С ър Исак Нютон, известен с формулирането на законите на движението и гравитацията, е предрекъл кога ще дойде края на света. Но според някои това не е провидение, а математика и изчисления.
Нютон записва това зловещо предупреждение на лист хартия, придружено от математически изчисления, направени преди повече от 300 години. Нютон вярвал в библейските предсказания за Апокалипсиса – особено битката при Армагедон – и основавал прогнозата си на протестантското си тълкуване на Библията и събития, които съвпадали с библейската история.
Тази пророкувана война е описана в последната глава на Книгата Откровение и противопоставя силите на доброто, водени от Бог, срещу силите на злото, ръководени от „царете на Земята“. Според Писанието тази битка ще отбележи края на света и ще постави началото на нова епоха на мир, донесена от Бог.
Нютон използва математика и хронологията на библейската история, за да изчисли датата на Апокалипсиса. Той тълкува времевите периоди, споменати в Писанието, като години, а не дни. За него ключовият период от 1260 години символизира времето на „изоставянето на Църквата“ и възхода на „корумпираните“ тринитарни религии – най-вече католицизма, който някои протестанти смятат за култ.
Нютон изследвал исторически събития, за да определи кога това „изоставяне“ официално е започнало, и стигнал до извода, че това се е случило през 800 г. сл. Хр. – годината на основаването на Свещената Римска империя. Като прибавил 1260 години към тази дата, получил 2060 г.
В писмо от 1704 г. Нютон пише:
„ [Светът] Може да свърши по-късно, но не виждам причина да свършва по-рано.“
Стивън Д. Снобелен, професор по история на науката и технологиите в Университета на Кралския колеж в Халифакс, коментира, че прогнозата на Нютон „не включва използването на нещо толкова сложно като смятането, което той е измислил, а по-скоро проста аритметика, която може да се извърши от дете“.
Нютон използвал числата 1260, 1290, 1335 и 2300, споменати в Книгата на Даниил и Откровението, които се свързват с началото и края на различни епохи. Вместо да ги тълкува буквално като дни, той прилагал принципа „ден за година“ – метод, според който всеки споменат в пророчеството „ден“ всъщност означава година.
Според Снобелен в Книгата на Откровението се казва, че Христос и светиите ще се намесят, за да установят глобалното Царство на Бог, което ще царува 1000 години на Земята.
Нютон вярвал, че в този период ще паднат корумпираните клонове на християнството и истинското Евангелие ще бъде проповядвано открито. Според библейските пророчества, преди Второто пришествие на Христос, евреите ще се върнат в Израел и ще възстановят Храма.
Но въпреки усилията си да предскаже края на света, Нютон бил „предпазлив относно пророческото определяне на дати“ и се опасявал, че неуспешните човешки прогнози могат да дискредитират Библията.
В друго писмо, в което също споменава 2060 г., той уточнява:
„Това споменавам не за да твърдя кога ще бъде времето на края, а за да сложа край на необмислените предположения на фантастични мъже, които често предсказват времето на края и по този начин дискредитират свещените пророчества толкова често, колкото техните предсказания се провалят.“
Той добавя:
„Христос идва като крадец през нощта и не е наша работа да знаем времената и сезоните, които Бог е вложил в собствените си гърди.“
Днес може да изглежда неочаквано един велик учен да се занимава с библейски пророчества.
Но според Снобелен:
„Нютон не беше „учен“ в модерния смисъл на думата. Вместо това той беше „натурален философ“.
„Практикувана от Средновековието до осемнадесети век, естествената философия включва не само изучаването на природата, но и изучаването на Божията ръка, действаща в природата“, добавя той.
„За Нютон нямаше непреодолима граница между религията и това, което днес наричаме наука. През целия си живот той се стремеше да открие Божията истина – независимо дали в природата или в Писанието.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!