Н якои деца се чувстват много притеснени, когато се налага да общуват с хора. Понякога можем да повлияем на тяхното психологическо и емоционално развитие, като допускаме грешки във възпитанието им, принуждавайки ги да преодолеят срамежливостта си.
Всяко дете е уникално и се нуждае от индивидуален подход, който да насърчи увереността му и емоционалното му благополучие. Затова ще ви разкажем какви грешки могат да допуснат възрастните спрямо срамежливите деца.
1. Изисквате социално взаимодействие
Ако принуждаваме децата си да взаимодействат по принудителен начин, ние само ще генерираме безпокойство и стрес. Всяко от тях има свой собствен темп на растеж. Трябва да му позволите да има своето време, докато се почувства комфортно при срещи с други хора.
2. Не зачитате личното му пространство
Срамежливите деца обичат да създават свое пространство, в което да се чувстват сигурни и спокойни. Да нахлуете в стаята му с викове или мъмрене е начин за оказване на натиск върху него.
3. Слагане на етикети
Ако дисквалифицирате детето си пред него, вие правите една сериозна грешка. Не му поставяйте етикети, защото насърчавате негативно самовъзприемане, ограничавайки собствените му лични способности и възможности.
Като използвате неблагоприятни думи към него, то може да почувства, че трябва да се държи сдържано, което го кара да подценява собствените си способности.
4. Правите сравнения с други деца
Вредното сравняване на срамежливото дете с други, по-екстровертни деца, е отношение, което трябва да прекратите, защото можете да увеличите неговата несигурност, тъй като всяко от тях има своя индивидуалност.
Ако се конфронтирате с детето, като изтъквате темперамента на неговите връстници с повече социални умения, ще окажете допълнителен натиск върху него да работи върху своята срамежливост.
5. Притискате детето да преодолее срамежливостта
Ако по няколко пъти на ден притискате детето си да преодолее срамежливостта си, вие най-вероятно ще постигнете тотално противоположен ефект. Прекомерният натиск може да причини стрес и безпокойство, намалявайки способността за взаимодействие.
6. Изолирате го от социални събирания
Човешките същества могат да изпитват несигурност и безпокойство в социални ситуации. Сега си представете дете, което не иска да посещава рождени дни или училищни партита, защото вярва, че не знае как да говори или да играе с приятелите си, от страх да не бъде критикувано или отлъчено.
Изолацията от социални дейности е действие, което трябва да избягваме. Въпреки че е необходимо да се зачитат ограниченията на детето и да не се излага на непреодолими ситуации, трябва да се търсят възможни решения, за да се работи лека полека върху разрешаване на проблема.
7. Нямате ефективна комуникация
Някои срамежливи деца може да не знаят как да общуват ефективно със своите родители, семейство, учители или връстници, поради несигурност в изразяването на своите емоции и чувства. Ще направите грешка със срамежливите деца, ако не ги слушате или не ги оставите да участват в някои разговори.
Още от автора:
Как да станете майстори в целувките
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!