А ктивистката Грета Тунберг ще се яви пред съда през юли с обвинение за "неподчинение на полицията" по време на протест, съобщиха шведските прокурори.
Г-жа Тунберг, на 20 години, се присъедини към група млади протестиращи, които блокираха петролни танкери на пристанището в Малмьо през юни. Полицията заяви, че тя е отказала да напусне, когато е била помолена.
Тя може да бъде осъдена на шест месеца затвор или глоба.
Неин представител заяви пред BBC News, че г-жа Тунберг не е открита за коментар.
През юни групата Ta Tillbaka Framtiden или Reclaim the Future блокира пристанището в Малмьо за шест дни. Някои от протестиращите се качиха на танкери, съобщиха от групата.
"Климатичната криза вече е въпрос на живот и смърт за безброй хора", написа г-жа Тунберг в Инстаграм през юни, когато се присъедини към протеста.
Sweden charges Greta Thunberg for blockading oil port. https://t.co/EZAstdu00I
— Charlie Rose 📻📺📲🛤 (@CharlieRose1) July 6, 2023
"Избираме да не бъдем странични наблюдатели, а вместо това физически да спрем инфраструктурата за изкопаеми горива", добави тя.
"Прокуратурата е повдигнала обвинения срещу млада жена, която на 19 юни т.г. е участвала в климатична демонстрация, която според прокуратурата е предизвикала смущения в движението в Малмьо", съобщи шведската прокуратура.
"Жената е отказала да се подчини на полицейската заповед да напусне мястото на събитието", допълва тя.
Тя съобщи пред BBC News, че г-жа Тунберг ще се яви пред съда на 24 юли заедно с още трима протестиращи.
20-годишната Ирма Киелстрьом също ще се яви пред съда през юли.
Тя разказва пред BBC News, че полицията я помолила да напусне пристанището, но тя отказала. Тя казва, че след това е била отведена от полицаи.
"Блокирахме пристанището, за да спрем използването на изкопаеми горива, които убиват невинни хора", каза тя.
"Истинските престъпления продължават вътре в портата на пристанището. Няма да седим и да чакаме, докато индустрията за изкопаеми горива ни отнема мечтите".
Запитана дали се притеснява от последиците от съдебния процес, тя отговори: "Аз лично съм по-притеснена за ужасните вреди, които индустрията за изкопаеми горива нанася на света".
"Няма да спра, докато те заплашват планетата".
Парниковите газове се изпомпват в атмосферата в резултат на дейности като изгаряне на горива, които загряват земната атмосфера.
От началото на индустриалната революция преди около 200 години светът се е затоплил с около 1,1 °C.
Активисти за климата по цял свят се насочиха към индустрията за изкопаеми горива, включително британската група Just Stop Oil, която това лято наруши провеждането на важни спортни събития.
Голяма част от петролната и газовата индустрия твърди, че продължаването на производството е необходимо, за да се отговори на световните енергийни нужди.
"Няма да спра, докато те заплашват планетата".Международната агенция по енергетика заяви, че сега не може да има нови инвестиции в нефт, газ и въглища, ако правителствата се отнасят сериозно към климатичната криза.
Ръководителят на ООН Антониу Гутериш наскоро заяви, че инвестициите в нов добив на нефт и газ са "икономическо и морално безумие".
Тази седмица във вторник светът преживя най-горещия си ден в историята, като за първи път температурата надхвърли 17C.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!