 г., наречен Zeitgeist, се задълбочи малко повече в това кой какви резолюции прави. Те установяват, че резолюциите, свързани със здравето, са приоритет в САЩ и Египет, докато австралийските и японските автори на резолюции търсят любовта. В Индия на първо място в списъка с резолюции са целите, свързани с кариерата, а в Русия - с образованието.
4. 30% от нас решават да правят нищо
Новогодишните решения са светско занимание в съвременната епоха. Няма риск да разгневите боговете или да разстроите общността си, така че много от нас просто не се ангажират. Проучванията показват, че около 30-40% от хората просто изобщо не започват годината по нов начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!