Г одината е 1908-а. Италианският археолог Луиджи Перние изследва минойския дворец в античния град Фестос, намиращ се на гръцкия остров Крит (смята се, че дворецът е бил убежище на брата на цар Минос - Радамантис).
Там той се натъква на един уникален артефакт – диск със странни символи по него. Учените смятат, че той е създаден през XVII в. пр. н. е. Диаметърът му е 16 см. и е изработен от печена глина. Съдържа 45 тайнствени символа, които се повтарят общо 242 пъти.
Заедно с диска е намерена и таблица с надпис на критско линеарно А писмо (т. нар. Линеар А е писменост, използвана от древните жители на Крит. Линеар Б на свой ред представлява писменост на ранен гръцки език, разчетена в средата на миналия век от английския филолог Майкъл Вентрис. Линеар А не е напълно разшифрован, макар че е частично транскрибиран на базата на характеристиките на Линеар Б).
The Phaistos Disk was discovered #onthisday in 1908 in Phaistos, Crete by Luigi Pernier. It is on display at the Heraklion Archaeological Museum.#stomouseio #PhaistosDisk #ΔίσκοςΤηςΦαιστού pic.twitter.com/1PjsoZ1aO3
— StoMouseio (@StoMouseio) July 3, 2021
Какво означават символите на диска и каква е тяхната функция?
Макар от откриването на артефакта да е изминал повече от век, до ден днешен никой няма категоричен отговор на този въпрос. Една от най-популярните хипотези гласи, че става въпрос за кодирано текстово послание с неизвестно съдържание. Повечето археолози са на мнение, че използваната писменост няма аналог в древността. Други предполагат, че дискът от Фестос всъщност представлява геометрична теорема, а трети смятат, че е настолна игра или обект с религиозно предназначение.
Символите са разположени спираловидно към центъра на диска, по посока на часовниковата стрелка. Любопитна подробност е, че те не са издълбани, а щамповани в меката глина, след което тя е била изпечена на висока температура.
Според някои учени, символите са били поставени върху диска с помощта на изненадващо развита технология, сравнима с печатната преса на Йоханес Гутенберг, създадена в средата на XV в. Един от тях е носителят на „Пулицър“ Джаред Даймънд, според когото тя не е придобила голяма популярност и не се е разпространила извън пределите на Крит по една проста причина – била е създадена в неподходящ момент от историята.
The Phaistos Disk.17th c.BC.Phaistos,Crete,Greece. pic.twitter.com/AsJgA28vqH
— Ioannis Tz (@tzoumio) April 2, 2019
Докато повечето експерти са единодушни, че символите върху диска от Фестос са някаква форма на древна писменост, никой няма представа как трябва да бъде разчетен надписът. Нещо повече – сред археолозите няма консенсус дори по въпроса в каква посока трябва да се чете той.
Според едни, началото е в центъра на диска и посланието е написано отвътре навън. Други пък смятат точно обратното – че надписът започва от външната част на диска и върви в спираловидна посока към центъра.
Повечето символи, изобразени на диска от Фестос, представляват лесно разпознаваеми обекти – като растения, животни и оръжия. На места има следи от корекции, вероятно направени от създателя на диска.
Обикновено се смята, че артефактът е минойски заради сходството на някои символи с тези върху други предмети, за които се знае със сигурност, че са с такъв произход. Златният пръстен на Maвро Спилио, открит в Кносос през 1926 г., например, има спирално разположен надпис на линеарно А писмо.
Върху една бронзова секира, открита в пещера на остров Крит, пък има 15 пиктографски знака, които приличат много на тези върху диска от Фестос (макар че нито един от символите не съвпада напълно).
The Mystery #Crete #Heraklion Archaeological Museum in Heraklion #Phaistos disk pic.twitter.com/hFt1895ums
— Vasilis (@Vasilis_Dan) August 20, 2019
Видният английски археолог Артър Джон Евънс (откривателят на Линеар А) обаче изказва друго предположение. През 1909 г. ученият отбелязва, че между символите върху диска от Фестос и минойските йероглифни знаци има сериозни различия. Той обръща специално внимание на човешките фигури и техните контури, както и на изображенията на кораби. Френският историк и експерт по въпросите, свързани с Древна Гърция Густав Глоц на свой ред твърди, че глината, от която е направен дискът, изобщо не е от остров Крит.
И все пак какво може да представляват символите?
Някои археолози ги сравняват с египетските йероглифи и са на мнение, че всеки отделен знак представлява цяла дума. Други не са съгласни с това твърдение и смятат, че символите са букви от отдавна забравена азбука. Има и трета хипотеза – всеки знак е сричка или звук, които образуват думи само тогава, когато са групирани правилно.
Големият проблем, пред който са изправени учените, изследващи диска, е, че засега няма с какво да съпоставят символите, за да разшифроват поне част от текста, което превръща разгадаването на мистерията в невъзможна задача.
One side (A) of the Phaistos disk, New-Palace period (1600-1450 BCE), Heraklion Archaeological Museum, #Crete. Each side of the clay disk is impressed with hieroglyphic symbols as yet undeciphered. https://t.co/DJQvsxbjyW pic.twitter.com/2CbpMXE86e
— World History Encyclopedia (@whencyclopedia) April 3, 2020
Любители археолози от цял свят не спират с опитите да дешифрират посланието, изписано върху древния артефакт. Много от тях са оптимисти, че мистерията скоро ще бъде разгадана. Повечето учени обаче не споделят този ентусиазъм. Според тях, това няма как да се случи, освен ако не бъдат открити още надписи, съдържащи символите от диска.
Истината е, че всяко предполагаемо разшифроване на посланието без външно потвърждение, т.е. без успешно сравняване с друг надпис, няма как да бъде прието за окончателно. Пример в това отношение е световноизвестният Розетски камък, открит в края на XVIII век, благодарение на който учените днес могат да превеждат текстове, съдържащи древноегипетски йероглифи.
Дискът от Фестос се съхранява в археологическия музей в Ираклио на остров Крит. И до днес той си остава една от най-големите загадки на археологията. По тази причина никак не е изненадващо, че има хора, според които в него е закодирано послание от извънземна цивилизация или е портал към друго измерение. Някои пък са убедени, че дискът е създаден не къде да е, а на митичния изчезнал остров Атлантида. Дали един ден тайните на древния артефакт ще бъдат разгадани – това само времето ще покаже.
Вижте още:
Един ден в Средновековието – чума, рицарски дуели и оцет вместо паста за зъби
Машина на времето - каква е била хигиената през Средновековието
Смелият воин, изправил се сам срещу цяла армия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!