В нашето ежедневие често чуваме, че „ние сме това, което ядем“. Обаче истината е, че ние сме резултат от сложна комбинация от фактори, които варират от нашите навици до генетична предразположеност и минало.
През последните години все повече се обръща внимание на въпроса как диетите или начина на хранене се отразяват на психичното здраве. Даването на насоки за здравословно хранене на пациенти с психични заболявания е нещо, което е добре да се случва в клинични условия. Приемът на храна и настроението имат значителна връзка, за която ще ви разкажем по-подробно.
1. Производството на невротрансмитери
Основните хранителни вещества, които получаваме от храната, като аминокиселини, витамини и минерали, са от решаващо значение за синтеза на нашите невротрансмитери в мозъка. По-ниското ниво на серотонин и допамин медиира, например, настроение с депресивни симптоми.
Нивото на нашите неврохимикали се влияе от навиците и режима ни на хранене. Ето защо е решаващо винаги да поддържате здравословна, разнообразна и пълноценна диета, доколкото е възможно.
2. Опасната прекомерна консумация на захар
Това как начинът ни на хранене влияе върху психичното здраве, е свързано със захарта. Ние сме наясно, че адекватната консумация на този вид подсладител не е чак толкова опасна, но злоупотребата може да причини множество проблеми. До такава степен, че приемът на сладки храни, напитки и добавени захари е свързан с развитието на депресивни разстройства.
По същия начин, ако има нещо често срещано сред част от населението, то е прибягването до тези продукти за хубаво усещане, което обаче е краткотрайно и измамливо. Индустриалните сладкиши, например, осигуряват онзи приятен прилив на ендорфини, но далеч не задоволяват глада, а го повишават и променят настроението.
3. Възпаления и нездравословни храни
Нашата диета и храните, които включваме в нея, могат да увеличат риска от депресия или тревожно разстройство. Един от факторите, участващи в тази променлива, са възпалителните процеси, причинени от определени продукти.
Има храни с възпалителен потенциал, способни да предизвикат депресивни или тревожни симптоми при хората. Като цяло храните, богати на наситени мазнини, както и класическите преработени продукти, са тези, които насърчават тези нездравословни последици.
4. Чревната микробиота и нашият „втори мозък“
Чували ли сте за ключовата връзка между мозъка и червата ни? Можем да кажем, че този последен орган е мястото, където се синтезират невротрансмитери като серотонин, допамин и дори гама-аминомаслена киселина. Вашият вътрешен дисбаланс също би повлиял на настроението ви.
Диета, богата на пробиотици, може да намали симптомите на тревожност и депресия. Способността за възстановяване и грижа за чревната микробиота е толкова значима, че не бива да я пренебрегваме. Диета, богата на кисело мляко или ферментирали соеви зърна, е полезна.
5. Нашата връзка с храната и проблемите с психичното здраве
Има един неоспорим факт и той е, че не винаги се отнасяме към храната по най-добрия начин. Понякога тя се използва като механизъм за облекчаване на тревоги, страхове, тъга и дори самота. Някои хора изпитват чувство за вина, когато се хранят и трябва да прибягнат до прочистващи поведения (повръщане, лаксативи или диуретици).
Зад този тип екстремно поведение понякога се крият емоционални проблеми, които малко по малко водят до състояния като анорексия, булимия, преяждане и др.
Още от автора:
Алкохол и секс: Защо смесването им може да бъде рисковано?
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!