К огато чуят думата викинг, в съзнанието на повечето хора изниква образът на груб и жесток мъж, който живее, за да води кървави битки. В каква степен този стереотип отговаря на истината? Историците са единодушни, че освен смели воини, те са били и опитни търговци и безстрашни пътешественици, които достигнали чак до териториите на съвременен Ирак и Северна Америка (и то няколко века пред това да направи Христофор Колумб). По официални данни, днес във вените на около 35 процента от мъжете в Норвегия, Дания и Швеция тече викингска кръв – както и на 1 от всеки 33 мъже във Великобритания. В следващите редове може да се запознаете с още любопитни подробности за историята и обичаите на викингите.
Викингите си гарантирали ролята на злодеи в английската култура след едно събитие, случило се през юни 793 г. Тогава те нападнали и разрушили манастир, намиращ се на остров Линдисфарн. Повечето монаси били избити или поробени. Духовникът и поет Алкуин от Йорк пише по този повод, че „такова зверство не е виждано никога преди“. В интерес на истината, викингите са извършвали подобни атаки и преди това, но случилото се на остров Линдисфарн предизвикало особено голям отзвук в Европа и днес се смята за началото на т. нар. Викингска епоха.
Who were the Vikings? Thanks to new technology, we're coming up with many surprising new answers https://t.co/E81idTMCKB #LiveLikeAViking
— National Geographic (@NatGeo) March 4, 2017
Какво накарало викингите да започнат своите набези? Учените смятат, че причините са няколко. От една страна, те не разполагали с достатъчно обработваеми земи за изхранването на непрекъснато увеличаващото се население. Освен това съществувал закон, според който единствено най-големите синове имали правото да наследяват имуществото на своите родители. Това на практика оставяло всички други без никакви притежания, което ги карало да се включват в набезите в търсене на богатства и имоти. Според трета теория, много викинги нападали чужди територии, за да отвличат жени, тъй като населението на Скандинавския полуостров се състояло предимно от мъже.
Викингският скелет, превърнал се в ябълка на раздора
Йомсборг е полу-легендарна крепост на викингите, която и до днес е обект на много спорове сред историците. Предполага се, че се е намирала на територията на полския град Волин (в района на южното крайбрежие на Балтийско море). Някои историци, обаче, не са съгласни с това твърдение и смятат, че крепостта всъщност се е намирала някъде по протежението на днешната граница между Полша и Германия. Според легендите, Йомсборг бил основан в края на 10 век и бил разрушен от войските на краля на Норвегия и Дания Магнус I Добрия през 1043 г. Едно от свидетелствата за съществуването на Йомсборг е златен диск, открит в средата на 19 век, но придобил известност едва през 2014 г. На него има надпис, в който се споменава както крепостта, така и крал Харалд Синият зъб.
Vikings mixed tar with pigments to give sails colour and offer protection from damaging ultraviolet rays https://t.co/egIlTvZAIG
— The Economist (@TheEconomist) November 3, 2018
Викингските обичаи изисквали всеки свободен мъж да има оръжие. Качеството на въпросните оръжия отговаряло на социалния статус на техните притежатели. Заможните мъже имали шлемове, щитове, ризници и мечове. Любопитна подробност е, че мечовете всъщност не били използвани особено често в битки, тъй като викингите предпочитали копията и брадвите.
Викингските нападения – заради жени
Викингите не са носели шлемове с рога. Тази заблуда в голяма степен е дело на дизайнера Карл Емил Доплер. През 1876 г. той създал костюмите за операта на Рихард Вагнер „Пръстенът на Нибелунгите“, като сред включените елементи били и рогати шлемове. Тъй като операта се радвала на огромен успех, образът на викингите, носещи този „аксесоар“, бързо придобил голяма популярност. Някои изследователи пък смятат, че въпросната заблуда била разпространена и по-рано сред някои християнски народи, които изобразявали викингите като безмилостни езичници, приличащи на Сатаната със своите рогати шлемове.
Modern-day Vikings celebrate 'Helly Aa Viking' fire festival in Shetlands https://t.co/pSAvDNsjpK pic.twitter.com/YGnVcolRJc
— Telegraph Breaking News (@TelegraphNews) February 1, 2017
Викингите обръщали голямо внимание на личната си хигиена. Противно на общоприетото схващане, те изобщо не били мръсните диваци, за каквито мнозина ги смятат. Археологически находки дори разкриват, че едни от най-често използваните от викингите уреди били такива за поддържането на добра лична хигиена – като пинсети, гребени и ножчета за бръснене, например.
Около 20 процента от децата на викингите умирали преди да навършат 5 години. Основната причина за това е една ужасяваща традиция. Ако някое дете имало увреждане или боледувало често, родителите му го изоставяли или го изхвърляли в морето, тъй като се смятало, че то е твърде слабо и не разполага с необходимите качества, за да се превърне в истински викинг.
Откриха доказателства, че сред викингите е имало могъщи жени воини
Много викинги имали домашни любимци. Някои отглеждали кучета и котки, но други се грижели за далеч по екзотични животни, като пауни, соколи и мечки. Има сведения, че някои знатни особи дори имали бели мечки за домашни любимци.
Викингите имали изключително либерални възгледи относно брака и семейните взаимоотношения. Жените имали право да поддържат интимни отношения с различни мъже, дори и ако те са женени. Освен това, за викингите нямало законни и незаконни деца. Независимо дали техните родители са сключили брак или не, първородните синове имали право да наследят всичките им притежания.
Викингите обичали настолните игри. Особено популярна била Хнефатафл – стратегическа игра, приличаща на шах. Тя се играела на специална дъска с помощта на дървени фигури, представляващи две вражески армии.
Thrills and gut-spills: why have Vikings taken over pop culture? https://t.co/AmEn5wxpnH
— The Guardian (@guardian) February 20, 2021
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!