И зследователите са идентифицирали серия от кръвни маркери, които издават наличието на болестта на Паркинсон до седем години преди появата на повечето симптоми. Ако резултатите от това малко проучване могат да бъдат възпроизведени в по-големи групи от населението, ще може да се разработи прост кръвен тест за идентифициране на рисковите групи.
Тъй като в световен мащаб около 10 милиона души страдат от болестта на Паркинсон, има спешна нужда от разработване на по-добро лечение и превантивни стратегии. Една от причините, поради които това се оказва предизвикателство, е неспособността ни да идентифицираме хората, изложени на риск от Паркинсон, достатъчно рано, за да изпробваме стратегии за намаляване на риска.
Затова биохимикът от Университетския колеж в Лондон Джени Хелквист и нейните колеги използват модели за машинно обучение, за да открият осем протеина в кръвта, които се променят с напредването на болестта на Паркинсон.
New Test Detects Parkinson's 7 Years Before Most Symptoms Show https://t.co/NqDQJ0psVm
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 19, 2024
До момента, в който средностатистическият човек е диагностициран с Паркинсон, той вече е загубил повече от 60 % от клетките, произвеждащи допамин, в част от мозъка, известна като substantia nigra.
Преди обаче тази нервна дегенерация да започне да предизвиква физически симптоми, съществува предмоторна фаза с по-незабележими последици. Те включват смущения в настроението и нарушения в съня, наречени REM (rapid eye movement) нарушения на поведението по време на сън.
Сравнявайки кръвта на 99 души с наскоро диагностицирана болест на Паркинсон, 72 души с поведенческо разстройство по време на REM сън и 26 здрави контроли, изследователите идентифицират 23 потенциални биомаркера.
След това те стесняват кръга на тези кандидати до най-надеждната комбинация от кръвни маркери с помощта на модел за машинно обучение. Комбинирането на получените осем биомаркера позволило на изследователите да предвидят кои пациенти с нарушения в поведението по време на REM сън ще развият болестта на Паркинсон с почти 80-процентна точност - много преди да започнат да имат видими физически симптоми.
Идентифицираните от изследователите биомаркери са протеини, участващи във възпалението, кръвосъсирването и биохимичните пътища на клетъчното развитие. Някои от тях се увеличават заедно с тежестта на симптомите и намаляването на когнитивното представяне.
Два от биомаркерите, HSPA5 и HSPA1L, сигнализират, че произвеждащият протеини клетъчен орган, наречен ендоплазмена мрежа, е в стресово състояние. По-рано беше доказано, че неправилно нагънатият протеин α-синуклеин - добре позната характеристика на болестта на Паркинсон - причинява стрес на ендоплазмения ретикулум.
"Тази мощна комбинация от множество добре подбрани биомаркери с най-съвременна биоинформатика с машинно обучение, ни позволи да използваме панел от осем биомаркера, които могат да разграничат ранната болест на Паркинсон от здравите контроли", заключават Hällqvist и екипът.
Макар че изследванията на гръбначно-мозъчната течност вече могат да открият признаци на болестта на Паркинсон на ранен етап, това изисква инвазивна процедура, която не е лесно достъпна. От друга страна, един прост кръвен тест би осигурил на повече хора достъп до ранна диагностика и би позволил многократно наблюдение в дългосрочен план.
Но въпреки че няколко предишни проучвания са се опитали да направят кръвни тестове, кожни тампони или очни тестове, които да могат да откриват Паркинсон в най-ранните му стадии, досега нито един от тях не е навлязъл в клиничната практика.
Подобен тест би бил изключително полезен за изследователите, които работят за разработване на превантивни лечения, с надеждата да се забави развитието на Паркинсон при пациентите много преди това опустошително невродегенеративно заболяване да стане инвалидизиращо.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!