М оже би си спомняте, когато през 2017 г., се появи един особено умопомрачителен GIF, който стана изключително популярен, след като озадачи интернет със странната си способност да предизвиква слухови халюцинации. Самият GIF беше безшумен, но въпреки това 70 процента от хората съобщаваха, че могат да го чуят. Какво, за бога, се случи?
Имаме предвид този стълб, който скача и според някои издава тропащ звук всеки път, когато се удари в земята:
Does anyone in visual perception know why you can hear this gif? pic.twitter.com/mcT22Lzfkp
— @debruine@tech🐘lgbt (@LisaDeBruine) December 2, 2017
Оттогава някои изследователи се опитват да обяснят странния феномен на „шумните безшумни GIFS“. По-специално, през 2018 г. проучване, публикувано в списание Cortex, предположи, че това напълно странно явление – известно като „визуално предизвикана слухова реакция“ (vEAR) – засяга приблизително 20 процента от населението.
Визуално предизвиканата слухова реакция (vEAR) е подкатегория на синестезията - състояние, при което сетивата се объркват, така че човек може да „види“ буквите като специфични цветове или да „помирише“ различни жанрове музика. Учените са изчислили, че синестезията засяга 4,4% от населението, но проучването от 2018 г. предполага, че този често срещан пример за сензорно „преслушване“, при което хората „чуват“ проблясъци и движения в безшумни видеоклипове, може да бъде много по-разпространено състояние.
Изследователи от City University в Лондон набрали 4128 доброволци, които да попълнят анкета, тестваща способността им да "чуват" Gifs, като например балетист, изпълняващ пирует. Анкетираните оценили 24 безшумни видеоклипа по скала от едно до пет, като едно отговаряло на „никакво слухово усещане“, а пет на „ярки и категорични слухови усещания“. Те също били помолени да предоставят демографска информация и да потвърдят предишен опит с vEAR.
Подгрупа от общата група (1058 доброволци) също била помолена да попълни допълнителни въпроси, като например „Страдате ли от тинитус (шум в ушите)?“ и „Чувате ли понякога музика в главата си?“
„Някои хора чуват това, което виждат. Индикаторните светлини на колите, мигащите неонови надписи на магазините и движенията на хората докато ходят, могат да предизвикват слухови усещания“, каза д-р Елиът Фрийман, автор на изследването.
„Нашето е първото широкомащабно проучване свързано с тази способност. Открихме, че до 21 процента от хората могат да изпитат форми на това явление, което го прави значително по-разпространено от другите синестезии.“
Анкетираните са били по-склонни да съобщават, че „чуват“ по-реалистични изображения (пример: чук, удрящ гвоздей), за разлика от по-абстрактните изображения (въртящи се точки), въпреки че мнозина описват „чуване“ и на двете. Изследователите открили, че синестетите също са по-склонни да кажат, че имат шум в ушите и чуват музика в главата си, което предполага основна физиологична причина и за трите феномена.
"Смятаме, че тези усещания понякога могат да отразяват „изтичане на информация“ от визуални части на мозъка в области, които обикновено са посветени на слуха. В екстремни форми на това кръстосано смущение, всяко абстрактно визуално движение или мигане може да бъде достатъчно, за да предизвика усещането за чуване на звуци", обясни Фрийман.
Струва си да се отбележи, че проучването се основава на самоотчитане и трябва да бъде възпроизведено, но може да предложи интересни прозрения за начина, по който хората със синестезия преживяват света около тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!