И ма неща, които е по-добре да не казваме в началото на разговор, ако не искаме да го провалим. Започването на диалог е като да почукате на вратата на някого и да влезете в дома му, в неговото интимно и лично пространство.
Така че ето какво да избягваме:
- С цялото ми уважение...
„С цялото ми уважение, това, което каза преди малко, няма много смисъл, дойдох да кажа, че според мен...“. Това може да е пример за начало на разговор, в който се използва този набор от думи. Когато някой започне да ни говори по този начин, вече ни поставя в отбранителна позиция.
Това е форма на сарказъм и нелюбезен стил на водене на диалог. Има още много начини да се обърнете към някого, за да кажете нещо конкретно, но е по-добре да не започвате по този начин.
- Здравей, не трябва да ти казвам това, но...
Има много хора, които внезапно идват при нас, казвайки тази фраза, за да разкрият по-късно някаква информация. Нека бъдем ясни – този, който използва тези думи, е клюкар или предава нечие доверие. Това не е човек, когото да допуснете близо до себе си.
- Знам, че това, което ще ти кажа, няма да ти хареса, но трябва да го направя...
Какво ще стане, ако някой дойде при нас и ни каже това? Веднага бихме изпитали чувство на тревога и бихме имали отбранително отношение. Те ще ни кажат нещо "лошо" и ние трябва да се подготвим.
Има много начини да отправите критика към някого, но този не е най-подходящият. Вместо това можем да използваме други примери: „Как си?“; „Как беше денят ти?“; „Ако имаш време, искам да говоря с теб за нещо“.
- Ти и аз трябва да си поговорим. Веднага
Сред нещата, които е по-добре да не казвате в началото на разговор, това е най-фрапиращото. Малко прилича на заплаха от типа „хулиганът в училище“. Всеки човек би се изплашил.
- Без да ми се обиждаш, ама…
Когато някой се обръща към друг човек с фразата "без да се обиждаш, ама…“ той вече го обижда. Комуникацията е толкова фино и деликатно нещо, че думите могат да бъдат много болезнено оръжие.
- Знам, че не е моя работа, но...
Със сигурност ще останем без дъх, ако някой се приближи до нас и каже нещо подобно. Всъщност, като останалите неща, които е по-добре да не се казват в началото на разговора, това създава усещането за заплаха. И дори страх.
- Трябва да бъда честен с теб
„Здравей, виж, ще трябва да бъда честен с теб“. Този начин за започване на диалог ще изпълни слушателя с тревога от първата секунда. Всички знаем, че когато някой иска да покаже своята искреност (и ни предупреждава за това), той в крайна сметка е агресивен в посланието си и това е нещо, което трябва да избягваме.
- Не сме говорили отдавна, изглежда, че ме избягваш
Възможно е човекът, който ни казва това, да иска да вложи нотка хумор. Тази техника обаче не е нито приятелска, нито подходяща за започване на диалог, ако това е целта. Винаги е най-добре да започнете разговор, като избягвате лични и смущаващи намеци като този.
- Виж, по моето скромно мнение…
Никое мнение не е скромно. Мненията са заредени със стойност, следователно започването на разговор по този начин създава известно безпокойство. Всъщност тези думи са типични за манипулативните личности.
Още от автора:
Да променим погледа към себе си: Гещалт терапията
Пет навика на успешната и независима жена
Синдромът, който кара хората да полудяват от ревност
Четири типа токсични хора и как да ги разпознаем
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
Съвети за флирт: Как да привлечете вниманието на човека, когото харесвате
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!