Е два ли има кралско семейство, което да не е забъркано в скандал или нещастна любовна история. Редица любовни триъгълници и невъзможни сблъсъци на съдби изтъкават цяла Европа през миналите векове. Дворците винаги са били възприемани като златни клетки от много от кралските особи, независимо дали става дума за натоварен с отговорности крал или император, или за заточена и нещастна кралица или императрица. 

Точно такъв е бил животът и на императрица Елизабет или Сиси, както е позната и останала в историята. Нейната красота спечелва вниманието на кайзер Франц Йосиф, но заедно с това я обрича на един нещастен живот, ограничаващ свободния ѝ дух и желания. Тя обаче поема нещата в свои ръце – обикаля света, купува си много рокли и дори успява да обикне други мъже. Точно за един от най-забележителните случаи на своето време предстои да говорим, а именно – за хипотетичната ѝ любов с унгарския град Гюла Андраши.

Сиси и Франц Йосиф се оженили през 1854 г. Шестнадесетгодишното момиче внезапно става императрица на Австрия и е отведена в Шьонбрун, Виена, за да започне своя съвсем нов и загадъчен живот. Сиси не знаела как функционират нещата в двора и прекарвала по-голямата част от дните си в изучаване на езици и история. Сиси е заобиколена от книги и учители, които да я превърнат в перфектната съпруга и перфектната императрица едновременно. Твърди се, че бракът между Франц Йосиф и Сиси е бил щастлив, въпреки че те не са имали много време да прекарват насаме.

Сиси била самотна без съпруга си, приятелите и семейството си и се чувствала невероятно изоставена в огромния дворец. Сиси забременява три пъти през следващите три години с прекъсвания от един-два месеца. Като бременна, тя била уморена, болна и не можела да обръща толкова внимание на домакинството или на съпруга си, колкото ѝ се искало. 

По това време започват да се носят слухове за тайните любовници на Франц Йосиф и за мистериозните дами, които пристигат в двореца. Сиси не можела да понася действията на съпруга си и това бил периодът, в който унгарската кралица започнала да пътува, понякога с безсмислени причини, просто за да прекара известно време далеч от Виена и Франц Йосиф. В двореца дори се носели слухове, че Сиси е заразена с венерическа болест, но по-късно лекарите ѝ твърдят, че това не е така. В края на 70-те години на XIX в. Франц Йосиф има афера с актрисата Каталин Шрат, но Сиси е напълно наясно с нея, като се твърди, че тя е помогнала да се свържат с актрисата и да я поканят в Шьонбрун.

Предполага се, че Сиси не е била бясна, нито пък влюбена вече, но се била уморила от дългите бягства на съпруга си в чужбина и е решила да покани врага в двореца и за да е по-просто, тя е намерила приятелка на съпруга си. На 8 януари 1866 г. Сиси се среща за първи път с граф Андраши. Двамата се срещат много пъти и Андраши дори пише няколко любовни писма на Сиси. Младият граф се влюбва в унгарската кралица още първия път, когато я вижда, и не може да спре да ѝ изпраща тайни любовни писма. Сиси му отговорила няколко пъти, но за съжаление писмата ѝ изчезнали.

.
Източник: Getty images/ iStock

Въпреки че унгарската кралица се е радвала на мъжката компания, тъй като е била член на висшето общество и мъжете са правели всичко, което пожелае, историческите експертизи твърдят, че Сиси никога не е изневерявала на Франц Йосиф. Нещо повече, във Виена имало група хора, които не харесвали факта, че Сиси е станала императрица на Австрия, и понякога дори я шпионирали, за да видят дали е на път към лекаря или към нов любовник.

Колкото и да се стараели, така и не успели да хванат Сиси да изневерява на съпруга си. Тя е била обичана от цялата нация и от заобикалящия я свят. От друга страна, кралицата не винаги била доволна от външния си вид и плащала висока цена, за да бъде ослепителна всеки ден.

Сиси се възхищава от унгарците и техния огнен темперамент. Тя е била в много добри отношения с Гюла Андраши, който по-късно става министър-председател на Унгария.

Източниците показват, че Андраши е бил забележителен и пламенен унгарски аристократ, участвал в унгарското въстание от 1848 г. срещу Франц Йосиф. След разгрома на унгарските сили Андраши бяга в Париж, където става популярна фигура във висшето общество и дори се сдобива с красива и богата съпруга. Няколко години по-късно му е позволено да се върне в Унгария и започва да води кампания за реорганизация на Хабсбургската империя в австро-унгарска двойна монархия. 

Император Франц Йосиф осъжда Андраши на смърт по време на изгнанието му. Елизабет, от друга страна, обичала унгарската природа и се идентифицирала с начина на живот на унгарците, особено с голямото им умение да яздят коне и като цяло обичта им към тях. В резултат на това Андраши успява да получи нейната подкрепа за реформата на Хабсбургската империя в Австро-Унгарска двойна монархия, която тя в крайна сметка убеждава съпруга си да приеме. 

