Г рижата за околната среда вече е част от ежедневието ни. Всеки човек и всяка компания могат да допринесат за благото на природата и разумното използване на наличните ресурси. И мнозина го правят.
Това е предизвикателство, което провокира на пръв поглед нетрадиционни или дори невъзможни идеи да бъдат превърнати в реалност. Например стари банкови карти да бъдат превърнати в практични градски мебели. Но за да се случи това, трябва да се решат някои предизвикателства.
- Малки, но сложни
Именно подобна идея наскоро реализира Банка ДСК чрез четвъртото издание на своята инициатива „Град като хората“. Тази година инициативата обърна специално внимание на банковите карти. Те са част от живота на всеки съвременен човек, но са трудни за рециклиране, казва банката. Причините са няколко – от една страна, те са много голям брой – всеки ден банката събира десетки излезли от употреба кредитни и дебитни карти, а от друга - те съдържат комбинация от няколко вида пластмаса и метали и не могат да бъдат рециклирани в България.
Освен това трябва да преминават специален процес за деактивиране и шредиране, т.е. нарязване на ситно и унищожаване. Служители на банката следят постоянно за правилното извършване на тези дейности, за да бъдат защитени личните и финансовите данни на клиентите.
В желанието си да преизползва големия обем дребни частици от унищожените карти, Банка ДСК се обръща към партньори като Агенция Imp-Act и творческото ателие Woood, с които заедно реализират идеята да направят градска мебел от тези материали.
- Едно решение за няколко проблема
Организаторите намират подкрепата и на район „Оборище“ на Столична община, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и на Националната художествена академия. С тяхна помощ е определено мястото, на което новите мебели да бъдат разположени, а именно зона, където липсват пейки, но са необходими. Като пространството зад Националната библиотека, между ул. Оборище и ул. Кракра.
„Банковите карти са неизменно удобство за всеки съвременен човек, но имат сравнително кратък живот. Ние искахме да продължим живота им като нещо полезно и удобно и намерихме начин да ги преизползваме с ново приложение. Проектът за тези градски мебели показва нашия начин на мислене и дългосрочен ангажимент към околната среда и нуждите на местната общност”, каза Димитър Дилов, член на УС и изпълнителен директор на Банка ДСК по време на представянето.
Идеята на мебелите е да мотивират хората да прекарват повече време навън, да имат удобни места за сядане, които се вписват в средата и щадят ресурсите.
„Избраната локация е много подходяща и е чудесно, че отново ще върнем гражданите в това емблематично пространство. Подкрепям проекта, не само заради научните ми интереси в сферата на архитектурата, рециклирането на материали и преизползването на ресурси, но и заради обживяването на мястото, което сега е отделено от Докторската градина посредством ул. „Кракра.”, казва гл.ас. д-р арх. Владимир Колев, преподавател в Катедра „Технология на архитектурата” в УАСГ и главен архитект на Район „Оборище”.
Пейките ще са от полза и на членовете на Българската федерация по петанк, които използват активно мястото, както и на възпитаниците на Националната художествена академия и на посетителите на Докторската градина. Проектът е съгласуван с граждани, експерти и организации, включително и дизайнът на пейките.
Пейките са вдъхновени от елегантните форми на морените на Витоша. Те изглеждат непринудено и се вписват естествено в обстановката.
- Удобни и екологични
Новите градски мебели са изработени с помощта на екологично чистия материал Jesmonite. Приложени са и модерни техники за отливане на формите, за да се постигне избраният дизайн с нуждата функционалност и здравина.
„Проведохме тази кампания под мотото „За съвременен град като хората”, защото искаме да дадем добър пример за преизползването на ресурси и създаването на съвременни градски пространства в диалог с техните ползватели. Благодарим на всички партньори, които припознаха идеята и ни подкрепиха в това начинание.”, казва Михаела Темелкова, управляващ директор пазар „Ежедневно банкиране” в Банка ДСК.
Изработени са три броя градски мебели, като за тях са използвани над 7000 излезли от употреба банкови карти. Готовите пейки вече са разположени в градинката зад Националната библиотека. На всяка от тях е поставена и информационна табела, както и QR код, който отвежда към видео с допълнителни подробности за мисията на Банка ДСК и процеса по изработка на мебелите.