У чените са забелязали, че някои от астероидите на Нептун са наситено червени, което вероятно разкрива какви са били те в ранните дни на Слънчевата система.
Нептун е известен с яркосиния си цвят, но астероидите, които обикалят близо до него, определено не са.
Международен екип от астрономи наскоро надникна в тях и установи, че всички те имат някакъв нюанс на червеното - много по-червено от повечето астероиди в Слънчевата система.
Rare red asteroids around #Neptune could reveal the secrets of the early solar system.
— Girl In Space (@ExploreCosmos_) April 1, 2023
Astronomers took a peek at Neptune's Trojan asteroids & found that they seem to be some shade of red, far redder than most asteroids in the SShttps://t.co/IRMgFkCWSIhttps://t.co/JWvJpib23h pic.twitter.com/v3UsmneHDa
Нептуновите троянци са облак от астероиди, чиято орбита около Слънцето е успоредна на тази на Нептун. Те висят в гравитационно стабилните точки между Нептун и Слънцето или между Нептун и планетата джудже Плутон. Открити за първи път през 2001 г., по-малко от 50 от тези скалисти тела са описани до момента.
Причината за това не е, че нептуновите троянции са редки; вероятно защото е трудно да се забележат космическите скали, които са толкова малки и далеч.
Тези астероиди обикновено са с диаметър от 50 до 100 километра и орбитират на разстояние от 4,5 милиарда километра от Слънцето.
Преди това изследване астрономите бяха изследвали само една дузина от тези астероиди и трябваше да използват някои от най-големите и най-мощните телескопи на Земята, за да го направят.
„В нашата нова работа ние удвоихме извадката от нептунови троянци, изследвани с големи телескопи“, каза в изявление Брайс Болин, астроном от Центъра за космически полети Годард на НАСА и водещ автор на изследването.
Екипът на Болин синтезира данни, събрани от четири телескопа - телескопа Palomar Observatory в Калифорния, телескопите Gemini North и South в Хавай и Чили и телескопа Keck в Хавай - в продължение на две години.
Изследователите проследиха 18 нептунови астероида и анализираха цвета им. Те установиха, че повечето са значително по-червени, включително четири, които са изключително червени.
Rare red asteroids around Neptune may reveal secrets of the early solar systemhttps://t.co/6xZ314VgYR pic.twitter.com/xeAvw2unFF
— Smartest Tech (@smartesttechs) April 1, 2023
Този пурпурен цвят показва, че Нептуновите астероиди са богати на летливи съединения като амоняк и метанол. Ледовете, направени от тези химикали, са много чувствителни към топлина и бързо се превръщат в газ, когато бъдат изложени на достатъчно слънчева радиация. Поради това астрономите очакват астероидите, които са по-близо до Слънцето, да имат много по-малко червен оттенък; техният амоняк и метанол вече са изкипели.
Разбира се, изследователите са наблюдавали нещо като омбре прогресия на червените астероиди, започвайки с плочести сиви скали във вътрешната слънчева система и достигайки до тъмночервено отвъд орбитата на Плутон.
Вероятно някои от най-червените астероиди на Нептун са се образували още по-далеч от Слънцето в ранните дни на Слънчевата система, преди да мигрират навътре и да бъдат хванати в орбитата на Нептун, добавят изследователите.
Изучаването им може да отвори прозорец към това как са се формирали астероидите в ранната Слънчева система и как се е променил съставът им през последните 4,6 милиарда години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!