Резултатът от лобирането на Сиси е "Компромисът" от 1867 г., според който двете половини на монархията стават автономни под управлението на Франц Йосиф. Наградата на Андраши е да стане министър-председател на Двойната монархия, на която служи вярно в продължение на много години.

Споразумението с Унгария през 1867 г. е много важно за нея и в крайна сметка е нейна голяма заслуга. В църквата "Матиаш" в Будапеща Елизабет и Франц Йосиф са коронясани за крал и кралица на Унгария на 8 юни 1867 г. . След това тя се оттегля от политиката.

Нейната привързаност към Унгария се изразява и в унгарските ѝ придворни дами и най-близки довереници, като Ида Ференчи, графиня Мария Фестик, а по-късно и Ирма Щарай.

Подкрепата на Сиси, която е била неотлъчна обаче поражда редица слухове за отношенията ѝ с граф Андраши. Двамата са обвинявани, че имат тайна афера, но това никога не може да бъде доказано. Слуховете дори стигат дотам, че предполагат, че Мари Валери е негова дъщеря, тъй като тя дори е родена в Будапеща.

Десет години след раждането на първите три деца, тя дарява Франц Йосиф с още една дъщеря, която е родена в Будапеща през април 1868 г. Предполага се, че тя отново е изпълнявала съпружеските си задължения с Франц Йосиф, в знак на благодарност за уреждането на отношенията с Унгария.

Ако някога е имало нещо повече от приятелство, отношенията им са били изключително дискретни. Елизабет остава тясно свързана с граф Андраши до дълбока старост.

Тя дори твърди с гордост: "Да, това беше истинско приятелство и то не беше отровено с любов", имайки предвид физическа любов.

Гюла Андраши умира от рак на пикочния мехур през 1890 г.  

Редица филми и статии романтизират историята на граф Андраши и Сиси. Тя обаче остава неразгадана и до днес, а самата императрица запазва славата си на една от най-мистериозните и изключително красиви жени на всички времена.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела

Свят Преди 17 минути

Той изрази и надежда, че Путин ще изпълни своята част от сделката

<p>Льо Пен: Ще продължа да се боря</p>

Марин Льо Пен: Няма да участвам в президентската надпревара през 2027 г., но ще продължа да се боря

Свят Преди 18 минути

По думите ѝ, забраната да заема изборни длъжности е „политическо решение“

Израелският министър на финансите подаде оставка

Израелският министър на финансите подаде оставка

Свят Преди 1 час

Решението на Бецалел Смотрич е в израз на протест

Огромно откритие в Мароко може да пренапише историята на Африка

Огромно откритие в Мароко може да пренапише историята на Африка

Любопитно Преди 2 часа

Тези открития представляват не само пробив в археологията, но и призив за преосмисляне на доминиращите исторически разкази

<p>ДПС-ДПС решава дали да оттегли подкрепата си за правителството</p>

На извънредна среща: ДПС-ДПС решава дали да оттегли подкрепата си за правителството

България Преди 2 часа

Това става само ден преди дебатите в НС по първия вот на недоверие срещу кабинета

<p>1 април: България губи един от най-добрите си автори</p>

1 април: България губи един от най-добрите си автори

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

10 интересни факта за Деня на шегата, които може би не знаете

10 интересни факта за Деня на шегата, които може би не знаете

Любопитно Преди 2 часа

Популярен и до днес, той се празнува от векове в различни култури, въпреки че произходът му остава загадка

<p>Времето остава облачно, мъгливо и дъждовно</p>

Времето остава облачно, мъгливо и дъждовно

България Преди 2 часа

Вижте какви ще бъдат температурите през следващите няколко дни

Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме

Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме

Технологии Преди 2 часа

Квотните назначения вече не са популярна тема

Пасторът на Тръмп се намеси за войната в Украйна

Пасторът на Тръмп се намеси за войната в Украйна

Свят Преди 9 часа

Бърнс: Те искат 1000 танка, 300 F-35, противовъздушни оръжия, за да свалят дроновете

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

България Преди 10 часа

Днес той посети Троян, където връчи почетни плакети на тримата медалисти от националния ни отбор

Дете и мъж са в тежко състояние след катастрофа

Дете и мъж са в тежко състояние след катастрофа

България Преди 11 часа

Лек автомобил се е сблъскал с тежкотоварен камион

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Свят Преди 11 часа

Остров Парос бе засегнат особено тежко

Мъск осъди присъдата срещу Марин Льо Пен

Мъск осъди присъдата срещу Марин Льо Пен

Свят Преди 12 часа

А френският премиер е обезпокоен от решението на съда

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

България Преди 13 часа

Общински съветници от различни групи в Столичния общински съвет посетиха завода

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

България Преди 13 часа

Двамата младежи са с наранявания