З вучи съвсем естествено да благодариш на човека, който ти подава солта на масата, но се оказва, че това поведение всъщност е необичайно.
Според проучване вербалното изразяване на благодарност с простичката дума „благодаря“ не се среща толкова често, колкото си мислим.
Груби и неблагодарни ли ни прави това? Не е задължително.
Това, че не всички от нас казват „благодаря“ не е признак за срив в обществото и етикета на поведение, а доказателство, че що се отнася до разбиранията на хората за взаимопомощ, всичко функционира точно както трябва.
Без дума за „благодаря“
Екип от учени изследва осем езика, които се говорят в пет различни страни.
Учените установяват, че от 1500 случая, в които някой помага на другиго, „благодаря“ се използва само в 5 % от случаите.
Проучването открива, че в някои езици изобщо няма думата „благодаря“. Пример за това е езикът чапала, който се използва в Южна Америка.
В два други езика думата съществува, но поради културните особености, използването ѝ на лао (Югоизточна Азия) и сиву (Западна Африка) е изключително рядко и може да бъде счетено за неуместно и странно.
Езиците, в речника на които думата „благодаря“ не съществува, може би използват други изрази за благодарност. Такъв е случаят с мурин-пата, при който „благодаря“ е заменена с израз, който означава „точно така, ти си хубав“.
Вербалното изразяване на благодарност е рядкост, въпреки че дори в езиците, при които „благодаря“ не съществува, има еквивалентна дума или израз.
Другите езици от проучването са полски, руски, английски и италиански. При езиците от Западна Европа изразяването на благодарност на глас е малко по-често, но все пак е само в 15% от случаите.
Да не кажем „благодаря“ не ни прави груби
В някои култури (особено англоговорещите) хората от ранна възраст се възпитават, че за да получат нещо, трябва да помолят учтиво и да благодарят, след като го получат. Неследването на тези правила може да бъде счетено като липса на обноски и добро възпитание.
Липсата на „благодаря“ в ежедневни ситуации обаче не трябва да се счита за грубост.
Учените установяват, че човешката комуникация до голяма степен се базира на молби. Изпълняването на много от тях се е превърнало в нещо съвсем нормално за нас, затова изразяването на благодарност в такива случаи става излишно.
По света най-нормалният начин да се реагира в подобни ситуации е „просто да продължиш с нормалните си дейности, знаейки, че това е добро обслужване или твое право като част от система от социални права и задължения, изискващи сътрудничество“.
Да не кажем благодаря, не ни прави груби и неблагодарни, прави ни част от едно социално общество.
Четете още:
Оказва се, че може би не знаем нищо за щастието
Тайната на щастието и емоционалната стабилност
Вие не сте нормални. Според ново проучване никой не е
ТРИКОВЕ, С КОИТО ДА СЕ ПРЕВЪРНЕМ В МАГНИТ ЗА ХОРАТА
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!