Я понското изкуство и култура са пълни с изненади, включително бурни изображения на фалически състезания, турнири по съвкупление и незабравими битки с газове "хе-гасен".
За първи път свитъците "хе-гасен" са обект на внимание на Запада през 2012 г., когато Daily Mail публикува статия, в която ги свързва с ксенофобията от епохата Едо. Но има ли нещо вярно в слуховете, които свързват японските битки с газове с политически коментар за недоверието на Япония към европейското влияние?
Хе-гасен, което означава "състезания по изхвърляне на газове", са японски художествени свитъци, изобразяващи хумор, свързан с метеоризъм(газовете в червата).
Тенденция, която се появява за първи път по време на периода Хейан (794-1185 г.), един от най-известните от тези свитъци е собственост на библиотеката на университета Васеда. Върху него има бележка, в която се посочва, че е копие от 1846 г. на оригинал от 1680 г.
He-Gassen Scroll (Fart Battles)
— Claudia Mangiamele (@ClaudMang) February 4, 2017
Edo Period in Japan (1603-1668) pic.twitter.com/ckdWyjwwa6
На свитъка от Васеда са изобразени герои, които отприщват своята метежна ярост, както никога досега не сте виждали. Гръмотевичните взривове изобилстват в тази майка на битките с газове, в които цели села са разрушени, дървета са изкоренени, а животни са вдигнати във въздуха от силата на газовете.
На ръкописния свитък Васеда дори е изобразена тактиката за улавяне на газове в торби и пускането им по време на битка.
В същото време нещастните мишени се опитват да се защитят с маски на лицето и вентилатори в поредица от хумористични сцени, които буквално ще ви разтърсят.
Процесът на изхвърляне на газове, който се проявява в битките от "Хе-гасен", дори е в състояние да пробие дупка в стените на японските домове, покрити с параван шоджи, показват снимки от този период.
Без да се позовава на никакви източници, Daily Mail определя "зловещите" свитъци хе-гасен, като политически коментар на "нарастващото нахлуване на европейците в Япония през периода Едо" . Въпреки това общността Ask Historians Reddit, която насърчава задълбочените изследвания и коментари, дискредитира предположенията на вестника, като посочи сензационната им липса на фактически доказателства.
Фалшивите новини на Daily Mail се разпространяват като горски пожар, подети от други публикации в интернет.
Fart Art
— Diana S. Fleischman (@sentientist) March 7, 2018
The aptly named “He-Gassen” are Edo period scrolls (1840s) depicting fart battles. They may have been intended to ridicule Europeans, they are depicted blown away by the intensity of Japanese farts https://t.co/TTX7s4CGd3 pic.twitter.com/yVvvSwexqd
Всъщност японското изкуство има дълга история на изобразяване на битки с "пукотевици", като корените му датират още от XII век. Това необичайно изкуство е част от традицията на еротичното изкуство "шунга". Шунга, подгрупа на средновековното изкуство на дървени плочи укийо-е , процъфтява през японския период Едо (XVII-XIX в.) благодарение на покровителството на богатата и хедонистична търговска класа чонин.
Битките с газове и фалическите състезания не се ограничават само до ранната модерна епоха. По-големите от действителните фалоси на шунгата всъщност са наследени от картините качи-е, чийто най-стар пример, свитъкът с ръцете на Мицуи, е изложен в Мемориалния музей Мицуи в Токио. Датиращ от периода между XII и XVI век, макар че вероятно е копие на средновековен оригинал, този свитък с ръце изобразява не само фалическо състезание, но и битка с газове.
Свитъците "хе-гасен" са традиция в японското изкуство, източен еквивалент на тоалетния хумор. "Докато ранномодерната западна скатология в литературата и изобразителното изкуство обикновено посочва конкретен обект, който да критикува, в случая на хе-гасен, критичното ѝ намерение не е очевидно", заключава Акико Яно в Japan Review. Така че не се изненадвайте, че днес тоалетния хумор е толкова популярен. Той има дълбоки корени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!