С крити, работещи заедно с официалните национални армии или по-често вместо тях, в бойни зони, петролни полета, затвори и диамантени мини, частните военни компании (ЧВК) понастоящем действат в около 50 държави по света.
Днес функционират около 150 ЧВК, в които работят стотици хиляди наемници и войници под наем. Макар че събитията от XXI век представят наемничеството като високотехнологична, висококвалифицирана проява на алчност и неморалност, всъщност това е една от най-старите професии в света, а навремето и една от най-популярните.
От древни времена до Средновековието работата като наемен меч е била доходоносна и достъпна за младите и здрави синове на селяните. Някога безброй частни армии и наемници са обикаляли света в търсене на работа и не са имали проблеми да я намерят.
История на наемниците
Професията на наемниците е толкова стара, колкото и самата война. Макар да има доказателства, че най-ранните цивилизации в света са налагали нещо като наборна служба и са имали постоянни армии, има също толкова доказателства, че номадските племена и отделни хора често са били наемани, за да подсилят армията на дадена цивилизация.
Макар че някога наемникът е бил общоприет участник във войната, който се е различавал от войника само по отношение на своята лоялност и възнаграждение, това се променило, както и самата работа. В днешно време наемниците и частните армии, които ги наемат, се свързват със зверства по време на война, сенчести тайни операции, корпоративни войни и потисничество.
Апиру
Една от най-ранните открити организирани наемнически групи е апиру - група хора, документирана в египетски и шумерски текстове от II хилядолетие пр.н.е. и описана като скитници, предлагащи военните си услуги на този, който предложи най-високата цена.
Апиру са били обединени единствено от професията. От това, което историците могат да съберат, апиру не са имали общ етнос или дори език, но са живеели заедно в покрайнините на обществото, изживявайки дните си като страшни, мразени, но все пак полезни наемници.
Десетте хиляди
Както е случаят с много съвременни частни армии, наемниците, които съставлявали могъщите десет хиляди, били предимно разочаровани, в този случай гръцки ветерани от Пелопонеската война през V в. пр.
В историята на "Десетте хиляди", разказана от гръцкия военачалник и историк Ксенофонт, след успешното побеждаване на персийската армия в битката при Кунакса, близо до Вавилон, наемниците с ужас научават, че техният работодател Кир Младши е загинал в битката и не е имало кой да плати сметката им.
След като неуспешно се опитват да сключат нова сделка с персите, които току-що са победили, десетте хиляди са принудени да се оттеглят обратно към Черно море - експедиция, която им отнема девет месеца.
Варяжка гвардия
Варяжката гвардия е мултиетническа група от наемни мечоносци, използвани от Византийската империя в продължение на близо 400 години между X и XIV век. В редиците на варяжката гвардия влизат предимно воини от славянските и скандинавските народи, както и от русите от днешна Украйна.
Лоялността на варяжката гвардия е купена с най-високите заплати от всички византийски военни части и те доказват, че си заслужават цената. Тези надеждни наемници обръщат хода на многобройни войни и битки - конфликти, които византийците биха могли да загубят без помощта на гвардията.
Рицарите тамплиери
Рицарите тамплиери са една от най-големите наемнически армии в историята. Всъщност те са толкова големи, че наемат само себе си. Макар да не са лоялни към нито една нация и да включват членове от цяла Европа, тамплиерите се сражават в името на християнството, заклеват се в бедност и въпреки това успяват да спечелят нечестими пари от мисията си.
Тамплиерите се сражават в цяла Европа и Леванта, защитавайки християнски поклонници и други хора, които смятат за достойни за защита. За делата си селяни и крале оставят на Ордена на тамплиерите злато, земя и други. В един момент тамплиерите притежават целия остров Кипър, над хиляда замъка и достатъчно злато, за да открият първата международна банка в света.
Бялата компания
Една от най-прочутите наемнически групировки на Средновековието е Бялата компания, чиято липса на лоялност ѝ позволява винаги да излиза начело по време на безбройните конфликти на дълбоко разкъсания Италиански полуостров през XIV век.
Ръководена от англичанина Джон Хокууд, Бялата компания се състои от хиляди наемници и е толкова страшна и влиятелна, че италианските държави често ѝ плащат огромни суми пари, за да не участва в конфликтите.
Швейцарската гвардия
Една от най-издръжливите частни армии в историята, а също и една от най-лоялните, несъмнено е Швейцарската гвардия - неофициалната армия на Ватикана. Тя обаче не винаги е била лична гвардия на папата.
През Средновековието, преди Швейцария да се превърне в изключително богата страна, всъщност тя е била много бедна и животът на продавача е бил привлекателен за много швейцарци. По време на Френската революция и Наполеоновите войни швейцарската гвардия си спечелва репутацията на една от най-елитните бойни единици в Европа. Впечатлен от техните умения, папа Юлий II създава Папската швейцарска гвардия.
Готическите наемници
Проклятието на Римската империя през почти цялата ѝ близо 1000-годишна история са германските варвари, които непрекъснато разширяват северните граници на империята.
Понякога обаче тези готи били наемани като наемници от Рим, а също и от неговите врагове. Не след дълго по римската граница се появили безброй готски наемнически полкове. В крайна сметка през 410 г. тези наемници се обединяват и се спускат към град Рим, разрушавайки столицата на империята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!