Н ачинът, по който животните възприемат заобикалящия ги свят, все още е загадка за нас в много отношения.
Това важи дори за интелигентни и социални животни като козите, чиято харизма е вдъхновила цял поджанр в YouTube: десетки видеоклипове, които показват забавни и сладки моменти с кози и са събрали милиони гледания. Убежища като Goats of Anarchy, които се грижат за пренебрегнати кози, имат стотици хиляди силно ангажирани последователи в Instagram.
Може да е изкушаващо да се антропоморфизират тези изразителни и общителни животни. Но в действителност все още знаем много малко за това какво и как мислят и чувстват животните. Малко по малко обаче прозорецът ни към познанието на животните може би се отваря.
Проучване, публикувано в Frontiers in Zoology на 10 юли 2019 г., потвърждава, че козите могат да различават щастието или недоволството на други кози, като слушат гласовете им. С други думи, те могат да разберат как се чувстват едни други. Това откритие има потенциални последици за начина, по който се третират домашните козите - независимо дали се отглеждат за месо, мляко или друго.
Research shows goats can perceive each other's emotions from their voices.
— Voice of Balochistan (@VofBalochistan) August 12, 2019
-As quoted in National Geographic
"It is ordered in Islam that an animal should not be sacrificed in presence of another"
Let's abide by our teachings.#EidAdhaMubarak #EidAlAdha #Balochistan #Pakistan pic.twitter.com/M1gDUKUzid
На най-елементарно ниво, казва Луиджи Бачиадона, водещ автор на изследването, това показва, че "те са наясно със средата, в която живеят". Те се присъединяват към редиците на конете, приматите, овцете и други като животни, способни да възприемат емоциите на своите роднини.
Изследователите, участвали в проучването, преди това са стигнали до заключението, че козите могат да изразяват емоции чрез гласовете си. След това по-голям екип решава да проучи дали козите могат да ги откриват у другите.
"Ако всъщност не изучаваме ефекта на емоциите върху другите, пропускаме важен социален аспект", казва Луиджи Бачиадона, асистент по докторантура в Лондонския университет "Куин Мери" и водещ автор на изследването.
Групата е работила с 24 кози в убежището за кози Buttercups в Кент, Англия, което спасява изоставени и малтретирани кози в и около югоизточната част на страната.
Хит в социалните мрежи: Коза с "човешки" глас (ВИДЕО)
Тест за слушане
Изследователите записват виковете, които отделните кози издават, когато изразяват щастие - когато се приближават с храна, и когато изразяват леко разочарование - когато са изолирани от стадото за пет минути или когато гледат как другите кози се хранят, без да могат да достигнат храната.
След това те възпроизвеждат вокализациите на различни кози, снабдени със сърдечни монитори. Установили са, че козите стават по-внимателни, когато емоциите във вокализациите се променят, което показва, че те могат да открият разликата. Слушането на щастливи вокали корелирало с по-голяма вариация във времето между сърдечните удари - знак за положително благополучие при бозайниците.
Изследователите не са подлагали "разочарованите" кози на особено мъчителни сценарии, така че звуците, които те са издавали, далеч не са били мъчителни викове, казва Бачиадона. За човешкото ухо те звучат почти идентично с щастливите звуци. Въпреки това козите са били по-внимателни към негативните звуци, отколкото към позитивните.
Това е логично, казва Бачиадона. "Трябва да сте по-бдителни при [потенциална] опасност, отколкото ако сте на парти и се храните с приятели", смята той.
Кристина Хорбек, доцент в катедрата по животновъдни науки в Калифорнийския университет в Дейвис, изобщо не е изненадана от резултатите.
"Това просто има еволюционен смисъл", казва тя и изтъква, че за всички животни, включително и за хората, е полезно да могат да разчитат на сигнали от други хора, "които съобщават, че в околната среда има нещо" - независимо дали е добро или лошо - "което може да повлияе на оцеляването им".
Какво означава това за козите
Ключът, казва Бачиадона, е след това да се опитаме да определим дали емоциите са заразни по някакъв начин. Например, когато една коза разпознае, че друга коза е в беда, дали първата коза също ще започне да изпитва стрес?
Ако отговорът е положителен, той се чуди какво биха могли да направят хората, които се грижат за кози и ги отглеждат, с тази информация.
"Ако третираме едно животно в лоши условия, това може да има последствия... които [потенциално] могат да се разпространят в група животни. От нас зависи дали искаме да използваме това по положителен или отрицателен начин", казва той.
Бачиадона се надява, че изследването помага да се подчертае допълнително сложността на козите и може да бъде градивен елемент за по-нататъшни изследвания на начина, по който те общуват, и на взаимоотношенията, които имат помежду си.
"Не е необичайно да виждаме едни и същи кози да се мотаят заедно до края на живота си", казва той.
Емпатията и животните
Съществува и въпросът за емпатията - способността не само да усещаме, но и да разбираме емоциите на другите. Извършени са цели проучвания за това колко трудно е да се оцени емпатията при животните. Някои изследвания показват, че много животни, включително плъхове, пилета и кучета, поне изглежда, че проявяват признаци на емпатия. Други изследвания обаче поставят под въпрос дали тези животни изпитват емпатия, както ние.
Лиан Лорисела, основател на "Кози на анархията", убежище за кози със специални нужди в Ню Джърси, не би се изненадала ни най-малко, ако по-нататъшни изследвания докажат, че козите могат да усещат емоциите на другите. Тя има безброй истории за сложните взаимоотношения, които спасените от нея кози са установили помежду си.
"Те се хранят една от друга. Свързаните двойки или групи се хранят заедно, играят заедно и лежат на слънце заедно. Когато едно от нашите бебета близнаци загуби сестра си близначка, друга наша коза легна до нея, гушна я и я утеши", казва тя.
"Способностите на козите понякога се подценяват", казва Бачиадона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!