М ълнията несъмнено е едно от най-впечатляващите творения на природата - от 11-часовия мълниеносен маратон след изригването на Тонга до яркозелените мълнии, заснети на Юпитер. Последното такова впечатляващо събитие, бе запечатано чрез фотография, заснета в турското небе.
Астрономът любител Угур Икизлер прави това невероятно изображение, като комбинира снимки на различни мълнии, които осветяват небето в Муданя, Турция. На 16 юни, между 22:58 и 23:48 ч., Угур заснема нощното небе и различните мълнии, които удрят над водата.
Мълнията е бърз разряд на енергия от облаците, който обикновено се образува, когато отрицателните заряди в долната част на облака се привличат от положителните заряди в земята; тези заряди трябва да са достатъчно големи, за да преодолеят изолационните свойства на околния въздух. Когато се осъществи връзка, положителните и отрицателните заряди се устремяват един към друг и мълнията нагрява въздуха по пътя си, като го кара да се разширява.
Гръмотевицата е звукът на разширяващия се въздух. Според NOAA мълнията може да възникне между заряди в облака, т.нар. вътрешнооблачна мълния, или между противоположни заряди в облака и земната повърхност, т.нар. мълния от облака към земята.
Изследванията показват, че мълнията е била от решаващо значение за формирането на живота, като е преобразувала азота в използваема форма. Установено е също така, че мълниите създават нови материали дори наскоро, като този нов фосфорен материал, създаден във Флорида.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!