Ч удили ли сте се някога как мозъкът ви създава мисли или защо нещо случайно се появява в главата ви? Може да изглежда като магия, но всъщност мозъкът е нещо като суперкомпютър в главата ви, който ви помага да мислите, учите и вземате решения.
(Във видеото може да научите повече за: Изумителни факти за мозъка)
Представете си мозъка си като оживен град с много улици и сгради. Всяка част от мозъка има специфична задача, точно както някои райони на града или някои сгради служат за различни цели. Когато имате мисъл, тя е като съобщение, което пътува през града, преминавайки от една област към друга.
Като професор по психология и неврология изучавам мозъка от почти 20 години. Невролози, невролози и неврохирурзи работят всеки ден, за да разберат по-добре мозъка. И все още има какво да научим.
Практиката и повторението създават умения
Невронът е ключов играч в мозъка - това са малки клетки, които изпращат и получават сигнали и съобщения, за да могат да комуникират помежду си.
Мозъкът ви има между 80 и 100 милиарда неврона. Невроните са склонни да се групират заедно, за да образуват невронни трасета, които са като улиците и магистралите в аналогията с града. Когато имате мисъл, невроните в мозъка ви се задействат и създават електрически импулси.
A Neuroscientist Explains How Your Brain Actually Thinks https://t.co/kdlZJKPv36
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 12, 2024
Тези импулси са склонни да се движат по подобни пътища и по пътя си освобождават малки химикали, наречени невротрансмитери.
Тези невротрансмитери са като строителната бригада, която изгражда пътищата, улеснявайки предаването на съобщенията. Можете да си го представите като черен път, но с увеличаването на трафика - т.е. на невронните сигнали - по черния път, той се модернизира до асфалтирана улица. Ако трафикът продължи, пътят се превръща в магистрала.
С научаването на нови неща и опознаването на света около вас тези връзки стават все по-силни. Например, когато се учите да карате колело, може да сте нестабилни и да ви е трудно да координирате всички различни мускули, както и способността си да балансирате.
Но колкото повече се упражнявате, толкова повече невроните, контролиращи мускулите ви и способността ви да балансирате, се задействат заедно, което прави това много по-лесно, докато се упражнявате. Невроните се свързват помежду си и образуват невронни мрежи.
Ето защо практиката и повторението са важни за подобряване на уменията ви, независимо дали свирите на пиано, или учите език. Невронните мрежи се създават и след това укрепват, колкото повече пъти общуват заедно.
Учените имат една поговорка в тази област: "Невроните, които работят заедно, се свързват."
Някои модели на мислене или поведение могат да бъдат обяснени с този вид повтаряща се синхронизирана дейност.
Развиване на креативност
Осъзнавате само много малка част от информацията, която мозъкът ви приема. Той непрекъснато получава информация от сетивата ви - гледки, звуци, вкусове, миризми и допир. Когато видите сладко кученце или чуете любимата си песен, сетивата ви изпращат сигнали до мозъка, предизвиквайки верижна реакция от мисли и емоции.
Мозъкът също така съхранява спомени, които са като файлове в компютър, до които имате достъп, когато ви трябват. Спомените помагат да оформите мислите си и влияят на начина, по който виждате света.
Ако си спомняте за забавен ден на плажа, това може да ви накара да се почувствате щастливи и спокойни. Ако усетите мирис на ябълков пай, може да ви напомни за печенето на баба ви. Тези мисли се предизвикват, защото тези приятни асоциации са се формирали в мозъка ви и чрез повторение са се засилили с течение на времето.
Творчеството е друга суперсила на мозъка. Когато дадете воля на въображението си, мозъкът ви може да измисли нови идеи, истории и изобретения. Художници, писатели и учени използват творческия си мозък, за да изследват нови възможности и да решават проблеми.
Случвало ли ви се е да изпитате момент на "еврика", когато в главата ви изниква блестяща идея от нищото? Това е начинът, по който мозъкът ви свързва точките и измисля решение.
Поддържане на мозъка в добро здраве
Повечето учени са единодушни, че сънят е много важен за мозъка, за да може той да обработва информацията от деня, да си почива и да създава нови връзки. Много хора смятат, че след добър нощен сън им хрумват нови идеи или мисли. Вярно е и обратното - без достатъчно сън може да ви се струва, че не можете да мислите трезво.
Наред с достатъчното количество сън се хранете здравословно и спортувайте. Точно както автомобилът се нуждае от гориво, за да работи безпроблемно, така и мозъкът ви се нуждае от хранителни вещества и кислород, за да функционира по най-добрия начин и да повиши силата на мисълта ви.
Дейностите, които ви предизвикват, също са чудесни: четене, редене на пъзели, музика, изкуство, математика, писане на есета и доклади за книги и водене на дневник. Позитивното мислене също помага. Имайте предвид, че всичко, което консумирате - това, което ядете, или това, което гледате, слушате или четете - има силата да влияе на мозъка ви.
Обратно, пушенето на цигари, изпаряването на алкохол, пиенето на алкохол и употребата на наркотици убиват мозъчните клетки. Както и нараняванията на главата, които могат да се получат при спортуване, например футбол, колоездене и футбол - но носенето на каска може да има голямо значение.
Мозъкът е очарователен орган, който работи неуморно, за да създава мисли, спомени и идеи. С усъвършенстването на технологиите учените ще научават все повече и повече за това как биологичните процеси пораждат нашите съзнателни преживявания.
Предизвикателствата при изучаването на мозъка са като невронаучен лунен изстрел - предстои ни дълъг път, преди да разберем напълно как работи той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!